Každá kvalitní, náročná a spravedlivá ragbyová soutěž se musí hrát vždy dvoukolově, minimálně

Podívejme se na zajímavosti ze světového ragby, konkrétně na evropské soutěže. Eduard Krützner senior si ve svém komentáři všiml jejich rozdělení a zpřísnění termínů, kdy se mají soutěžní utkání hrát.

Rugby Europe pozměnila systém soutěží. První změna je, že soutěže budou spravedlivější, takže se hrají modelem doma - venku ve dlouletém cyklu. Druhou změnou je uskupení účastníků tak, že v nejvyšší soutěží Championship se bude hrát v počtu osmi reprezetačních týmů, rozdělených do dvou skupin. Skupina A tvoří tyto celky  Gruzie (1.) Španělsko (4.) Nizozemsko (5.) Německo (8) a skupina B ve složení  Rumunsko (2) Portugalsko (3) Belgie (6) Polsko (7)."

Soutěž se bude hrát  už nyní v únoru a v březnu a "Grand finále" se bude hrát letos 18 - 19.března 2023, které určí konečné pořadí všech týmů. Poslední tým sestoupí do Trophy.

V Trophy soutěži startuje pět zemí ve složení  Chorvatsko, Litva, Švýcarsko, Švédsko a Ukrajina.  Dvě utkání se odehrají v září a říjnu a dvě  v květnu. Vítěz skupiny postoupí do Championatu *

Ve skupině Conference - sever, kde startuje kromě české reprezentace ještě Maďarsko, Lotyško, Moldavsko a Lucembursko.  Dva  zápasy v září a dvě  utkání v květnu.

V Conferenci - jih  startuje - Malta, Bulharsko, Izrael, Slovinsko a Kypr a i zde se hrajee ve  stejném systému jako na severu.

Systém evropských soutěží je závazný a vylučuje  tuzemské představy, že by Česko mohlo  odehrát všechny zápasy v podzimních termínech."

Věřím, že česká reprezentace bude  od sezony 2024-25 hrát v soutěži  Trophy! Musíme však počítat s tím, že  ve sportovním kalendáři  termíny zápasů určuje Rugyb Europe."

Dalšími koly pokračoval světový okruh turnajů HSBC Seven Series v Hamiltonu, kde překvapivě v soutěži mužů vyhrála Argentina, když ve finále zdolala Nový Zéland 14:12. Za to v   ženách vyhrál Nový Zéland, vítězstvím s USA 33:7.  V dalším turnaji v Sydney v mužích vyhrál přesvědčivě Nový Zéland s Jižní Afrikou 38:0 a  třetí místo si zajistila Fidži výhrou nad Francií 29:5. V ženách potvrdily hráčky Nového Zélandu svoji výbornou formu a ve finále porazily Francii 35:0 a třetí byly USA, které zvítězily s Irskem 17:5.  Prozatímní pořadí v soutěži mužů  pak vypadá takto: 1. Nový Zéland  - 85 bodů, 2. Jižní Afrika - 76 b., 3. Samoa - 68 b., 4. Francie - 68 b. a 5. Fidži - 67 b.  V ženách je následující pořadí:  1. Nový Zéland -  78 bodů, 2. Australie - 66 b. 3. USA - 66 b. 4. Francie - 52 b. 5. Irsko - 52 bodů."

Světový pohár hráčů do 20 let uspořádá v roce 2023  Keňa v měsících červnu a červenci. Reprezentace  byly rozděleny do tří  skupin takto:  A - Francie, Nový Zéland, Wales a Japonsko  *       B - Austrálie, Anglie, Irsko, Fidži *  C  - Jižní Afrika, Argentina, Itálie, Gruzie."

Koncem ledna 2023 pokračovaly  soutěže Champions Cup a Challange Cup. Diváci mohli na programu Nova Sport sledovat  několik zajímavých zápasů v Premiership velmi dobré úrovně.  Národní soutěže pokračují ve Francii, v Itálii i v dalších zemích. České kluby se také připravují na novou sezónu a už za měsíc se zahájí jednokolová Extraliga prvním kolem na Markétě. Věřím, že to už bude poslední soutěž ČSRU, hraná pouze jednokolově. Kvalitní, náročná a spravedlivá soutěž musí být hrána vždy minimálně dvoukolově," uzavřel komentář Eduard Krützner senior.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner seniorpro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)