Medák podotýká ... Výhry 80:14 nebo 110:14 nepomohou ani vítězům ani poraženým

Sedmým kolem skončila základní část jednokolové Extraligy a vítězem se staly zaslouženě RC Říčany. Zároveň také získaly Pohár Tondy Frydrycha svého čestného prezidenta. Říčany prošly soutěží bez porážky, ale odehrály pouze pět  mistrovských utkání, protože jejich soupeři Praga a Slavie  k zápasům nenastoupily z důvodu onemocnění hráčů svých týmů. Tento experiment s naší nejvyšší jednokolovou extraligou, jasně prokázal, že v žádném případě nemůže zásadně zvýšit, tolik požadované zkvalitnění sportovní úrovně, domácích soutěžích."

Je k zamyšlení, že když   Říčany obhájí  titul, pak  jim k tomu postačí  odehrát pouze 7 slovy sedm  mistrovských zápasů. To může být ve světě ragby opravdu velká kuriozita. Konečná tabulka prokázala velkou nevyrovnanost týmů, které v ní startují. Nakonec vítězství 80:14 nebo 110:14 dosažených v posledním kole základní části to jen potvrzují. Ty nakládačky nepomohou ani vítězům, ale hlavně ani poraženým."

Věřím, že tento neúspěšný ročník projde odbornou analýzou v úzké spolupráci s kluby, jak ji přikazuje tuzemský v ragby platný  Soutěžní řád. Domácí soutěže ve vyspělých uniích navrhují a schvalují kluby, které v nich startují  a v Česku i hokej. Dnes je však už jasné, že některé kluby na extraligu nemají dostatečný počet kvalitních hráčů, aby byl start v soutěži pro ně přínosem. To zcela souvisí s výkonnostní úrovní České a Moravské 1.Ligy. V Čechách hraje pouze jeden  klub, který je složen z vlastních hráčů - RK Petrovice, ostatní  ostatní účastníci jsou "společenství" dvou až tří klubů, dále na Moravě máme čtyři  kluby, které v soutěži startují. Malý počet odehraných zápasů v těchto dvou ligách, se samozřejmě projevuje na nízké úrovni soutěže a prakticky nedává šanci klubu, který by se kvalifikoval do baráže, uspět s posledním týmem z extraligy. Věřím, že tento nepovedený experiment s tuzemskými  domácími soutěžemi přesvědčil všechny kluby i experty včetně těch, kteří se za ně považují, že se neosvědčil a je třeba se vrátit k léta prověřeným a osvědčeným klasickým soutěžím, které se praktikují v celé Evropě, ale i ve světě."

O víkendu jsme měli možnost vidět dvě utkání v Premiership, které příznivcům ragby  ukázaly, jak krásný je náš sport a proč je  tak oblíbený po celém světě. Northampton Saints zvítězili 32:31 po úžasném vyrovnaném boji do poslední minuty nad již kvalifikovanými Harlequins. Ještě napínavější byl zápas London Irish a Wasps, který byl rozhodnut až v poslední minutě tohoto strhujícího utkání, kdy London Irish položili v poslední minutě zápasu pětku k rohovému praporku a jejich kopáč dokázal od lajny prokopnout a upravit tak stav na 42:42. V 72. minutě Irové prohrávali 39:28 a zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto. Neuvěřitelná bojovnost a maximální agresivní nasazení domácích nejprve dokázali položit pětku a upravit stav 35:39. V 76. minutě Svatí zvýšili TK na 42:35, ale poslední minuty už patřily jen Irům, kteří dokázali položit tu nejdůležitější pětku a srovnat skóre na 42:42. Kdo máte možnost si tento zápas přehrát na NOVA Sportu, neváhejte, je to oslava ragby."

V posledních dnech se diskutuje vyloučení Španělska z účasti na Světovém poháru, který se koná v příštím roce ve Francii. Důvodem byl neoprávněný start Jihoafričana Van der Berga ve dvou zápasech Championatu s Nizozemskem, které byly kvalifikací na Světový pohár. Případ je velmi zamotaný a Španělská federace ragby se obratem odvolala. Jedním z důvodů bylo přerušení tohoto hráče předepsaného pobytu po dobu 5 let ve Španělsku. Tento důvod asi neobstojí, protože to bylo zaviněno problémy s Covidem. Druhým důvodem jsou nesrovnalosti v pasu zmíněného hráče, i tento argument Španělé vyvracejí, že federace nemá možnosti kontrolovat případné nesrovnalosti v pase hráče. Vyloučení Španělska by bylo opravdu velmi přísné a neodpovídalo by duchu fair-play, protože tým si svůj postup vybojoval velmi dobrými výkony v celé soutěži. V případě diskvalifikace, by na Světový pohár postoupilo Rumunsko, které bylo třetí a Portugalsko by šlo do kvalifikačního turnaje o poslední místo postupujícího na SP," napsal Eduard Krützner senior.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)