Nejstarší český ragbyový reprezentant Miloslav Hradec, si zahrál i proti Francii, slaví 90 let

Miloslav Hradec někdejší opora ragbyového týmu Pragy a československé reprezentace se narodil 19. září 1933. Ragby začal hrát nejdříve za vysočanský ragbyový tým Stalingradu,  ale  po vojně v ATK už jeho mateřský klub neexistoval a tak v ragby pokračoval  za Pragovku. Poprvé hrál za reprezentaci mužů už v roce ve dvaadvaceti letech v roce 1955 a protože poté ještě hrál v dalších utkáních se lvíčkem na prsou až do roku 1965, je tedy nejstarším pamětníkem  slavných let československého ragby. 

Hradec za nejvýznamnější utkání své kariéry v reprezentaci považuje to, které odehrál 16. prosince 1956 v Toulouse, kde československý tým podlehl Francii  3:28. Protože tehdy  proti československým ragbistům nastoupil v historickém 160. utkání Francie její nejsilnější reprezentační tým, je také tento výsledek včetně sestav obou týmů jako jeden ze dvou zápasů obou soupeřů, uvedený  v knihách dokumentující historii francouzského ragby.





  Jak říkám...


"Tehdy jsme s reprezentačním týmem letěli do Paříže a odtamtud vlakem do Toulouse. Ve Francii jsme byli čtyři dny  a vzpomínám si, že si nás místní ragbisté docela považovali. Tamější tisk  zápasu věnoval velkou pozornost. Nakonec ani ta porážka od Francouzů nebyla příliš vysoká, neboť Francie tehdy patřila mezi nejlepší týmy ve světě ragby. Kdybychom nyní prohráli  s Francií jen 3:28, tak bychom bezpochyby hráli na MS, které se zrovna na podzim v roce 2023 hraje právě ve Francii," poznamenal k událostem, které se staly v roce 1956 pro ragbyový web Ceskeragby.cz Miloslav Hradec.

"To, že jsem hrál ragby za Pragu, bylo vzhledem k tomu, že jsem v podniku Praga i pracoval, celkem logické. Nikde jinde než ve Vysočanech, kde jsem byl technologem  od roku 1953 až do roku 1993, jsem také  nepracoval. Měl jsem to tedy z práce na hřiště docela blízko. Za Pragovku jsem po vojně hrál, ale ne vždy jen pilíře v roji. Rok a půl jsem byl i obávané křídlo v útoku. Když jsem přestal hrát, tak jsem se věnoval trénování, ale nejenom v Pragovce. V letech 1979 až 1984 jsem trénoval ligový tým  Slavie Praha," dodal Miloslav Hradec, u něhož mnohem mladší kamarádi obdivují především jeho paměť a fyzickou zdatnost. 

V roce 2022  se Miloslav Hradec stal členem Síně slávy ragbyového klubu Pragy Praha.     

Při nedávném setkání pamětník Hradec s hráči Pragy o tři generace mladšími došlo i k zajímavému  srovnávání.  



Miloslav Hradec coby někdejší obávaný pilíř z roje Pragy a reprezentace si po utkání se současným pilířem Pragy a s kapitánem týmu s Tomášem Matrasem měli co  říci o tom, jak to bylo náročné, hrát v první řadě roje  v minulém století  a jak se hraje pilířům nyní.

  Jak říkám...


"Hradec, Kadlec, Král, byla obávaná a soupeři respektovaná první řada pragováckého roje, která byla tady bez konkurence, " vzpomenul si Miloslav Hradec na své spoluhráče z první řady roje, kteří stejně jako on po skončení hráčské kariéry, pokračovali jako trenéři nebo rozhodčí.

"Myslím si, že je nyní hra na pilíři méně náročná na záda než před deseti a více lety, kdy jsem začínal hrát na místě pilíře v dorostu," poznamenal kapitán Pragy Tomáš Matras junior, jehož otec rovněž Tomáš odehrál pár stovek zápasů za Pragu a desítky zápasů  za reprezentaci jako křídelní útočník oslavil v únoru 2023 šedesátiny.


"Mistrovství světa v ragby sleduji s velkým zájmem v televizi a jen si tak říkám, že je velká škoda, že se světový šampionát nehrál už v době, kdy československé ragbyové reprezentaci patřilo sedmé  až osmé místo v Evropě. To bychom patrně to mistrovství světa hráli také," připomenul slavnou éru  tuzemského ragby v polovině minulého století nejstarší žijící ragbyový reprezentant Miloslav Hradec.    




Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .



(Petr Skála pro Ceskeragby.cz  foto: Petr Skála)

(2023 /134 /  34 /  15)