Prvním ragbistou z Vyškova v Síni slávy českého ragby je Karel Berka

 Při  slavnostním  vyhlašování Cen Českého ragby za rok 2022 v malostranském Tyršově domě byla uvedena v sobotu 21. ledna 2023 do Síně slávy českého ragby čtveřice ragbyových osobností, mezi nimiž byl i první ragbista z Vyškova Karel Berka.

Karel Berka  byl mimořádným přínosem pro české a československé ragby stejně jako další tři nové osobnosti  Ondřej Sekora, Karel Gaman, Jiří Skall starší.  Ondřej Sekora a Karel Berka však  byli oceněni In Memoriam.

Karel Berka   (10. března 1947   +  26. července 2004)


Karel Berka byl  jeden z nejtalentovanějších hráčů historie československého ragby. Během své hráčské kariéry byl dvakrát vyhlášený Ragbistou roku  za rok 1975 a 1976. Byl klíčovou postavou ragbistů Vyškova  v jeho nejslavnější éře v sedmdesátých  letech a dlouholetý skvělý reprezentant se 43 reprezentačními starty. Po skončení hráčské dráhy  pracoval jako trenér včetně české reprezentace.

V ragbyové sestavě našel místo jako  vazač nebo rváček, ale jako sportovec tělem a duší proslul i coby  atlet a také basketbalista. Berka vystudoval pedagogickou fakultu a  ve školství také pracoval. Na  učitele tělocviku a zeměpisu  Karla Berku  pamatují například učňové nabytkářského učiliště v Rousínově.


  Jak říkám ..."Karel Berka měl  skvělou sportovní figuru, byl silný s balónem a prosadil by se i v zahraničí, kdyby to v té době bylo možné. Byl to také jeden z několika basketbalistů, kteří přešli z palubovky s koši na ragbyové hřiště s brankami ve tvaru písmene H," okomentoval osobnost československého ragby legendární český ragbista a trenér Berky  Eduard Krützner senior, který také Karla Berku uvedl do Síně slávy českého ragby.

Za nežijícího Karla Berku převzal plaketu potvrzující uvedení do Síně slavý českého ragby jeho syn Tomáš Berka, který sám ragby hrál za vyškovský ragbyový tým mužů  v letech 2008 a 2014.  Jak říkám ...


"Tatínek by si této pocty velmi vážil. Dostal se do krásné společnosti ke svým spoluhráčům  z reprezentace a to  k Jaromírovi Kourkovi, Václavovi Horáčkovi, Jiřímu Skallovi  seniorovi a nakonec i ke svému trenérovi z reprezentace Eduardovi Krütznerovi seniorovi. Když jsem  se dozvěděl, že táta byl navržený do Síně slávy českého ragby, tak jsem si prohlédl celou sbírku výstřižků včetně dvoustránkového rozhovoru s tátou, který vyšel  v časopisu Stadion. Tehdy ragby ve vyškovském okresu a v celém kraji mělo velkou popularitu a s tom souvislely i časté články v novinách," řekl Tomáš Berka pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz.(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála a jeho archív)


(2023 / 7 /  2 /  0  )