O čtvrtém květnovém víkendu roku 2025 se doma ale hlavně v zahraničí hrálo ragby na plné obrátky a k některým událostem doma i ve světě napsal pravidelný komentář pro
Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Přečtěte si aktuální zamyšlení z ragbyových mlýnů tentokrát opět ...
z celého světa se zaměřením na Evropu ...

Francouzský klub Bordeaux-Begles je vítězem Champions Cupu 2025, když na stadionu v Cardiffu porazil anglický tým Northampton Saints 28:20. Bylo to výborné utkání s velkým nasazením všech hráčů, kterým dominoval nejlepší hráč tohoto ročníku Damian Penaud. Francouzský reprezentant hrající na křídle, který v poháru položil v osmi zápasech celkem 14 pětek, tak vystřídal loňského nejlepšího hráče poháru, Francouze Antoina Duponta.

V Challange Cupu naopak zvítězil anglický club Bath Rugby, který přesvědčivě zdolal francouzský RC Lyon 37:12. V zápase byl nejlepším hráčem Finn Russell, skotská útokovka, která svým výborným čtením hry a svoji výtečnou kopací technikou, kompletně rozhodil obranu soupeře.
Obě utkání ukázala, jakým směrem se současné světové ragby ubírá. Hraje se ve velkém tempu, které je dáno výbornou fyzičkou všech hráčů, někdy až nebezpečnou agresivitou bránících hráčů, celoplošnou hrou se skvělým čtením hry a přesnou kopací technikou. Věřím, že tento herní projev, který je jak pro hráče, tak pro diváky zajímavější než hra opakovaných agresivních kontaktů, provokujících TK, jež zatím úspěšně předvádí hráči Jižní Afriky, první mužstvo v rankingu World Rugby. *** Teď nás ještě čekají závěrečné boje jak v TOP 14, tak Premiership. Máme se tudíž na co těšit, když televizní stanice slibují zařadit přenosy z finalových utkání do vysílání.

Rugby Europe na své TV přenášela zápas ze soutěže Conference. Konkrétně to bylo utkání: Dánsko - Moldavsko 41 : 6, které bylo jen velmi průměrné úrovně, při němž hosté zcela propadli ve druhé půli.

Také u nás se chystá velké finále tuzemské Extraligy, ve kterém se v sobotu 31. května 2025 před kamerami České televize utká, letošní neporažená Tatra s loňskými mistry z Říčan. Mužstva obou klubů předváděla v naši velmi krátké soutěži, nejlepší výkony a zaslouženě hrají o titul. Oba kluby dlouhodobě velmi dobře pracují s mládeží a mohou se tak spolehnout na kvalitní doplňování Á týmu. Navíc se mohou ještě spolehnout na výborné zahraniční posily. Za Tatru hraje německá mlýnovka Hoyer, který je bodově nejúspěšnějším hráčem Extraligy a za Říčany hraje zase rovněž bodově úspěšný Jihoafričan Horak. Zlepšení letos prokázala Slavie, která má mladý bojovný tým, kterému zatím chybí zkušenosti. Vyškov kdysi bašta výborného moravského ragby, spoléhá na zkušené harcovníky, všestranného Pantůčka, bratry Kovářovi, Mončeka, Šenka a další. Vyškovští ragbisté však jako jediní, kteří hrají Extraligu, nemají aktivní béčko. Sparta má velké problémy s dostatečným počtem kvalitních hráčů, což se plně projevilo v baráži, ve které zcela propadla v zápase s Dragonem Brno. Podobné starosti má také Pragovka, která sice ve Vídni vyhrála, ale nemá ještě vyhráno, neboť vídeňský klub je velmi kvalitní. Obě utkání v baráži jasně prokázaly, že jak Brno, tak Vídeň by zkvalitnily úroveň české Extraligy, jak po herní stránce, tak do počtu náročných zápasů.

Myslím si, že nastal čas, si přiznat, že současný model soutěží je už přežitkem, který se evidentně nepovedl, ale každý je chybující, jen je třeba se z chyb včas poučit. Je přece nelogické, aby Unie, která má maximálně 15 až 16 klubů, organizovala pět stupňů domácích soutěží, tedy Extraligu a 4 další Ligy. Když si pročtete zápisy ze zápasů druhé až čtvrté ligy, tak zjistíte, jak velké problémy mají kluby, které v nich startují. Chceme-li tedy zkvalitnit úroveň našich soutěží, pak se vraťme ke klasickému, úspěšně v celém světě užívaném systému dvoukolové soutěže od podzimu do jara s tím, že v nejvyšší soutěži hraje aspoň osm klubů. Je jasné, že rozšíření o dva kluby, dává možnost dalším dvakrát pětadvaceti hráčům hrát v kvalitnější soutěži a 1.Ligou, ve které mohou startovat týmy všech klubů, jež jsou schopné absolvovat úspěšně celou sezónu s dostatečným počtem hráčů. Jako příklad uvádím návrh na složení Extraliga, kterou by hrály Tatra, Říčany, Slavia, Vyškov, Sparta, Praga, Vídeň a Dragon a složení 1.Ligy, kterou by hrály - Zlín, Bystrc, Mariánské Hory, Havířov, Olomouc z Moravy a Přelouč, Petrovice, Plzeň, Kralupy z Čech. Jsem si jistý, že podobný model, bude rozhodně kvalitnější, než ten současný a také bude pro kluby náročnější po sportovní stránce a úspěšnější po stránce mediální. Béčka navrhuji, aby hrála vlastní soutěž, jako pozápas Áčka, tak jako všude ve světě. Pro ostatní kluby navrhuji pořádat turnaje v ragby o X hráčích, střídavě ve městech účastníků, z cílem rozšířit hráčskou základnu klubů tak, aby mohly startovat v XV ragby.

Pokud má unie zájem pořádat také Pohár, pak doporučují z finančních důvodů, pořádat Český pohár a Moravský pohár s tím, že by se vítězové utkali ve finále o Pohár Unie. Termínů pro Sportovní kalendář sezóny 2025 - 26 je polde mne dostatek. Na podzim, když se začne hrát 30.srpna 2025 a skončí 29. listopadu 2025. To je čtrnáct hracích dnů a na jaře, když se začne 1.března a skončí se 14.června je to celkem 30 hracích termínů. Extraliga by pak měla na programu 14 + 2 zápasů a 1.Liga by zápasů měla podle počtu účastníků. Pak by pět zápasů (dva na podzim) v RE soutěži Trophy odehrála reprezentacea k tomu plus 1 až 2 přípravná utkání, jeden víkend je nutné naplánovat i na oslavy 100 let ragby. Sečteme-li to, máme celkem 24 hracích termínů, takže i tak zbývají termíny na případný Pohár.

Velmi vážným problémem je slabá úroveň mládežnických soutěží. Prostudujte si výsledky se zápisů zápasů, tak zjistíte, že většina klubů má velké potíže s počty i kvalitou hráčské základny. Podzimní nesoutěžní soutěž pro kategorie U-19, U-16, postrádá náročnost, kvalitu a samozřejmě i logiku, v nejdůležitějším období pro formování mladých hráčů se vlastně o nic nehraje. Jarní soutěže postrádají potřebný počet kvalitních zápasů, v obou kategoriích. Řada klubů má velký problém s počty hráčů, kteří pravidelně trénují a mají potřebnou formu, aby úspěšně reprezentovali svůj klub. Ze zápisů zjistíte, že jen výjimečně mají klubové týmy na soupiskách plný počet 23 hráčů připravených k utkání. Dokonce zjistíte, že byly odehrány zápasy, kdy ani jeden tým nenastoupil s 15 hráči. Dochází dokonce ke skrečováním zápasů. To je bohužel realita a je třeba si přiznat, že současná kvalita soutěží, značně zaostává za současným vývojem herního projevu v úspěšných ragbyových zemích, jak potvrdil zájezd českého výběru do Francie.

Sto let ragby v Česku je význačným výročím, které nám všem ragbistům, umožní zavzpomínat na úspěchy i nezdary, ale hlavně na krásné časy, které jsme měli možnost v naši velké ragbyové rodině společně prožít. To nejdůležitější však je, že jsme díky ragby, získali v dnešní době tak vzácná, upřímná a celoživotní přátelství. Važme si toho a 100 let je ideální příležitostí, nastartovat novou úspěšnou etapu českého ragby, která nás opět vrátí mezi přední evropské ragbyové unie.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu Ceskeragby.cz ... zde!!!
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála a foto: Petr Skála)
(2025 / 57 / 23 / 07 / 00)