O třetím květnovém víkendu roku 2025 se doma ale hlavně v
zahraničí hrálo ragby na plné obrátky a k některým událostem doma i
ve světě napsal pravidelný komentář pro
Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Přečtěte si aktuální zamyšlení z ragbyových mlýnů tentokrát opět ...
z celého světa se zaměřením na Evropu ...

Nejlehčí kvalifikaci na Světový pohár v roce 2027 mají země, které startují v Pacific Cupu. Posuďte sami. Země jsou totiž rozděleny do dvou skupin tak, že do skupiny A byly zařazeny reprezentace Fidži, Samoy a Tongy a do skupiny B reprezentace Kanady, USA a Japonska. Finalové boje se uskuteční v Denveru a Salt Lake City v září 2025. Jelikož do Austrálie se na MS 2027 již kvalifikovali z účastníků Pacific Cupu ragbisté Fidži a Japonska a k nim se na světový šampionát kvalifikují ještě další tři týmy podle umístění v tichomořském Cupu, tak se nakonec na MS nedostane jen pouhá jedna reprezentace z šesti.

Blíží se finálové boje v Premiership, ve kterém se zdá být je velkým favoritem výborný klub Rugby Bath. Ten se utkal s druhými Tygry z Leicester a vyhrál přesvědčivě 43:15.*** Sale přehrál Medvědy z Bristolu 41:27, dále Northampton po vyrovnaném boji porazil Sarceny 28:24 a Harlequini hráli se Śéfama z Exeteru a ve vyrovnaném utkání vyhráli 24:22.
Pořadí před posledním kolem je následující: 1. Bath s 71 body, dále 2. Leicester Tigers s 56 body, 3. Sale Sharks s 54 body a 4. Bristol Bears 53 body. *** Poslední kolo rozhodne o čtveřici, která bude hrát play-off, do něhož už by se neměl dostat pátý je Gloucester, dále šestý skončil Sarasens, sedmí Northampton, osmí Harleqini, devátí Exeter a desátí poslední jsou Sokolové (Falcons) z Newcastlu.

Nejvyšší soutěž TOP 14 ve Francii se také blíží k finálovým bojům. Systém je takový, že do závěrečných bojů se kvalifikuje šest nejlepších klubových týmů s tím, že první dva celky play off hrají až od semifinále. Zatím francouzskou nejvyšší soutěž s velkým náskokem vedou ragbisté Stade Toulouse, kteří sice v posledním utkání prohráli doma s Racingem 92 vyjádřeno v číslech 35:37, ale mají už 85 bodů a šetří řadu svých hvězd připravených až do finiše. *** Druhý tým v pořadí Bordeaux-Begles se 73 body v posledním zápase vyhrál nad Castres 34:29. *** Toulon je třetí s 68 body, ale pozor v poslední době prohrává, tentokrát to bylo v Pau 21:25. *** Na čtvrtém místě ragbisté Bayonne s 64 body urvali vítězství 38:32 z bretonskými bojovníky z Vannes *** Na pátem místě je Castres s 54 body a šestí jsou borci z Clermontu s 53 body, kteří vyhráli poslední zápas s Perpignamem 31:13. *** První dva kluby nyní mají volno, protože ve čtvrtfinále play off třetí tým hraje proti šestému a čtvrtý hraje s pátým. Vítězové čtvrtfinále pak budou hrát s Toulouse a s Bordeaux-Begles bude hrát druhý kvalifikant.

V české extralize se odehrálo poslední 10. kolo základní části. Tatra potvrdila svoji neporazitelnost a vyhrála i v Edenu na Slavii 28:13, kde hráči Tatry po utkání převzali Pohár Tondy Frydrycha. Tatrováci potvrdili, že jsou velkými favority na titul, o který se v semifinále poperounejdříve s Vyškovem, zatímco Říčany budou hrát o postup do finále se Slávií. *** Říčany vyhrály na Spartě vysoko 40:17 a Vyškov vyhrál i podruhé s Pragovkou, tentokrát ve Vysočanech 38:29. Sparta bude hrát baráž s Dragonem Brno a Pragovka s Vídní o udržení v soutěži.

Když si podíváte do zápisů z extraligových a prvoligových zápasů, tak zjistíte, že stejně jak v Extralize, tak v 1.Lize patří cizinci k nejlepším hráčům. V Tatře nejúspěšnějším hráčem je Němec Hoyer, v Říčanech Jihoafričan, který už může hrát za Česko Tristan Horak, ve Vyškově září Elmarco Willmorr Benkes, ve Spartě Hugo Courcier, v Dragonu Brno Monré De Ridder a ve Zlíně Jacques Heinrich Dumas. To jen potvrzuje smutnou skutečnost, že tuzemské mládežnické soutěže nemají potřebnou náročnost a kvalitu, aby úspěšně formovaly herně vyspělé hráče, kteří by pravidelně doplňovali sestavu svého klubu. Potvrzují to opět zápisy, tentokrát však ze zápasů mládeže. Při listování těmito zápisy zjistíte, jaké má většina klubů vážné problémy postavit k zápasům 23 hráčů. Situace je opravdu vážná, když zjistíte, že některé kluby nastupují k zápasům, pouze s třinácti, se čtrnácti, s šestnácti či sedmnácti hráči a jen výjimečně s třiadvaceti hráči. S tím souvisí i velké herní výkonnostní rozdíly, kdy týmy vyhrávají rozdílem 70, 80 až 100 bodů. To nepřispívá ani vítězům a už vůbec ne poraženým.
Proto je vážně nutné, provést ihned důkladnou analýzu úrovně domácích soutěží všech věkových kategorií a to od mužů až po kadety. Odpovězme si na otázky, proč soutěže postrádají to, co se od nich požaduje a zda jsou domácí soutěže celoročně náročné, aby se soustavně metodicky formovala výkonnost hráčů? Proč například čeští ragbisté v tuzemských soutěžích během roku neodehrají nejméně 20 kvalitních zápasů podobně, jako je tomu ve všech ostatních úspěšných ragbyových federací v Evropě?
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás
diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ... zde!!!
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála a foto: Petr Skála)
(2025 / 54 / 22 / 07 / 00)