OKÉNKOVÁ Markéta (*1994)

OKÉNKOVÁ Markéta (*1994)

 
Patnáctiletá Markéta Okénková hraje za tým  Pragy Praha a za chlapci vůbec nezaostává.  Ostatně trenéři Filip Král a Miroslav Fuchs ji při  tréninku  nic neulehčují. „Dávají mi zabrat stejně jako klukům,“  přiznává  Markéta, kterou hrát ragby   napadlo přibližně  před rokem. Jednoho dne se přišla   podívat, jak to na hřišti mydlí se šiškou její bratr a při druhé její návštěvě se hned přihlásila, neboť už věděla, že ragby je ten správný sport.

 „ Prostě mne tato hra učarovala.  Věnovala jsem se předtím sice baletu, což je také náročná disciplína, ale v porovnání s ragby je to něco úplně jiného. Chce to jen jej trochu více poznat.  Zvu na ragby kamarádky, ale bohužel  ještě jsem ani jednu nepřesvědčila, aby hrála s námi a nebyla tu sama. Líbí se mi, že v Ostravě hraje za starší žáky  dokonce více holek. Možná i  právě proto Ostrava na Podvinném Mlýně turnaj vyhrála.  Ragby je jednak   rychlý a navíc tvrdý sport, ale to neznamená, že by nebylo  i pro holky,“ obhajuje ragby  žákyně základní školy Špitálská v Praze 9 Markéta Okénková.

„Nebojím se a klidně složím  protihráče, který je těžší i větší. Prostě s ním praštím o zem a on ztratí míč, pokud jej nestačí předtím přihrát,“ chlubí se modrooká ragbistka Pragy Praha.

„Před lety za Pragovku také hrály nějaké holky, ale ty už ragby nechaly. Markéta je zase po čase novou  dívčí posilou. Ví se, že společně s chlapci mohou hrát děvčata  akorát tak do patnácti let. Dokonce vyšly k této problematice v minulosti v zahraničí  odborné studie, z kterých vycházel i legendární trenér Pragy Jan Kudrna, když se děvčata  na  konci minulého století objevovala v českých žákovských týmech. Odborníci se shodují, že by po patnácti letech věku měla hrát děvčata už jen mezi sebou. Ostatně i v Česku už  mají juniorky a ženy své turnaje a soutěže,“ vysvětluje kouč starších žáků Pragy Praha jinak dvojnásobný Ragbista roku Miroslav Fuchs.

Každopádně je přítomnost dívek na turnajích starších žáků zpestřením a zdá se, že i dobrý argument, proč se nebát hrát hru se šišatým míčem.

„Kluci nebojte se a pojďte hrát  ragby. Je to správná hra a není nijak hrubá. Kdyby byla, tak bych ji  nehrála,“ láká do ragbyových klubů Markéta Okénková z Prahy Vysočan.