Proč nemůže být nejúspěšnější klubový hráč Tristan Horak českým Ragbistou roku 2022?

Po tom, kdo je na tuzemských ragbyových hřištích nejlepším hráčem, se nemusí dlouhou pátrat. Je to říčanská útokovka Tristan Horak. V plné síle se předvedl třeba v utkání Poháru na hřišti Pragy 10. září 2022, kde vysočanští medvídci s Říčany prohráli a nadílka Středočechů nenechala klidným legendární útokovku Pragy jednasedmdesátiletého  Bruna Kudrnu. 

Jak říkal ...

"Za svou hráčskou, trenérskou a funkcionářskou kariéru nepamatuji, že by Pragovka s nějakým domácím týmem tak vysoko prohrála," prohlásil po utkání Praga - Říčany 10:70  zařazeném do podzimního poháru, který v tuzemsku vyplňoval  podzimní ragbyové dění, legendární český ragbista  Bruno Kudrna

K úspěchu Říčan nutno dodat, že polovinu z celkových bodů přesně 35 bodů zajistil pro Středočechy Jihoafričan Tristan Horak, který sám položil tři  pětky a navíc proměnil z nejrůznějších pozic  všech 10 kopů po položení. Úvahy o tom, jak by utkání dopadlo, kdyby Horak nehrál, jsou vzhledem k šedesátibodového rozdílu skore tak trochu neúspěch Pragy vysvětlující, ale  ten chlapík z jihu Afriky za Říčany už nějaký ten měsíc hraje a jeho pětatřicetibodová nadílka vůbec nepatří k těm nejvyšším, které v jediném utkání týmům soupeřů nadělil. Horakův podíl na vítězství není vůbec náhoda.

Jak říkal ...

"Tuhle jsem jel kolem říčanského  ragbyového hřiště, kde sice neprobíhal žádný trénink, ale jedna postava se po trávníku pohybovala. Kopy  tam zkoušel kopat na branku právě Horak,"  poznamenal tehdy v září 2022 v hledišti vysočanského ragbyového hřiště zápas Pragy s Říčany sledující jeden z bývalých ligových hráčů Pragy k mimořádnému bodovému úspěchu urostlého říčanského útočníka s číslem 10 na dresu.  

Jak říkám ...

"Proč se vracím  jinak k nedůležitému tuzemskému utkání s upozorněním  na výkon říčanského hráče s desítkou na zádech, který je bezpochyby nejlepším hráčem ragby, jež hraje na tuzemských hřištích ragby? Přes  nepopiratelnou na domácích hřištích dokonce viditelnou skvělou formu Tristana Horaka zkrátka a dobře tento borec nemůže být Ragbistou roku. Proč?  Horak nehrál ba co víc ani nemůže hrát za český reprezentační tým. Chybí mu k tomu patrně nějaký ten rok pobytu u nás, avšak  kdyby na to došlo a jeho pověst by se proflákla až na jih Afriky, mohl by klidně hrát z fleku v roce 2023 za reprezentaci Jižní Afriky na MS," okomentoval editor tohoto webu Petr Skála situaci, která by mohla i za rok 2022 nastat, neboť už nastala při  hodnocení roku 2021, kdy byl právě Horak nominovaný mezi třemi hráči na  Ragbistu roku, kterým se nakonec nestal .     

Říčanští ragbisté by jistě uvítali, kdyby  jejich hráč mohl být Ragbistou roku. Proč jim tu radost berete?

"To je obrana nejenom samotného Tristana Horaka, ale nakonec i říčanských ragbistů.  Posuďte sami, kdyby Ragbista roku 2022 byl Jihoafričan. To by nebylo jen  podivuhodné, ale to by bylo  spíše   hloupé a hloupými by byli ti, kteří to dopustili. Všimněte si, že tady vůbec neargumentuji třeba tím, že by nejlepší ragbista měl mluvit  česky, což Horak také nesplňuje, ale především by měl mít české občanství. Vždyť v které jiné anketě, kde se rozhoduje například o Basketbalistce roku jste v nominaci viděli nějaké cizinky a že jich tu třeba za USK Praha hraje hodně nebo v dalších anketách Sportovec roku, Zlatý míč nebo Fotbalista roku také nikdy nebyl žádný cizinec a jako, že jich tu v  českých klubech hrají mraky.  Ano,  v anketě o Ragbistu roku byli v minulosti  hráči, kteří se zde nenarodili a neměli rodiče odtud, pak to ovšem byli třeba Gruzínci, kteří, když se mohli získat hlasy v anketě,  už hráli za reprezentaci Česka v evropských soutěžích."

Čím by se tedy měl stát hráč, který tady předvádí nejlepší ragby na tuzemských trávnících? 

"Může být, pokud by se ta kategorie v rámci hodnocení roku 2022 vyhodnocovala,  jinak všechno možné třeba nejlepším klubovým hráčem roku, nejlepším ligovým hráčem,   ale rozhodně ne, jak jsem zdůvodnil, Ragbistou roku. "

Proč se v tom vůbec angažujete. Kdo je vůbec zvědavý na vaše názory k anketě, ve které už několik let ani nehlasujete?

"Také si ty otázky sám kladu, ale v tomto případě se cítím tak trochu mít odpovědnost za to, kam ta anketa dospěla, jak dopadla a jak se odklonila od původních záměrů. Prvního Ragbistu roku Jiřího Skalla seniora totiž určil sám trenér tehdejší reprezentace Vladimír Škvor a teprve druhý ročník proběhl formou ankety mezi ligovými a reprezentačními trenéry, rozhodčími a předsedy klubů, ale i novináři. Vyhlášení pak mělo určitou slavnostní atmosféru a publicitu. Třeba, když jsem v roce 1974 přinesl článek do Lidové demokracie o Ragbyové jedničce roku 1973,  tak mi tehdejší sportovní redaktor František Steiner řekl, že ragbisté jsou po fotbalistech, hokejistech a házemkářích čtvrtým kolektivním sportem, který vyhlašuje nejlepšího českého hráče roku. Nejdříve se v minulém století jen hodnotil  hráč roku. Teprve až v tomto století se přidaly k Ragbistovi roku další kategorie jako trenér roku, rozhodčí roku, talent roku a pak i Ragbistka roku a akce roku. Anketa  byla má srdeční záležitost. Od druhého ročníku jsem nejdříve s předsedou komise s Petrem Giacintovem seniorem, později s generálním sekretářem  Eduardem Krütznerem seniorem, dále  s jeho nástupcem Jurou Rázgou pomáhal nejenom sečítat hlasy a  organizovat hlasování a hlavně popularizovat výsledky. Není bez zajímavosti, že s  několika ragbisty roku vyšly  dvoustránkové rozhovory  (Kudrna, Fuchs, Berka) nebo jednostránkové profily (Mrazčinský a další)  v tehdejším barevném týdeníku Stadion nebo profily ostatních hráčů a rozhodvory s nimi vyšly v celostátním nebo v krajském denním tisku od tamějších redaktorů nebo od dvojice Bělohlávek - Skála, která tu anketu pomáhala organizovat. V osmdesátých letech vycházel čtyřstránkový měsíčník Zpravodaj Ragby zdar a v něm byly dokonce výsledky ankety zveřejněny včetně jmen hlasujících a s informací, pro koho hlasovali."    

Jak se nyní hlasuje o Ragbistovi roku a proč nebyl vyhlášen  Ragbista roku 2020?

"Do roku 2006, kdy jsem se podílel na organizaci ankety, o Ragbistovi roku rozhodovaly hlasů ligových a reprezetačních trenérů, ligových  rozhodčích, předsedů klubů s poznámkou, že by to měl být nejlépe názor celého výboru, členů výkonného výboru Svazu a později Unie, novinářů, kteří o ragby psali nebo se podíleli na publikování, ale pak i bývalých Ragbistů roku. Počet hlasujících byl mezi třiceti až čtyřiceti lidmi. Od té doby po roce 2006 se tuším už počty hlasujících nikde nezveřejnily a ani počty bodů, které rozhodly o vítězných osobnostech roku. Myslím, že je to škoda, že se nezveřejňuje, jak kdo hlasoval. Třeba osobně by mne zajímalo, koho za nejlepšího ragbistu považují veteráni, kteří  v tuzemském ragby něco dokázali jako hráči, trenéři. Třeba by  z toho všeho vyplynulo, že o Ragbistovi roku rozhodly především hlasy jen jednoho klubu. Tomu se nedá zabránit.  Když se ty ankety pořádaly na začátku století, tak hlasující věděli, že jejich hlasování bude zveřejněno, což vedlo i k tomu, že tatínek jednoho  pozdějšího Ragbisty roku svého syna raději ani nedal na první místo, ale až na druhé místo. Měl jsem tehdy takový nápad, že by o nejlepším rozhodčím rozhodl ten předchozí nejlepší rozhodčí a stejně tak by to mohl být i v případě trenéra, nebo o nejlepším juniorovi, by rozhodovali jen trenéři mládeže jakási akademie a o akci roku by rozhodl největší počet mediálních výstupů, které o ní vyšly, což by dokumentoval ten, kdo by o tu akci roku usiloval.  Na otázku, jak se nyní hlasuje o Ragbistovi roku, musím přiznat, že nevím a obávám se, že může být i záměr, aby se o tom nevědělo. Na otázku, proč nebyl vyhlášený Ragbista roku 2020, vím, že o tom tak rozhodl výkonný výbor Unie. Osobně si myslím, že to byla škoda, protože se v  roce 2020 na podzim ragby hrálo i když později v podobě anulované ligy. Přitom klidně nějaká třeba jen desetihlavá akademie mohla klidně určit hráče, trenéra a rozhodčí všimněte si, že říkám rozhodčí roku a to třeba jen pro zviditelnění ragby. Vůbec rok 2020 jsme jako ragbisté vůbec nevyužili k většímu zviditelnění ragby, ale to už je jiný příběh."





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 



(Karolina Skálová pro Ceskeragby.cz , foto: Petr Skála)