Českými mistryněmi v olympijských sedmičkách se staly hráčky z pražských Petrovic


Ragby se hraje v různých variantách a vedle klasické hry se šišatým míčem s patnácti hráči se hraje i olympijská varianta, kterou hrají týmy se sedmi hráči nebo hráčkami.

Českeragby.cz bylo na místě děje ...

V sedmičkách  se celé jedno desetiletí hraje i  o domácí titul. České ragbistky o něj hrají  celkem na osmi turnajích, na kterých rozhoduje o mistryních  Česka. Ženy  turnaje začaly již na podzim  2016 a po  každém z nich si střídavě přebíraly vítězství hráčky Petrovic se soupeřkami z  Tatry  Smíchov. Proto po sedmi turnajích vedla Tatra jen o pouhé dva body. O titulu se tak rozhodovalo až v posledním turnaji třetí červnovou neděli v Praze v Petrovicích. 

"Pokud vyhrajeme tento turnaj , tak budeme mít titul," těšil se na rozhodující turnaj do Petrovic kouč Tatry Stanislav Král.

"Má to však háček. Kdyby vyhrály Petrovice, tak nás bodově doženou a protože mají lepší skore, obhájí titul Petrovice," dodal Král.

Drama do posledních vteřin ...


Turnaj probíhal podle předpokladů. Tatra i Petrovice se probojovaly do finále.

"Ještě minutu před koncem jsme prohrávaly 12:19, ale vyšla nám poslední akce a po položené pětce Petrovice následným kopem vyrovnaly," popsal finalové utkání kouč Petrovic Richard Krützner.

Po krátké přestávce se finalový zápas prodlužoval. Míč se  chvilku po zahájení prodloužení  dostal ke kapitánce Petrovic  Lucii Svobodové a ta se zastavila až v brankovišti Tatry a tím  vybojovala pro Petrovice šestý mistrovský titul. Ragbyový klub, jehož stánek je u Botiče, je tak v ženském ragby nejúspěšnější ze všech."Ragby hraje v Petrovicích asi třicet žen. Proto máme nejenom ačko, ale i béčko a céčko. V ragby žen si na zájem hráček nemůžeme stěžovat," pochlubil se Richard Krützner, který trénuje petrovické ženy sedm let.

"Je to zvláštní. Hrál jsem stejně jako bratr i tatínek za Pragovku, ale Praga jako jediná z Prahy nemá žádný ženský tým. Proto, když mé neteře začaly hrát  za Petrovice a neměly chvíli trenéra, tak  přišly za mnou, zda-li je nechci trénovat. V Pragovce o ženském ragby v té době nikdo ani neuvažoval, tak jsem s tím souhlasil a nyní  už mám jako trenér šest zlatých a jednu stříbrnou medaili z mistrovství ČR," pochlubil se kouč Petrovic.

Co čeká nejlepší sedmičkový ženský ragbyový tým v zemi nyní?

"Teď budou prázdniny a po prázdninách budeme hrát celý podzim patnáctkové ragby. Nebude to snadné rozjet tuto soutěž. V Petrovicích sice dáme dohromady celý tým, ale ostatní účastníci soutěže se budou muset skládat s více klubů. Jeden určitě vznikne na Moravě a další dva v Čechách. Zájem o tuto soutěž mají Vídeňáci a jeden polský klub u hranic z Českem. Až skončí patnáctky, na jaře se rozjede sedmičková soutěž. Pokud to tak zůstane, tak to budeme mít lépe vyřešené než muži, kteří  mistrovskou soutěž v sedmičkách za rok 2017  ještě nezačali hrát," míní Richard Krützner.

A co Praga, zůstane stále bez ragbistek?

"Nakonec možná bude mít brzy ženy i Praga. Petrovické béčko totiž hraje nižší soutěž a i kdyby ji vyhrálo, což se letos nestalo a skončilo druhé,  tak do té elitní skupiny sedmiček stejně nemůže postoupit.  Nabízí se snadné řešení. Můžeme trénovat  v Petrovicích dva týmy z různých klubů. Budou mít   společné tréninky a jeden by se jmenoval Petrovice a druhý Praga," navrhuje řešení, jak využít mimořádného zájmu o ragby mezi Pražankami na jihu Prahu kouč mistra ligy.

Konečné pořadí mistrovství České republiky v ragby o sedmi hráčkách
1. Petrovice, 2. Tatra Smíchov, 3. Sparta, 4. Říčany, 5. Slavia Praha, 6. Vyškov.
Finále osmého závěrečného turnaje ...   Petrovice - Tatra Smíchov 19:19 po prodloužení 24:19.

(ps, Českeragby.cz, foto: Miloš Březina)