Čeští ragbisté oslavili devadesátiny svého sportu nadílkou 11 pětek od Barbarians

Čeští ragbisté si na oslavu   devadesátin svého sportu pozvali tým, který je složený ze světových  hvězd hry se šišatým míčem. Dějištěm oslavy byl druhé listopadové úterý pražský stadion Na Markétě, který nezaplnili tentokrát příznivci motoristického sportu, ale příznivci ragby. Tisíce fanoušků na tomto pražském sportovišti pak po utkání potleskem vyjádřily úctu ke skvělé  ragbyové hře hostujícího týmu, ale i uznání za odvahu a bojovnost českým ragbistům.

Českeragby.cz bylo na místě děje ...

V  utkání Česko  podlehlo Barbarians, světovému výběru hvězd, 0:71, což zase není tak špatné skóre, jak se podle číslice může zdát.

"Výsledek  není pro nás zase tak  krutý. Jen vypovídá o úrovni, na jaké je české ragby a svět,“ poznamenal v televizním pozápasovém  rozhovoru český rojník Miroslav Němeček.

Podle něho slavnější ragbyový soupeř, který nyní dorazil na pozvání k 90. výročí zdejšího ragby, v Česku ještě nikdy nehrál.

Tým složený ze špičkových ragbistů Nového Zélandu, Jižní Afriky či Austrálie, kteří se nedostali do prvních výběrů svých zemí, případně už reprezentační kariéru uzavřeli, při večerním duelu  předvedl několik nádherných akcí. Celkem položil jedenáct pětek.

"Ale prvních dvacet minut bylo těžkých, Češi hráli hodně silově,“ komentoval v televizním rozhovoru  autor deseti bodů Melani Nanai první v ragby ovšem přestávkou neoddělenou čtvrtinu zápasu.

Poločas 0:31 s pěti položenými  pětkami ukázal, že soupeř byl nad síly českých borců, kteří však  houževnatostí a bojovnosti čelili neustálému tlaku hráčů zahraničního výběru.

V úvodu byl duel sice vyrovnaný, protože Češi hráli s obrovským nasazením a navíc hosté do utkání nastoupili trochu vlažně. Pak se zavlnila mlýnová spojka soupeře,   proběhla se kolem překvapených českých borců  a položila první pětku.

Češi sice poctivě skládali, ale tlaku soupeře na zemi i vestoje, párkrát nestačili. Po dvaceti minutách hosté přidali další pětku 0:12 a poté  třetí 0:19, která padla po českém nevydařeném útoku hned z  protiútoku. Přes celé hřiště se vydal  Matt Faddes kolem zmátených obránců  a doběhl pod branku.

V závěru poločasu  čtvrtou pětku položil Sam Carter po akci roje, pátou samoánské křídlo Melani Nanai 0:31.

Body naskakovaly i po poločase, kdy Češi na soupeře nestačili  především rychlostí a poté je ještě nedokázali skládat. Na porážku s tříciferným číslem ve výsledku to rozhodně nevypadalo, ale počet pětek nakonec dosáhl na dvojciferné číslo 11, když hosté ke konci  přidali a předvedli rychlé akce zakončené pětkami.

Na poslední deset minut  se na hřiště obejvil  i Ben Franks, dvojnásobný mistr světa s Novým Zélandem v letech 2011 a 2015.

Přátelské utkání ...
Praha 8. listopadu 2016

Česká republika - Barbarians 0:71 (0:31)
Body: Robert Du Preez 12, Richard Mo`unga, Melani Nanai, Matt Faddes, Kwagga Smith všichni po 10, Toby Smith, Sam Carter, Schalk Van-der Merwe všichni po 5
Pětky:0:11 * Rozhodčí:Maxime Burlet (Belgie) * Diváků: 6300
Česko:1. Rapant, 2. Kutil, 3. Havlíček, 4. Němeček, 5. Voves, 6. Hruška, 7. Mára, 8. Havel, 9. Šimák, Marek, 10. Pantůček, 11. Berounský, 12. Rohlík, 13. Kovář, 14. Žalud, 15. Schlanger.
Náhradníci: 16. Dřímal, 17. Caldaroni, 18. Olbrich, 19. Charvát, 20. Čížek, 22. Pailodze, 23. Elis.
Barbarians:1. Schalk Van-der Merwe, 2. Ready, 3. Toby Smith, 4. Dan Tuohy, 5. Muller, 6. Sam Carter, 7. Kwagga Smith, 8. Ackermann, 9. Stirzaker, 10. Mo ´unga, 11. Nanai, 12. Du Preez, 13. Faddes, 14. Morahan, 15. Blommetijies.
Náhradníci:16. Akker Van der Merwe, 17. Goodes, 18. Ben Franks, 19. Fatialofa, 20. Shields, 21. Ellis, 22. Taufua, 23. Buckman.

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)