Medák popsal klady a zápory MČR "7" a ptá se... Jak je to s českým sedmičkovým ragby?

Medák popsal klady a zápory MČR "7" a ptá se... Jak je to s českým sedmičkovým ragby?
"Poslední srpnový víkend Česká rugbyová unie uspořádala finálový turnaj v ragby o 7 hráčích na hřišti v Petrovicích. Pořadatel ČSRU ve spolupráci s RK Petrovice se svého úkolu zhostil na velmi dobré úrovni. Na turnaji se vystřídalo 6 našich předních rozhodčích, byli zajištěni sběrači míčů, signalizace času, třetí poločas, tedy vše co takový finálový sedmičkový turnaj o mistra ČR potřebuje. Finálové utkání mezi Spartou a Tatrou bylo na velmi dobré úrovni. Obě mužstva v celém turnaji předváděla dobré výkony, které odpovídaly představám o tom, jakým směrem by se naše ragby o 7 hráčích mělo ubírat. To jsou tedy klady z tohoto mistrovství v „7“, " začal komentář Eduarda Krütznera staršího.

"A nyní zápory. Znovu se projevilo, že termíny v srpnu, kdy se mužstva plně připravují na XV ragby, jsou zcela nevhodné. Výsledky to plně potvrzují, jen dva kluby vítězná Sparta a Tatra (možná třetím byla Bystrc, která se na „7“ specializuje, ale její výkonnost zatím nemá potřebnou kvalitu), ostatní kluby se na turnaj speciálně nepřipravovaly. Podle toho také dopadly výsledky, kdy rozdíly byly až 40 – 50 bodů a to v sedmičkách znamená, že jejich hra nemá nic společného s touto náročnou disciplínou. Loňské fiasko se opět opakovalo, když jen 4 extraligová mužstva se na  finálový turnaj přihlásila. Dragon, který úspěšně hrál na předchozích turnajích, stejně jako týmy Vyškova i Slávie se nakonec finálového turnaje nezúčasnily. Turnaje v Přelouči a v Brně, měly být původně kvalifikací pro finálový turnaj, výsledky se nakonec nezapočítávaly a tím jejich hodnota ztratila na atraktivitě.  Napříště je třeba dodržovat dané propozice," konstatuje muž, jemuž ragbisté říkají Medák.

"Celý problém je dán nesmyslným rozhodnutím výkonného výboru, o změně systému soutěže mužů na jaro – podzim, který byl podřízen neuskutečněnému projektu Olymp (složeného převážně z hráčů z Jižní Afriky) jako osmého účastníka extraligy. Všichni víme, jak to dopadlo, ale nikoho už nenapadlo, jak tuto zásadní chybu českého ragbyového  sportovního kalendáře napravit.  Už po několikáté opakuji, že jsme jediní v celé Evropě ( kromě severských států), kteří tento nelogický systém, zatvrzele hájí. Najděte mně jedinou unii, která v srpnu hraje sedmičkové ragby. Kvalitní „VII“ turnaje a ME jsou každý rok na jaře a my je pořádáme 10 měsíců předtím, jakou to má logiku. Dnes se nám tato chyba plně vrací, protože nejsem schopni dodržet původně schválený Sportovní kalendář, který by měl být pro unii zákonem. Všichni víme, že na podzim máme méně hracích termínů, než na jaře a dnes zjišťujeme, že nám chybí termín pro finálová utkání extraligy. Původně hloupě zvolený termín 28.října 2018  - 100 leté výročí naši státnosti, nebyl nakonec volný a byl  přesunut na pozdější datum, kdy už může být opravdu nepříznivé počasí. Neznám důvody, proč právě na podzim odehrajeme 3 zápasy v rámci ME, když na jaře jsou daleko příznivější termíny a podmínky. (Litva, Polsko a Švýcarsko + příprava s USA a výběrem z Francie). Navíc chybí náhradní termín, ve kterém by měl být odehrán odložený zápas mezi Spartou a Tatrou. Kdyby byly dodržovány naše stanovy, pak by musel být tento zápas předehrán! Nechápu, proč stále vymýšlíme nějaké změny a novinky, když máme možnost využívat zkušeností vyspělých evropských unií, léty prověřených," má jasno Medák.

"To si opravu myslíme, že čeští experti jsou chytřejší. Výsledky to nepotvrzují, za posledních 10 let, nejsme schopni zpracovat Strategický plán rozvoje, který bude plně odpovídat našim podmínkám, s tím, že bude rozdělen na krátkodobé a dlouhodobé cíle, s danými termíny a osobami, které za plnění odpovídají. Projděte si poslední Strategický plán a zjistíte, stejně jako za Teličky, že se prakticky nic z něj nerealizovalo. Na Strategickém plánu musí úzce spolupracovat všechny kluby, protože ty znají nejlépe své problémy a možnosti, které jsou schopni realizovat, ve smyslu plánovaného a systematického rozvoje ragby u nás," uzavřel své zamyšlení Eduard Krützner starší.
SportovniListy.cz rovněž napsaly
Eduard Krützner starší komentuje, jak je na tom české ragby aktuálně v sedmičkách
(Eduard Krützner starší - Medák, Českéragby.cz, foto: Petr Skála)

České ragby 4.díl - jaro 2019

České ragby 4.díl - jaro 2019

17.5.2019 14:49:36

Sedmičkový tým žen vyhrál turnaj v Bonnu, který byl přípravou na Mistrovství Evropy. Pro nové zkušenosti vyrazili do Jihoafrické republiky sportovní ředitelé ČSRU a Tatry Smíchov. Už potřetí se v ...

České ragby 3.díl - jaro 2019

České ragby 3.díl - jaro 2019

3.5.2019 14:20:43

V 1.lize se střetla Tatra s Mountfieldem Říčany. Před 11 lety spolu sehráli první finále na velkém stadionu v Edenu. Současný sportovní ředitel ČSRU Antonín Brabec a hráč Říčan s ragby začínal prá...