Mistrem světa ragbistů U20 je Francie, která porazila Anglii 33:25. All Blacks bez medaile

Jedna z mála vrcholných akcí světového ragby, která se odehrává rok co rok, je mistrovství světa hráčů do 20 let. Z jedenácti ročníků jich šest ovládl Nový Zéland, tři Anglie a jeden Jižní Afrika, letos se konečně dočkala čtvrtá země světové top ten Francie, když ve finále zdolala Anglii 33:25. Obhájce titulu Nový Zéland prohrál v souboji o 3. místo s Jihoafrickou republikou 30:42, takže je podruhé v historii šampionátů bez medaile.

"Francie je mistrem světa hráčů do 20 let, když ve výborném finálovém utkání porazila Anglii 33 : 25. Třetí místo si vybojovali Jihoafričané, kteří porazili All Blacks 40 : 30. Pátá skončila Austrálie, která si poradila přesvědčivě s Argentinou 41 : 15a sedmé  si zajistil Wales, vítězstvím s Itálií 34 : 17. Stále se lepšící Gruzie překvapivě zvítězila nad Skotskem 39 : 31 a skončila devátá. Poslední skončilo Japonsko, když prohrálo s Irskem 32 : 39," konstatoval Eduard Krüzner starší.

"Celé mistrovství bylo oslavou progresivního útočného ragby, o čemž svědčí mnoho položených pětek a řada vyrovnaných utkání. Překvapením je také skutečnost, že tentokrát ve finále hrála mužstva ze severní polokoule a vítězství Francie je jistě dobrou zprávou pro pořadatelskou zemi RWC 2023. Zklamaný je určitě Nový Zéland, který skončil bez medaile, ale naopak Gruzie je stále lepší a lepší a svědčí to o tom, že jejich Strategický plán rozvoje ragby byl reálně zpracován na základě pravidelných analýz a hodnoceních odborníků, které si vychovala jejich unie za poslední dekádu. Jejich úsilí je zaměřeno na plánovitou výchovu hráčů s cílem reprezentovat svoji zemi a uplatnit se v předních evropských klubech. Hráči, kteří skončili svoji kariéru se vracejí do Gruzie a snaží se své zkušenosti předat ve prospěch gruzínského ragby. Naše představa, že budeme mít tak výbornou extraligu, že nebude třeba, aby naši hráči odcházeli do zahraničí, svědčí o tom, že jsme nebyli schopni provádět pravidelné analýzy a hodnocení našich soutěží, protože jinak bychom šli stějnou cestou jako Gruzínci," uzavřel hodnocení dvacetiletých hrajících MS ve Francii Eduard Krützner starší.

Irsko zachránilo elitní skupinu, Francie má poprvé zlato

Kdo by čekal, že se na posledních místech po zápasech v základních skupinách ocitnou Irsko a Skotsko? A přece, Irsko hrálo o udržení s Japonskem, vyhrálo až po obtížném boji o pouhých 6 bodů. Přitom zápas se zdál být rozhodnut v prvních dvou třetinách času, kdy Irové vedli už 34:12, ale pak Japonci nasadili k finiši, během pěti minut položili dvě pětky a stáhli na 26:31 a sedm minut před koncem na 33:34. Irové pak položili pětku a Japoncům definitivně utekli. Ovšem pravda je, že Japonci na položení vyhráli 5:4 a pravda také je, že doplatili na svou nekázeň, z trestných kopů obdrželi plných 15 bodů. Do divize Trophy mistrovství světa tedy spadli Japonci.

V souboji o deváté místo vyhrála překvapivě Gruzie nad Skotskem 39:31, hráč 2. řady roje Laša Jaiani to komentoval slovy ...  "Máme jen pozitivní pocity. Chtěli jsme mistrovství dokončit na nejvyšší možné pozici, a to jsme udělali, hrajeme mistrovství podeváté, ale poprvé v historii jsme vyhráli tři zápasy, poprvé v historii jsme porazili dva týmy z evropské špičky, takže je to skvělé. Pro příští rok si stavíme ještě vyšší cíl."

Utkání o 7. a 5. místo rozhodli pro sebe favorité poměrně výrazně. Italové vlastní nekázní posadili Walšany na koně, hráli dlouho ve třinácti a minutu dokonce ve 12, jenže Walesané z oslabení Italů vytěžili jen jednu pětku. Ovšem kompaktnější hrou rozhodli zápas pro sebe 34:17. Ani Argentinci nebyli Australanům příliš vážným soupeřem, byť Australané hovoří ze zdvořilosti o těžkém soupeři, jejich výhra o 26 bodů (41:15) svědčí o něčem jiném.

Deset pětek padlo v souboji obhájce titulu Nového Zélandu s Jižní Afrikou, ale za kratší konec tahali mladí Novozélanďané. Přitom to vypadalo na jejich jasnou převahu, když první poločas vyhráli 25:14, ale druhý poločas ovládli Jihoafričané, postupně stahovali náskok soupeře, v 61. minutě přešli do vedení, které v 75. minutě stvrdili šestou pětkou na 40:25 a pětka mladých Blacks v poslední minutě už nic neznamenala.

Ještě nikdy nedrželi trofej vítěze mladí Francouzi, povedlo se jim to až letos, když prošli celým mistrovstvím bez porážky, když je ve finále v Béziers podpořilo bezmála 18 tisíc fanoušků. Francouzi měli velkou oporu v kopáči Carbonelovi – a také ve špatné disciplíně Angličanů – Carbonel proměnil sedm trestných kopů a přidal jeden kop po pětce. Dostat 21 bodů jako trest za porušování pravidel, je na této úrovni soutěže nevídané, a třebaže Angličané položili o pětku více, nemohli se při jinak dobré obraně Francouzů prosadit a musejí se podruhé za sebou spokojit se stříbrem.

Francie 17. června 2018

Mistrovství světa v ragby U20

O jedenácté místo  ...       Irsko – Japonsko       39:33 (22:12)   pětky  4:5
O   deváté místo ...       Skotsko – Gruzie       31:39 (19:12)    pětky  5:5
O   sedmé místo ...      Wales – Itálie           34:17 (24:  7)   pětky 4:3
O   páté místo ...     Argentina – Austrálie     15:41 (  7:17)      pětky 2:5
O   třetí místo ...    Jižní Afrika – Nový Zéland     42:30 (14:25)      pětky 6:4
Finále  ...     Anglie – Francie     25:33 (  8:14)     pětky  3:2

Českeragby.cz rovněž napsalo ...

Francie porazila Novozélanďany 16:7 a ve finále MS U20 se utká s Anglií

V semifinále MS U20 se utkají Nový Zéland - Francie a Anglie - Jihoafrická republika

Novozélanďané, Angličané, Francouzi a Jihoafričani na MS U20 v ragby bez porážky