Nad Tatrou sa blýská aneb slovenské ragby je na dobré cestě

Nad Tatrou sa blýská aneb slovenské ragby je na dobré cestě
Poslední listopadový víkend byl jsem byl Eduard Krützner starší pozván Slovenskou Ragbyovou Unií do Piešťan, kde se konalo utkání Mistrovství Evropy Conference 2, konkrétně se tam hrál zápas  Slovensko - Kypr.

Byl jsem velmi příjemně překvapen skvělou organizací i doprovodným programem této události, kterou připravili místní organizátoři. Ragby je totiž v Piešťanech čím dál více populární. Funguje zde tým mužů i žen a v lázeňském městě začínají pracovat i s mládeží. To vše díky kvalitním tréninkovým podmínkám a výbornému zázemí, neboť v Pieštanech mají stadion, tréninkové travnaté hřiště i další plochu s umělým povrchem a přilehlou sportovní halu,ů píše Medák v úvodu svého komentáře.

"Den před zápasem  dopoledne jsem společně s několika slovenskými reprezentanty, manažerem a s českým reprezentantem Pavlem Šťastným navštívil jednu z místních středních škol. Besedovali jsme na téma ,, Co nám dalo ragby, a jak jsme se k němu dostali ´´. Studenti kladli řadu zajímavých otázek, bylo znát, že o ragby skutečně jeví zájem. Odpoledne jsme shlédli trénink slovenské reprezentace, na kterém Pavel Šťastný prakticky vysvětlit některé zásadní prvky efektivní hry, které získal díky svému dlouhodobému působení v předních francouzských klubech. U hráčů si jednoznačně získal velký respekt. Večer se konala oficiální předzápasová večeře v jednom z nejlepších místních hotelů. Setkali jsme se zde s vedením Kypru, komisařem utkání panem Yves Brochardem a rozhodčím z Belgie panem Nicolasem Vandecauterem," popisuje Medák dění před zápasech Slovensko - Kypr.


"Sobotnímu utkání od 14. 00 hod. předcházelo slavnostní předání plaket oceněným osobnostem za rozvoj a přínos slovenskému ragby. Před výkopem celý stadion uctil památku tragicky zesnulého Vladimíra Kubaly, jednoho ze zakladatelů a mnohaletého hráče i funkcionáře SRU, minutou ticha. Divácká kulisa byla početná, SRU dokonce vypravila dva autobusy ze vzdálenějších měst, kde se také hraje ragby. Důvod zájmu o utkání bylo i o, že se po dlouhé době mezistátní utkání hrálo na domácí půdě. Navíc bych chtěl  vyzdvihnout, že vstupné na utkání bylo zdarma!" pokračuje Medákův komentář.

"Zápas probíhal za studeného a větrného počasí. Měl dobrou úroveň také díky profesionálnímu výkonu belgického rozhodčího. Kypr sice zvítězil 38 : 6, ale Slováci předvedli obrovskou bojovnost, především v prvním poločase, který sknčil 12 : 6. V průběhu poločasu dostali příležitost nejmenší ragbisté, kteří předvedli krátké exhibiční ragby. V druhé půli se naplno projevily větší zkušenosti hráčů Kypru, kteří měli ve své sestavě většinu naturalizovaných Angličanů," konstatuje legendární český ragbista, který byl hostem v Piešťanech.

"Tradiční třetí poločas proběhl v místním hotelu Magnolia, kde byli ubytováni hráči obou týmů. Při večeři jsem seděl s komisařem a s rozhodčím, kteří oba vyjádřili obdiv a poděkování za výbornou organizaci tohoto utkání všem slovenským funkcionářům. Osobně jsem ocenil obrovské a nezištné nadšení a obětavost všech, kteří se na této akci podíleli," popsal atmosféru po utkání Eduard Krützner starší.

"Jsem přesvědčen, že výkonnost Slováků půjde postupně vzhůru, pokud budou efektivně využívat dobré podmínky a pomoc odborníků. Ragby na Slovensku získává popularitu, ale i podporu Olympijského výboru, státu a i dalších partnerů v čele se společností RESPECT SLOVAKIA. Velmi si cením setkání s novými ragbyovými přáteli z řad SRU a rád budu pokračovat ve spolupráci. Proto také přeji slovenskému ragby v dalším rozvoji mnoho úspěchů," uzavřel svůj příspěvek pro Českeragby.cz Eduard Krützner starší.

(ps, Eduard Krützner starší, Českeragby.cz, foto: Slovenský rugbyová unie)


České ragby 1.díl - podzim 2018

České ragby 1.díl - podzim 2018

23.11.2018 09:11:15

Česká ragbyová reprezentace žen i mužů se vypravila do Švýcarska. Úspěšnost byla padesátiprocentní, vyhrály jen ženy. České ragbistky vybojovaly historické vítězství nad Švýcarkami Čeští ...