Vzkaz z Monaka ... Tak jsme patnácté na světě v olympijských sedmičkách, no a co?

Vzkaz z Monaka ... Tak jsme patnácté na světě v olympijských sedmičkách, no a co? 

Skvělého nečekaného úspěchu dokonce na pokraji účasti ve finále kvalifikace na olympijský  turnaj se dočkaly svěřenkyně trenéra Víta Chalupy, které se po učinkování v nejsilnější skupině ve čtvrtfinále vypořádaly do té doby s neporaženými ragbistkami Ugandy, aby v semifinále o pouhé dva body ve výsledku s Keňou  prohrály 12:14 s Afričankami a pak nestačily už pokolikáté na Polky v utkání,  ve kterém šlo o bronzové medaile. Finale a pak nakonec i ta medaile Češkám unikly. K zázraku, ke kterému měly docela šťastně našlápnuto, tedy nedošlo.

Přesto, když  zvážíme, že dvanáct týmů bude hrát na olympijských hrách včetně v kvalifikaci vítězné Číny, tak pak jsou v tomto pořadí  finalistky kvalifikace Keňanky  třinácté, bronzové Polky čtrnácté a Češky patnácté nejlepší na světě. Že k tomuto žebříčku není žádné rozumné zdůvodnění? Ale, je. V Monaku hrály kvalifikaci na OH ženské sedmičkové reprezentační týmy  z celého světa, tedy i z Evropy, ze které si účast vybojovala děvčata z Polska a  z  Česka, jak se rozhodlo na turnaji  Evropských her  2023 v Krakově.


Na olympijském  turnaji žen se ve dnech 28. až 30. července 2024 v Paříži představí Francie coby hostitelská země, dále  Nový Zéland, Austrálie, Irsko a USA (jako nejlepší čtyři týmy světové sedmičkové série 2023), Brazílie (Jižní Amerika), Kanada (Severní Amerika), Velká Britanie (Evropa), Jižní Afrika (Afrika), Fidži (Oceanie) a Japonsko (Asie).  Do tuctu účastnic  olympijského turnaje se  zařadil nyní i vítězný tým žen z  kvalifikace z Monaka Čína.
V kvalifikaci mužů se ve finále utkaly týmy Jižní Afriky a Velké Britanie, ve kterém vyhráli hráči z jihu Afriky 14:5. Mezi účastníky olympijských hrách v Paříži  se tedy sejdou Jihoafričané i Jihoafričanky. Ale oba týmy tam nebudou mít jen ony a oni.

Vedle pořadatelské země Francie, tam budou hrát sedmičkové olympijské sedmičky dále borci a borkyně Austrálie, Fidži, Irska, Japonska, (jak už víte) Jižní Afriky,  Nového Zélandu, USA, tedy osm zemí z celkových dvanácti v každé kategorii. 
   Víte co ....  

"Pokud jste sledovali  na obrazovce počítače také finále ragbistek už od  nástupu Číňanek a Keňanek, jak hráčky obou zemí zpívaly své hymny, nezáviděli jste tak trochu  těm Keňankám, že si mohly prozpěvovat svoji hymnu? Já jo  a docela bych si tam představil místo nich české ragbistky, jak by vypálily mohutně a hrdě "Kde domov můj" !

"Čína dostala jen tři pětky a tu jednu ze tří položila Anežka Marta  Sládková, tu druhou dále Polka 
Natalia Pamięta a tu třetí  Keňanka Janet Okelo. Divil bych se, kdyby Číňanky na olympijských hrách těch pětek dostaly více než tři. Až se tak stane, tak si řeknu, že jsem to očekával. "

Několik glos po sledování zápasů z kvalifikace na počítači na stejném stroji napsal  Petr Skála.


Monako   23. června 2024     Ragby                                                                                 

Monako  - Kvalifikace na LOH 2024 v Paříži

Utkání o třetí místo ... 
Polsko - Česko 33:14  (14:7)  * Pětky  5:2
Bpdy:  Anna Klichowska (2P) 10,  Ilona Zaisliuc (P, 2KP) 9, Oliwia Krysiak a   Julianna Schuster (obě po P) po 10,  -  Julie Doležilová (P,KP) 7, Beata Dittrichova  (P) 5, Anežka-Marta Sládková (KP) 2

Finále ...

Čína - Keňa  24:7  (7:7)  * Pětky  4:1


Konečné pořadí: 1. Čína, 2. Keňa, 3. Polsko, 4. Česko, 5. Uganda, 6. Hong Kong,  7.Argentina,          8.Paraquay. 

   Ceskeragby.cz rovněž napsalo  ...


České ragbistky čeká v Monaku kvalifikace o účast na olympijském turnaji v PařížiLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: z TV přenosu)

(2024 /  92  / 22 /  05 / 07)