Zahajuje 127. ročník nejstaršího turnaje severní polokoule Pohár šesti zemí v ragby

První únorový pátek zahajuje  127. ročník nejstaršího světového turnaje v nejprestižnější ragbyové soutěži severní polokoule Poháru šesti zemí. V současné době nejlepší evropské ragbyové týmy přivítají davy fanoušků, kteří až do poloviny  března 2019 budou fandit svým reprezentantům  v Itálii, ve Francii i na Britských ostrovech a v Irsku.  První tři duely Francie - Wales, Skotsko - Itálie a Irsko - Anglie by mohlo přímo na třech stadionech  sledovat dohromady více než 160 tisíc diváků. Uvidíme, zda-li to nebude i více.

Soutěž se odehraje  nejen o celkové prvenství ale i o  pohár, který se uděluje od roku 1993, protože do té doby nikdo pohár nepotřeboval, vítěze zdobila jen sláva, ale také o další trofeje. Především se hraje o Trojkorunu (Triple Crown) – kterou získá tým z Britských ostrovů nebo Irska, který v soutěžním ročníku porazí všechny ostrovní soupeře. Talíř Triple Crown byl zaveden nově od roku 2006, předtím to byl jen titul. A tak už jedinou trofejí, která nemá fyzickou podobu a je pouze čestným titulem je Grand Slam, pro Francouze je to Grand Chelem. Titul držitele Grand Slamu obdrží tým, který v daném ročníku porazí všechny ostatní týmy, a je ceněný mnohem více, než jen prostý titul vítěze turnaje.

Až do roku 1999 se hrál turnaj považovaný za ME  jen v pěti, ale pak byla pro ročník 2000  zažazena do turnaje, z něhož se nesestupuje,  ještě Itálie.

V  poslední době se zatím jen akademicky hovoří o možnosti, že by poslední tým přímo sestoupil a nahradil by jej první tým ze soutěže ME, kterým by patrně byla Gruzie. Ta totiž vládne druhé nejsilnější skupině kontinentu.

O trofeje se však hrálo, tou nejstarší je Calcutta Cup, ale je to jen záležitost Angličanů a Skotů a hrají o trofej v rámci Six Nations už od roku 1879! Na zisk trofeje vede s velkou převahou Anglie 70:40. O individuální trofeje hrají i další země:

Millenium Trophy: Irsko s Anglií od roku 1988

Centenary Quaich: Irsko a Skotsko od roku 1989

Garibaldi Trophy: Francie a Itálie od roku 2007

Auld Alliance Trophy: Francie se Skotskem od roku 2018




Turnaj nehrají jen muži, ale v roce 1996 se k nim přidaly i ženy, do roku 2006 soutěžily Španělky, pak je vystřídaly Italky, jejichž výkonnost dosáhla konkurence schopné úrovně, přesto většinou obsazují střídavě se Skotkami a Velšankami zadní pozice. Nejvýše se Italky dostaly v roce 2015, kdy braly pomyslné bronzové medaile. Nejlépe jsou na tom zatím Angličanky, vyhrály šestnáctkrát, z toho získaly 14 krát Grand Slam.


Jak říkám ...



"Odhaduji, že by letošní turnaj mohlo vyhrát Irsko, které má podobnou sestavu jako v loňském roce. Ostatní celky jako Anglie, Wales a Francie hledají sestavu nejenom pro Pohár šesti, ale i pro MS, které se hraje letos na podzim v Japonsku. Itálie a Skotsko pak patrně do bojů o prvenství nezasáhnou," míní pozorovatel světového ragby Eduard Krützner starší.



(Karel Gaman, ps, Českeragby.cz, obrázek: mozaika ps)