Zahajuje nový ročník ragbyové ligy. Rizikový duel Sparta - Tatra se hraje 13. dubna 2019

Zahajuje nový ročník ragbyové ligy. Rizikový duel Sparta - Tatra se hraje 13. dubna 2019
Poslední březnový víkend odstartuje nejvyšší tuzemská ragbyová soutěž nyní opět se sudým počtem týmů. 

Zatímco herní systém  jaro - podzim byl zachovaný i pro tuto sezónu, došlo ke změně, jak se odehraje jednokolově základní část a jak se bude hrát na sklonku roku o titul. 

Koncem března 2019 se odehraje první kolo jednokolové základní části. Ta byla rozlosována podle umístění ligových týmů  v roce 2018 s tím, že do losování byl zařazený i nováček Zlín, který do extraligy postoupil jako vítěz nižší soutěže.

Jak se bude hrát dál?

Po jednokolové základní části, přijde na řadu nadstavbová část.  Tu budou hrát týmy umístěné na 1. – 6. místě už dvoukolově doma-venku. O vítězném týmu se rozhodne v deseti  kolech s tím, že na začátku tabulky budou za umístění v základní části jednotlivým týmům připsany bonifikace. 
První tým získá  10 bodů, druhý  8 bodů, třetí  6 bodů, čtvrtý  4 body, pátý  2 body, a šestý  0 bodů.
Pro týmy na 7. a 8. místě sezona neskončí, ale půjdou do kvalifikace do nadstavbové části 2. ligy ragby 2019.

Do play-off někdy na podzim 2019  postoupí z nadstavbové části týmy na 1. – 4. místě . Semifinále odehraje první tým se čtvrtým a druhý se třetím.
Finále pak odehrají vítězové semifinále a o třetí místo se utkají  poražení ze semifinále.

Narozdíl  od soutěží, které organizuje pro reprezentační týmy evropská federace, kde bonusový bod získá tým za rozdíl tří a více položených pětek, v lize získá bonusový bod každý tým, který položí čtyři a více pětek bez ohledu na to, zda vyhraje.

Hodnocení výsledků

Čtyři body za výhru, dva body za remízu, nula bodů za prohru.
Bonusové body: jeden bod za 4 a více položení, jeden bod za prohru o 7 a méně bodů.
Bonusy se vzájemně nevylučují.

Kontumace: při kontumačním výsledku se přiznává vítěznému mužstvu 5 bodů a aktivní skóre 30:0. Provinivšímu se mužstvu (popř. oběma) se započítává minus 1 bod a pasivní skóre 0:30.

Dojde-li k ukončení utkání a k následné kontumaci, neprovinivšímu se mužstvu, je-li to pro něj výhodnější, se započítává skóre a body za výsledek dosažený na hřišti.

Sportovně technická komise může  vyhlásit kontumační výsledek i  z důvodu nedostavení se družstva k zápasu se přiznat  neprovinivšímu mužstvu 5 bodů a aktivní skóre 30:0.

Vítěz základní části kromě bonusových bodů do nadstavbové části nezíská nic, ale vítěz  nadstavbové části už získá Pohár Tondy Frydrycha.   Vítěz play-off bude mistrem Česka  ragby mužů pro rok 2019.

Každý extraligový klub má povinnost se účastnit POHÁRU NADĚJÍ 2018, který se hraje paralelně s Extraligou ragby a to ve stejný hrací den. V případě nenastoupení k utkání bude klub penalizován odečtením 1 bodu v tabulce Extraligy ragby. Vyjímku má nováček soutěže Zlín, který  soutěž týmů nadějí hrát nebude. 

Progran prvního kola, které se hraje   30. března 2019 


Vyškov - Slavia Praha  od 14 hodin
Sparta Praha - Dragon Brno  od 14 hodin na Podvinném Mlýně
Říčany - Praga  od 14 hodin na Stadionu Josefa Kohouta
Tatra Smíchov - Zlín  od 13 hodin pod Strahovem

Finalisté posledního republikového šampionátu Tatra a Vyškov se potkají  6. dubna 2019 v Praze.
Vysočanské derby Praga - Sparta se bude hrát 11. května 2019.
Derby pražských S   Slavia - Sparta  6. dubna 2019 v Edenu.
Za rizikové utkání bylo označeno pražské derby  Sparta - Tatra, které patrně 13. dubna 2019 bude rozhodovat rozhodčí ze zahraničí.

Jak je známo, oba týmy se měly utkat ve finále play off 2018, ale těsně před rozhodujícím  zápasem funkcionáři Tatry upozornili Sportovně technickou komisi na hráče Sparty, který v semifinále play off nastoupil na deset minut, aniž by v základní části odehrál požadované čtyři utkání. Místo Sparty do finále postoupil papírově slabší Vyškov. Jihomoravané však ve finále hráli neočekávaně dobře a dokonce v jednu chvíli sahali po vítězství, ale nakonec je zkušenější hráči Tatry porazili 30:19.

Za připomenutí stojí ještě jedna událost. Na nedávné Valné hromadě České rugbyové unie RC Sparta Praha navrhl návrat ligové soutěže k systému podzim - jaro, ale delegáti Valné hromady tento návrh nepřijali a o tak se mistrovi republiky minimálně  v tomto ročníku rozhodne až koncem října 2019.

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)
TMySQLDbLink: Table './ceskeragby/url_log' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
UPDATE `url_log` SET `id`='0a5d286f-4b0b-4a2e-8986-22d7bd28da9a',`time`='6.911',`memory`='36.21' WHERE `id`='0a5d286f-4b0b-4a2e-8986-22d7bd28da9a'