Japonský ragbyový den na hřišti Tatry Smíchov pod Strahovem

Japonský ragbyový den na hřišti Tatry Smíchov pod Strahovem

Pamatujete si, jak se na posledním Mistrovství v ragby v roce 2015  japonská reprezentace postarala o senzaci, když v základní skupině porazila favorita mistrovství Jihoafrickou republiku?

"Je to k neuvěření. Říkali jsme si, že bychom mohli hrát rovnocennou partii, ale porazit Jižní Afriku je úžasný úspěch pro tenhle tým. Skvělý den pro japonské ragby. Děti v Japonsku budou chtít tohle vidět a hrát za reprezentaci na příštím mistrovství světa," řekl po vítězném utkání trenér japonské reprezentace Eddie Jones a nezapomněl poukázat na šampionát v roce 2019, který bude hostit právě Japonsko.

A poukázat na toto Mistrovství světa chce ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR i Rugby Club Tatra Smíchov a přiblížit tak ragby a japonskou kulturu široké veřejnosti.

"Dovolte mi, abych Vás jménem Rugby Clubu Tatra Smíchov na tuto akci co nejsrdečněji pozval. Přijďte si užít den plný ragby a japonské kultury na hřišti Rugby Clubu Tatra Smíchov."

Roman Rygl, prezident RC Tatra Smíchov RUGBY ClUB TATRA SMÍCHOV.Rugby Club Tatra Smíchov je sportovní klub, který již v  roce 2018 oslaví 60 let své existence. Klub byl založen v roce 1958 několika nadšenci a z party pár přátel se za řadu lety vyvinul prosperující klub s širokou členskou základnou.

Klub eviduje 563 členů, z toho 344 dětí ve věku od 4 do 19 let. Dětem je celoročně věnována péče rozvíjející jejich sportovní dovednosti a naplňující jejich volný čas. Děti se učí vyhrávat i prohrávat, spolupracovat v týmu a pomáhat si. V kolektivu se naučí vedle sportovních také řadu sociálních dovedností, které se jim v pozdějším životě budou hodit. Naváží přátelství na celý život a volný čas začnou věnovat zdravému pohybu a nikoli pasivnímu trávení volného času či negativním aktivitám.


Rugby Club Tatra Smíchov se nezabývá jen sportovní činností.  Snahou je také přiblížit našim členům, příznivcům a ostatním návštěvníkům např. kulturu jiných ragbyových zemí a jejich tradic.

"Důkazem toho může být právě Japan rugby day, který Rugby Club Tatra Smíchov pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR. Touto akcí chceme, již v předstihnu, poukázat na Mistrovství světa v ragby 2019, které bude pořádat země vycházejícího slunce Japonsko," upozornil Roman Rygl.

Pokud to nevíte, tak  RUGBY WORLD CUP Mistrovství světa v ragby (oficiálně Rugby World Cup) je mezinárodní soutěž, která se koná od roku 1987 každé čtyři roky formou jednoho turnaje. Automatické právo startu má pořadatel a také všechny země, které na předchozím mistrovství skončily do dvanáctého  místa, zbylých 7–8 účastníků vzejde z regionálních kvalifikací. A právě o regionální kvalifikaci se snaží postoupit co nejdále i národním tým České republiky. Ten měl a má ve svých řadách mnoho zkušených hráčů. Důkazem toho může být i bývalý reprezentant a mentor akce Japan rugby day, Martin Kafka, který má za sebou mnoho zahraničních zkušeností a v letech 2005-2006 i angažmá v japonském týmu Fukuoka Blues Sanix.

JAPAN RUGBY DAY Japan rugby day bude den plný sportu a japonské kultury

Program začne již v 10:30 hodin představením klasického japonského tance tanečníkem panem Rankoh Fujima. V 11:00 hodin bude program pokračovat ragbyovým ligovým zápasem mezi týmy mužů RC Tatra Smíchov a RC Mountfield Říčany. Souběžně od 11:00 do cca 16:00 budou probíhat dětské aktivity a od 13:00 bude otevřený ragbyový trénink pro děti. V současné době budou probíhat i  tréninky ragby pod vedením trenérů z RC Tatra Smíchov ve spolupráci s trenéry ze Sports Club pro japonské děti a jejich rodiče žijící v ČR.

Vrcholem celého dne pak bude přátelské utkání mezi výběrem mužů RC Tatra Smíchov a „Prague Japanese“ - týmu složeného z Japonců žijících v Evropě.

Po celý den pak bude pro návštěvníky i účastníky připraven bohatý kulturní program s japonskou tématikou a provoněný japonskou kuchyní.

Časový harmonogram celé akce


10:30 Klasický japonský tanec předvede pan Rankoh Fujima
11:00 zápas EXTRALIGY Tatra vs. ŘÍČANY
11:00 - 15:00 dětský sportovní den: sportovně kulutní aktivity a otevřený ragbyový trénink pro děti 13:55 vystoupení operního pěvce Oldřicha Kříže (operní árie v japonštině)
14:00 přátelský zápas Tatra All Stars vs. Prague Japanese
15:30 Divadelní vystoupení Nagomi Kyogenkai Czech

Doprovodný program
• Občerstvení v Japonském duchu
• Ukázka bojových umění
• Tradiční japonský tanec
• Možnost vyzkoušet si kaligrafii či origami

Akce je spoluorganizována Velvyslanectvím Japonska v České republice a pod záštitou České rugbyové unie k 60. výročí obnovení diplomatických styků mezi Českou republikou a Japonskem.

(ps, Českeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)