Celkové skóre z pěti duelů Bohemians Warrios 30:292 nejde omluvit sbíráním zkušeností

Ragbyové události třetího prosincového  víkendu s téměř všemi posledními zápasy Super Cupu   okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

Super Cup Rugby Europe bude znát svého vítěze  až v pátek 22.prosince, ve kterém se utká na stadionu v Tbilisi domácí Black Lion s Tel Aviv heat. Pokud to nevíte, tak finále  bylo odloženo protože,  tým z Tbilisi  společně s předními evropskými týmy v uplynulém víkendu startoval  také v RE Challange Cupu a dokonce zvítězil ve Walesu nad Scarlets 23:7.
   Bronzové medaile na národním stadionu Nizozemské unie v Amsterdamu  si vybojoval tým Roumain Wolves, který přehrál naivně hrající španělský klub Castilla y Leon 41:17. Výsledek neodpovídal  situaci na hřišti, neboť zápas byl velmi vyrovnaný, ale Španělé se snažili přehrát Vlky rojovou hrou. To přesně vyhovovalo fyzicky silnějším  a zkušenějším Wolves, za který hraje šest  výborných Gruzínců. Španělé i tím, že nekopali trestné kopy na bránu, takticky si zápas prohráli sami.  Za zajímavost lze považovat i rozhodnutí evropské federace, která nasadila jako rozhodčího utkání  Gruzíce Sulkhana  Chikhladzeho, který si dobře rozuměl se svými soukmenovci, kteří tvořil dvě pětiny týmu  Wolves.

Páté místo na stejném stadionu uhráli zaslouženě, ale až v prodloužení ragbisté  Lusitanost s bojovným týmem Brussels Devils 46:29. Po 80 minutách byl zápas velmi vyrovnaný 29:29 a Devils měli v poslední minutě šanci zvítězit, když kopali TK z poloviny hřiště, ale neuspěli. V prodloužení Belgičani vytvořili hned v počátku, několik hrubých chyb, za které byli portugalskými rychlíky  obratem potrestáni, položením dvou pětek. Z toho se už nevzpamatovali a po dvaceti  minutách prodloužení bylo rozhodnuto.

Český tým startující pod značkou Bohemians Warrios skončil své účinkování na Super Cupu, další vysokou prohrou, na které se podílel  na nizozemském trávníku hrající domácí klub Delta 3:55. Češí opět nepoložili ani jednu pětku, ale zato jich dostali devět.  Ukázalo se, že start českých ragbistů v tak náročné soutěži, byl nad jejich síly. Hráčům nelze nic vyčítat, bojovali v každém zápase, ale bojovnost při absenci efektivního, agresivního obranného systému, na  daleko zkušenější soupeře nestačila. Navíc nedomyšlený Sportovní kalendář ukončil tuzemský  nepodařený Pohár už 21.října 2023, takže hráčům chyběl prakticky dva měsíce, soustavný, metodický tréninkový systém, včetně, tak důležitého zápasového zatížení. A přiznejme si, že účastí českých bojovníků  nebyl splněn hlavní cíl, získávat herní zkušenosti se silnými soupeři, pro mladé talentované hráče, ve věku okolo 23 let, kteří by byli zálohou pro reprezentační Áčko. Sestavy ve všech pěti  zápasech jsou toho svědectvím. Před každým zápasem trenéři zdůrazňovali, že úspěchu lze dosáhnout, jen s kvalitní obranou. To je samozřejmě pravda, ale s tím také souvisí, že tým musí mít dobrý útočný systém, aby soupeře také dostal pod tlak.  V pěti zápasech český tým  položil jen 3, slovy tři pětky! K zamyšlení je celkové skóre 30:292, které nemůže být omlouváno tím, že hráči sbírali zkušenosti. VV ČSRU konstatoval, že postrádá finanční prostředky na start všech reprezentačních mužstev v soutěžích Rugby Europe a na druhou stranu se ke třem týmům zřídí čtvrtý.  Věřím, že odborné komise provedou podrobnou analýzu, jak po stránce sportovní, tak finanční, zda má start českého nesourodého  výběru v tak náročné soutěži, skutečný sportovní přínos. Možná, že tyto výsledky přispěly nezařazení ragby mezi Národní sportovní agneturou třiceti  finančně podporovaným sportům.

Všem hráčům ragby, kteří v nejrůznějších věkových kategoriích, v různých týmech v českých  klubech nebo v reprezentaci získali nové zkušenosti pro svojí další sportovní karieru, přeji do Nového roku 2024, hlavně zdraví a výbornou formu s radostí, že si vybrali ten nejlepší sport na světě.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, s využitím tabulky na havirov.rugby-cz.com,  foto a koláž Petr  Skála)