Dva roky budeme hrát s Moldavskem, s Maďarskem, s Lucemburskem a s Lotyšskem!

Světové ragby je v plném proudu a tak si připomeňme, jaký byl ragbyový víkend 17. až 18. září 2022 pohledem Eduarda Krütznera seniora. 

V Rugby Championship došlo v utkání Austrálie - All Blacks ke kuriozní situaci, když za stavu 37:34 odpískal francouzský rozhodčí Raynal v poslední minutě utkání trestný kop  pro domácí pod jejich brankou. Foley tak dlouho váhal s odkopem do autu, až rozhodčí Raynal nařídil  mlýn pro All Blacks a ti z poslední akce už po siréně položili pětku k praporku a vyhráli tak 39:37. Zápas měl  výbornou úroveň, týmy se střídaly ve vedení a až poslední problematické zaváhání v poslední minutě rozhodla o tolik potřebném vítězství Nového Zélandu *  V dalším utkání Jižní Afrika vyhrála v Argentině 36:20 a tak má společně  s All Blacks v tabulce  14 bodů, dále Austrálie má 10 bodů a Argentina 9 bodů.  Po závěrečném kole, které se hraje  24. září 2022 s tímto programem Nový Zéland - Austrálie a Jižní Afrika - Argentina, však všechno může být jinak."

Nepříjemné zjištění pro jihoafrické ragby je skutečnost, že několika reprezentantům bylo prokázáno  při testování užívání kokainu. Tamější unie by prohřešky ragbistů, kteří jsou úřadujícími mistry světa,  nejraději ututlala."

  Super Cup, na který se můžeme v tuzemsku dívat jen s obdivem a pohárová utkání na internetu sledovat s vědomím tvrdé reality, že české ragby na učinkování v Super poháru nemá,    pokračoval třemi zápasy.  Castilla y Leon Iberian (Španělsko) zvítězila nad Deltou v pohledném zápase 22:7 *  Rumunští Wolves porazili RC Batumi 37:15 a ve velmi napínavém utkání  výborný tým  Black Lion (Gruzie) uhrál na domácí půdě šťastnou remízu z Izraelci hájící barvy Tel Aviv Heat 25:25. Tel Aviv měl vítězství na dlani, ale jejich kopáč v 80 minutě neproměnil poměrně snadný trestný kop. * Pohárové zápasy měly skutečně výbornou úroveň, velké nasazení, tvrdé obrany a rychlé akce, proto nechápu,  proč v příští sezóně si  česká Unie plánuje start v této velmi náročné soutěži. Doporučuji odborníkům, kteří mají tyto nápady,  sledovat evropskou pohárovou  soutěž a přiznat si, že v současné době bohužel nemáme žádný tuzemský výběr, který by mohl v tomto Super Cupu soupeřům úspěšně konkurovat. Proč asi  ambice hrát Super Cup nemají třeba  federace Polska a Německa, které mají své reprezentace v Rugby Europe ve skupině    Championship a nebo žádná federace, která má své reprezentace ve  skupině Trophy?"

  Rugby Europe představil nový formát evropských soutěží mužů, ve kterém Česko bylo zařazeno  až do třetí výkonnostní skupiny (Conference) a to zrovna za příznivé situace, která nastala po  rozšíření  Championship  na 8 týmů, jež  byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech týmech. A to všechno se ještě stalo po vyloučení Ruska se soutěží, které ve skupině Championship hrálo dlouhodobě * Nižší soutěž Trophy je složena z týmů, které jsme v minulosti běžně poráželi jako je Švédsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Litva a Ukrajina. A to nejlepší nakonec.  Formát soutěží Rugby Europe je dvouletý a tím pádem je české ragby  odsouzeno hrát ve  slabé skupině až do roku 2024. Že by zrovna utkání s Moldavskem, s Maďarskem, s Lucemburskem a s Lotyšskem byla tím pravým ořechovým, na co  před MS nalákat diváky  a tak propagovat tuzemského ragby, si může myslet jen neodborník."

  NOVA Sport příznivcům ragby  opět nabídla zápas z Premiership. Tentokrát to bylo výtečné utkání mezi dvěma špičkovými kluby  Harlequins - Saracens. Hrálo se  v úžasném tempu a při velkém nasazení hráčů efektivní  útočné akce většinou končily u tvrdých agresivních obran. Hosté nakonec zaslouženě zvítězili 30:27, když prokázali velkou bojovnost, neboť v prvním poločase ještě  prohrávali 17 : 0."


  Ve francouzském TOP 14 došlo k velkému překvapení,  když Stade Toulousain s mnoha reprezentanty zaváhal v Pau a prohrál 10 : 26. Ostatní výsledky bez velkých překvapeních * Prvním kolem začala také soutěž United Rugby Championship. Italské kluby prokazují neustálé zlepšení Benetton porazili přesvědčivě Glasgow Warriors 33 : 11 a Zebra Parma uhrála dobrý výsledek s favoritem RC Leinstre a prohrála jen 29:33."

  Musím se také zmínit o oslavách  95 let od založení nejstaršího stále fungujícího českého klubu Slavia Praha. Sešívaní připravili přehlídku svých týmů všech kategorií, které se utkály s českými kluby, ale i s vídeňským Donau. Přestože bylo deštivé a studené počasí, bylo se na co dívat. Slavia má nyní zrovna  dostatek mladých hráčů, což ji může zajistit úspěšnou budoucnost. Pro mne osobně to byla příležitost, zavzpomínat si s mými vrstevníky na krásné časy, které jsme spolu prožili, kdy české a předtím československé  ragby patřilo mezi ty úspěšné. Já jsem měl navíc to štěstí, že jsem třeba v minulém století za Slavii hostoval v Poháru mistrů evropských zemí."


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)