Medák podotýká ... Kdo sledoval zápas Česka s Lucemburskem, musel být zklamaný! Vy také?

Ve světě ragby se stále něco děje. Třeba v  Dubai byl zahájen další ročník Série světového sedmičkového okruhu. World Rugby  pak vysílal na svém internetovém TV programu  po oba dva hrací dny řadu krásných zápasů nejlepších týmů mužů i žen. V soutěži mužů startovalo 12 zemí, v soutěži žen 10. Tentokrát bez týmů z Nového Zélandu.

V boji o třetí místo v soutěži mužů zvítězila Argentina po velkém boji nad olympijskými vítězi z Fidži 19 : 12 a ve finále Jižní Afrika snadno přehrála velké překvapení  turnaje reprezentaci Spojených států 42 : 7.

Na turnaji žen si Francie snadno poradila v zápase o třetí místo s Ruskem 40 : 0 a ve finálovém utkání výborná Austrálie porazila atletky z Fidži 22 : 7.

Obě kategorie prokázaly, že "sedmičkové ragby" má ve světě stále se zvyšující herní úroveň, postavenou na velké rychlosti jak absolutní, tak jednotlivých akcí s výbornou individuální technikou a efektivní agresivní obranou.  Těšme se na další přenosy ze Světového okruhu, které zajišťuje World Rugby. Je to skvělá propagace ragby.

Vraťme se k ragbyovým patnáctkám, ve kterých se mimořádně zlepšili ragbisté z jižní Ameriky. Potvrdila to nedávno například reprezentace Chile, která v odvetě opět porazila tentokráte více přesvědčivěji profiky z Ruska 49:27.

Jižní Amerika připravuje pro další zkvalitnění úrovně hry se šišatým míčem novou soutěž Pohár mistrů členských států, který má být motivační pro kluby a jejich týmy v zaoceánských domácích soutěží.

Česká reprezentace poslední listopadovou sobotu vyhrála nad Lucemburskem 39:12 v soutěži, která svoji úrovní je až ve druhém suterénu, pokud se to nejlepší evropské ragby hraje v přízemí.

  Kdo sledoval zápas české reprezentace s Lucemburskem, musel být zklamaný výkonem českého týmu. Česko hrálo s velmi slabým soupeřem, který nevyhrával ani vlastní standardní situace, přesto Lucemburčané  s hostujícím týmem ze střední Evropy drželi krok dokonce až do 62.minuty. Pak domácím borcům  došly síly a český tým toho dovedl úspěšně využít k vítězství 39:12. Hra se však Čechům  vůbec nedařila. Osobně si  myslím, že  hráči za to moc nemohou. Viníky hledejme mezi  tuzemskými  "odborníky", kteří nejsou dlouhodobě schopni sestavit sportovní kalendář tak, aby byly vytvořeny  podmínky pro odehrání  kvalitní domácí soutěže. Okolnosti sice zapříčinily situaci, že hráči v českých klubech  odehráli poslední soutěžní utkání v nepovedené jednokolové extralize před měsícem přesně  28.října 2021 avšak,  proč   od té doby celý měsíc se naplno netrénovalo? Měli jen reprezentanti jednu příležitost odehrát jediné utkání s Maďarskem,  ale všichni ostatní hráči  zcela vypadli z herního zatížení rytmu zápasů."

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)