Medák upozorňuje: Pro české ragby by mohla být vzorem například Belgie!

Často hledíme s obdivem na pro české ragbisty nedosažitelnou úroveň hry se šišatým míčem v zemích, kde je ragby už přes tři století tradičním sportem. Přitom příkladem pro  české  kormidelníky  ragby, jak se lze s tuzemskými ragbisty   dostat mezi tucet nejlepších zemí v Evropě by mohla být třeba Belgie, která ještě  před padesíti lety nebyla pro československé ragbisty těžkým soupeřem. Nyní je Belgie v ragby nad síly českých reprezentantů ve všech kategoriích.

Co se stalo v Belgii, že je v ragby tak dobrá? 

„Belgická Federace Ragby by pro nás mohla být  příkladem především systematickým  plnění svého Strategického plánu rozvoje. V roce 2007 se konal Světový pohár ve Francii a to byla příležitost pro sousední Belgickou federaci vytýčit si plán,  jak zásadně zvýšit úroveň belgického ragby. Strategický plán Belgičané nejenom  pravidelně kontrolují ale i  upravují. Již první rok po SP se počet nových ragbistů v Belgii zvýšil o 12%. Vedení federace určilo priority, pro muže zejména ragby o XV hráčích a pro ženy ragby o VII hráčkách. Výkonnost belgického ragby se systematicky zlepšuje, což potvrzují výsledky na mezinárodním poli. Podařilo se jim od té doby  porazit i takové týmy jako Rumunsko, Rusko i Portugalsko. Pro letošní rok si dali prezident Zandona a ústřední trenér Coque "Černých ďáblů", jak si belgičtí ragbisti říkají, další postupný cíl, kvalifikovat se na Světový pohár 2023, který se koná opět ve Francii. Je to pro ně velmi náročný úkol, protože se o tom rozhodne  už brzo ve  zbývajících utkáních v Championatu Rugby Europe. Již 7.února 2021 hraje v Craiově náročný zápas s Rumunskem, který chtějí Ďablové vyhrát," má jasno Eduard Krützner senior, který pro ceskeragby.cz vysvětlil v čem je tajemství úspěchů belgického ragby. 

Jak tomu je v Belgii nyní, kdy tam jako ostatně i v jiných evropských zemích bylo ragby postiženo Covidem?


„Ano i v Belgii, tak jako v ostatních evropských zemích bylo ragby postiženo Covidem a tím byly vážně narušeny domácí soutěže. Proto se chce belgická reprezentace spolehnout hlavně na krajánky, kteří hrají ve Francii, Španělsku a dva hráči i v Anglii. Pokud se jim  povede povolat všechny tyto hráče, čeká je kvalifikační zápas s vítězem Trophy skupiny Nizozemskem. Tím by se jim otevřela možnost hrát v kvalifikačním turnaji, ze kterého vítěz postoupí na SP, jako reprezentant Evropa 1. Jako  příklad  úmyslně uvádím Belgii, protože to byl tým, který Česko  v létech před rokem 2007, pravidelně poráželo. V roce 2006 bylo české ragby v rankingu WR na 24. místě a dnes jsme se propadli až na 37. Černí ďáblové hrají o postup na RWC a my o postup ze 4. výkonnostní skupiny RE. Je na čase se nad tím zamyslet a ne si stále nalhávat, jak to děláme dobře. Výsledky jsou vždy nejlepším ukazatelem úspěšnosti," uzavřel své porovnání českých ragbistů s belgickými ragbista, jemuž přátelé říkají Medák. 

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)