Na ragbyovém Mistrovství světa místo Rumunů nebo Španělů bude hrát Rusko

Nepovedené bruselské utkání kvalifikace o mistrovství světa Belgie - Španělsko 18:10, po kterém  španělští ragbisté honili  rumunského rozhodčího, který podle nich ovlivnil průběh důležitého zápasu, se nebude opakovat, jak požadovali Španělé se zdůvodněním, že rozhodčí Iordachesku utkání ovlivnil ve prospěch postupu Rumunska na RWC 2019. 

Rozhodla tak arbitrážní komise World Rugby, která se tímto zápasem odmítla zabývat. Naopak na svém květnovém jednání  v Kensingtonu rozhodla, že Rumunsko, ale i  Španělsko a Belgie budou potrestány za neoprávněný start hráčů v kvalifikačních zápasech o postup na mistrovství světa.

V případě Rumunska jde o Tonžana Sione Faka'osilea, který sice nehrál za patnáctkový reprezentační tým Tongy, ale hrál za tonžský národní tým olympijských sedmiček.  Rumuni se sice hájíli, že měli ujistění od prezidenta tonžské unie Fe'ao Vunipola, který je o této skutečnosti neinformoval. Nicméně arbitrážní komise obhajobu Rumunů neuznala a potrestala je srážkou 5 bodů za každý zápas, ve kterém Sione Faka'osilea neoprávněně nastoupil a pokutou 25 tisíc liber.  Rumuni, kteří kvalifikaci vyhráli, tak ztratili 30 bodů, na MS je nahradí Rusko, které kvalifikaci hrálo výhradně s ruskými ragbisty.

Také Španělé, kteří se domáhali přímého postupu na MS na úkor Rumunů, byli  potrestání srážkou 40 bodů a pokutou 50 tisíc liber za neoprávněný start dvou  hráčů a to Mathieua Belieho  a Bastiena Fustera, kteří před startem za španělskou reprezentaci už hráli za národní tým Francie do 20 let.

Nakonec potrestání neušli ani  Belgičané. Za Belgii totiž nastoupil jeden nebo více hráčů, jejichž rodiče či prarodiče se nenarodili v Belgii, v sedmi zápasech a tak byla Belgie potrestána ztrátou 30 bodů a pokutou 125 tisíc liber.

Jelikož finanční postihy unií by byly zcela jistě likvidační, proto arbitrážní komise rozhodla, že dostatečným trestem je ztráta bodů a vyřazení z kvalifikace na RWC a finanční postihy udělila podmíněně na 5 let.

Po úpravě tabulky evropské kvalifikace se tak na MS 2019 do  Japonska  kvalifikovalo  Rusko coby tým reprezentující  ve skupině A Evropu 1, kde nahradilo Rumunsko. Německo pak nahradilo Španělsko v evropské play-off a čeká je utkání proti Portugalsku. Vítěz tohoto utkání bude postupovat do další části kvalifikace.

Z dvaceti účastníků MS   se ještě čeká na tři týmy. V africké skupině budou usilovat o jedno místo  na MS týmy Zimbabwe, Maroka, Tuniska, Ugandy, Keni a Namibie. Bez šance na postup není ani vítěz zápasu Hongkong - Korea a z amerického kontinetu se s poraženým týmem z  oceánskoevrovské  kvalifikace (patrně Samoa - Portugalsko) utká Kanada.

"Diskvalifikace evropských týmů Španělska a Belgie  a především vyřazení Rumunska z MS 2019, které od roku 1987 bylo na všech předchozích světových šampionátech, není nic veselého pro evropské ragby. Očekává se, že tyto události povedou ke zpřísnění startů ragbistů, kteří mají dvoje občanství," řekl pro ragbyový magazín Českéragby.cz k aféře kolem šišatého míče legenda českého ragby Eduard Krützner.

Složení skupin MS 2019 v ragbyA skupina ... Irsko, Skotsko, Japonsko, Rusko, vítěz play off
B skupina ...  Nový Zéland, Jihoafrická republika, Itálie, vítěz africké kvalifikace, vítěz mezikontinentální kvalifikace
C skupina ...  Anglie, Francie, Argentina, USA, Tonga
D skupina ... Austrálie, Wales, Gruzie, Fidži, Uruguay.(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)