Po 574 dnech pauzy ragbisté Česka prohráli v Chorvatsku s tamějšími reprezentanty 24:36

Po 574 dnech reprezentační pauzy český národní ragbyový tým odehrál v neděli 16. května 2021 na  ragbyovém hřišti  v chorvatském  Sinju nedaleko od Splitu  přátelský duel s Chorvatskem.

Čeští ragbisté totiž od 19. října 2019, kdy vyhráli v rámci  ragbyové evropské soutěže Konference I Sever na hřišti soupeře nad Lucemburskem 36:7, už další utkání s ohledem na pandemii nehráli. Po nejdelší přestávce v ragbyové historii v samostatné České republice se tedy  opět čeští ragbisté dočkali  svého dalšího mezistátního utkání, za kterým se vypravili autobusem do chorvatského ragbyového města, který leží asi 35 kilometrů od Splitu.

Trenérské dvojici Miroslav Němeček a Pavel Pala chyběli v reprezentačním výběru jednak  ragbisté působící v zahraničí a pak hráči, kteří kromě patnáctkového ragby hrají i olympijské sedmičky. Sedmičkoví ragbisté pod značkou Dukla  totiž ve stejném termínu se zúčastnili sedmičkového turnaje v Litvě, který v konkurenci Ukrajiny a  domácího výběru vyhráli.

K utkání s Chorvatskem tak nastoupil spíše ligový výběr složený až na Vyškov z hráčů ze všech ligových týmů než nejsilnější český národní tým.  Tomu odpovídal i průběh utkání. Chorvaté se  v jeho úvodu  položenou pětkou ujali vedení, ale čeští ragbisté náskok domácího týmu dvěma položenými pětkami zlikvidovali a poté dlouho vedli 12:5. Jenže do poločasu soupeř srovnal na 12:12.

Po přestávce stačilo Chorvatům deset minut, aby položili tři pětky za sebou a rázem  vedli 31:12. Ve druhé půli ještě oba týmy položily po pětce a nakonec o tu poslední změnu ve skore položenou pětkou  zařídil pravnuk zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta  dvacetiletý Kryštof. Výsledek Chorvatsko - Česko 36:24 je v historii vzájemných utkání první prohrou Čechů s tímto soupeřem.

Navíc porážka kombinovaného týmu  Česka rozdílem 12 bodů  od Chorvatska zrovna  v měsíci, kdy si české ragby připomíná 95 let od založení hry se šišatým míčem na území současného Česka, není nic, čím by se tuzemští ragbisté měli chlubit, ale na druhou stranu první reprezentační utkání v  pandemii prokázalo, že Česko v současné době nepostaví silný patnáctkový výběr bez nejlepších sedmičkových hráčů, kteří v obou druzích her se šišatým míčem nemají moc velkou konkurenci.