Porovnejme italské remizy: Itálie - Československo 3:3 z roku 1973 a Francie - Itálie 13:13 z roku 2024

Třetí   kolo  Poháru šesti národů  a další ragbyové  soutěže včetně druhého kola Extraligy ragby a i jiné zajímavosti po posledním   únorovém víkendu pro Ceskeragby.cz okomentoval Eduard Krützner senior.

Třetí kolo Poháru šesti národů potvrdilo dominanci Irů, kteří s přehledem porazili Walesany  31:7. Irové mají dnes nejlepší tým na světě, složený ze zkušených hráčů, kteří ovládají celoplošný hrací systém, který jim vtiskl výborný trenér Andy Farrell. Hráči jsou sebevědomí, výborně fyzicky připravení, sehraní a s velkou vůlí po vítězství. Našli také rychle náhradu za výbornou zkušenou útokovku Sextona, který ukončil svou bohatou kariéru, v nadějném Jacku Crowley. Jsem přesvědčen, že letošní Pohár šesti národů získají bez porážky. Ale aby si udrželi svůj vysoký standart, čeká je také začít s omlazováním týmu. Trenér Walesu  Gatland má před sebou těžký úkol, vybrat si hráče, kteří navážou na bývalá úspěšná léta Dragonů. Mužstvo, které hrálo v Dublinu, bojovalo, ve druhé půli mělo 17 minut  míč stále pod kontrolou, stejně jako na konci zápasu, ale pětku nedalo. Roji chybí zkušenosti, souhra a hlavně efektivita. Irové nakonec v tomto utkání stejně jako v předešlých získali  bonusový bod, když položili čtvrtou pětku v 81. minutě.

Ve druhém zápase druhého kola skotští bojovníci udolali stále se hledající tým Albionu 30:21. Skotsko má velkou osobnost ve Finu Russellovi, který s přehledem řídí hru svého týmu a kromě své tradiční bojovnosti, zvládl moderní, jak agresivní obranný, tak efektivní útočný systém. Anglie už delší dobu tápe a jejich hra postrádá chytrost a v poslední době také rychlost akcí. Sází příliš na důrazný roj a přitom  útočníci Anglie postrádají efektivitu při snaze o přečíslení obrany soupeře

Velké zklamání svým fanouškům, ale i odborníkům připravili reprezentanti "galského kohouta", kteří uhráli ze štěstím remízu s Itálií 13:13. V poslední minutě měl Ital Azzurra velkou šanci zařídit pro Itálii dokonce výhru, když rozhodčí proti Francii odpískal trestný kop, který pak ovšem italský kopáč neproměnil. Faktem je že Francouzi hráli celý druhý poločas v oslabení, když Danty dostal od video rozhodčích velmi diskutabilní červenou katru za vysokou skládku. Les Bleus nejsou schopni se vymanit z vleklé krize, která padla na tým nešťastným předčasným vyřazením na Světovém poháru už ve čtvrtfinále šampionátu. ***  Českým ragbistům, kteří hráli ragby před padesáti lety a více lety,  se v porovnání s  remizou Francie - Itálie 13:13 z roku 2024 vybaví nostalgická  vzpomínka  na remizu Itálie - Československo  3:3 z roku 1973  s nabízející se otázkou,  kam se za tu dobu  dostala ragbyová Itálie v porovnání s ragbyovým Českem!

Vraťme se ještě k důvodům neúspěchu Francouzů, ze který lze považovat  aktuální remizu Francie - Itálie 13:13. Francouzům totiž chybí lídr týmu, neboť  Antoine Dupont hrající na mlýnovce už úspěšně posílil "sedmičkovou" reprezentaci Francie v tento čas zrovna hrající na turnaji v Kanadě, kde se Francie dostala až do semifinále.

Druhé kolo české extraligy ze dvou třetin odehrané na pražské  Markétě,  potvrdilo, že se kluby teprve rozehrávají na zkrácenou domácí vrcholovou soutěž a ani si neuvědomujeme, že mají už odehranou jednu pětinu jen během jara a částečné zimy odehráné extraligy.

Říčany vyhrály nad Spartou 31:26 v zápase dvou různých poločasů. Sparta zaspala první poločas a Říčanští toho dovedli lehce využít k bodování. Ve zdánlivě jasnému vítězství, podle rozpisu v Praze domácích Říčan, kde Středočeši  vedli v poločase 17:0 a později už 31:0, ale pak se ve  druhém  poločase borci Sparty  najednou změnili. Bylo jich plné hřiště, byli důrazní, bojovní a hlavně efektivní, když za šestnáct minut položili čtyři  krásné pětky a moc nechybělo, aby nakonec nezvítězili. Bojovností si alespoň z  Markéty odvezli dva důležité body, které se z utkání s Říčany snadno nezískavají. Nutno dodat, že utkání s přehledem řídila rozhodčí Radochová.

Ve druhém utkání na Markétě mile překvapila omlazená Pragovka, která zdolala zkušený tým Tatrovky 39:33 (24:14),  když v zápase stále vedla. Bylo to velmi zajímavé bojovné utkání, kde padaly hezké pětky a diváci sledovali velké nasazení hráčů. Hladkému průběhu zápasu přispěl i zkušený arbitr Tomáš Tůma. Trenéři Pragovky vsadili na mladý, rychlý a důrazný útok složený z juniorů. Výborně zahrála mladá mlýnovka Žák a na útokovce exceloval velmi zkušený Jihoafričan Dumas, který s přehledem řídil hru. V základu Pragovky nastoupilo sedm  hráčů do 20 let a to je velký příslib klubu, který letos oslaví 80 let od svého založení. Zapamatujte si jména Zeman, Dytrych, Foubík, Žák, Uchytil, Wolkowinskij, Douša a Mrtýnek a sledujte, jak se jim bude dál dařit.  Rojníkům Pragy úspěšně velel zkušený kapitán Dan Hošek, ale i ostatní hráči si zaslouží pochvalu. Tatra byla totiž od první minuty Pragovce důstojným soupeřem a  bojovala až do té poslední minuty a vyplatilo se jí to. Vždyť svojí  poslední pětkou  položenou  až v 80. minutě získala druhý bonusový bod do tabulky. Tahounem týmu je nestárnoucí Berounský a velmi nadaný útočník Koblic. V tradičním tvrdém roji hrají zkušení borci a útok je stále nebezpečný. Zápas se divákům, kteří přišli na Markétu, líbil, ale  bohužel jich přestože byl vstup zdarma, bylo v hledišti málo. Bylo však možné zápasy vidět také na TV stanici ČT Sport plus.

Škoda, že jsme ani na Markétě ani na TV zatím neměli možnost vidět výkony Vyškova, který dokázal zvítězit v Brně nad Dragonem 24:17.(12:5). Vyškov si stále udržuje vysokou výkonnost a výhrou potvrdil, že  je zřejmě nejlepším klubem na Moravě.

V první lize byly odehrány jen dva  zápasy.  Bystrc dostala výprask od Donau Vídeň 73:0 a Tatra U23  sehrála vyrovnané utkání s Přeloučí, když vyhrála 33:29. Přitom Slavie dovedla v prvním kole zvítězit ve Vídní 29:8.   Některé zápasy již byly odloženy, což jen tak pro zajímavost tuzemský Soutěžní řád nedovoluje.  Dosavadní výsledky  dokazují, jaké je  současné rozložení sil a úroveň  hry  klubových týmů. Třeba by se po skutečně odborné  diskuzi, do které by se  zapojili zástupci klubů, které ty soutěže skutečně hrají, že by se vůbec nic nestalo, kdyby se tuzemská  Extraliga hrála o sedmi  účastnících, tedy se Slávií Praha a první ligu by hrálo také sedm klubových tymů (Přelouč, Petrovice, Zlín, Marianské hory, Havířov, dejme tomu za souhlasu startujících klubů Donau Vídeň a Bystrc). Jsem pevně přesvědčen, že by to značně zlepšilo potřebné zkvalitnění  domácích soutěží. V sedmi klubech se také hrají  profesionální soutěž v Americe a nikomu to tam nevadí. Pro ostatní klubové týmy  by se mohly pořádat turnaje o 10 hráčích a tím je motivovat, aby si průběžně budovaly vlastní XV tým.

Ještě musím velmi kladně ohodnotit práci zdravotní komise ČSRU, jmenovitě slečny Olgy Grossové, která sleduje a vyhodnocuje zranění hráčů v tuzemských soutěžích. To rozhodně pomůže zlepšit bezpečnost všech  hráčů. Jen je třeba respektovat její výzvu, aby zranění v zápasech byly lépe indikovány.

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?