Ragbisté All Blacks 10 let doma neprohráli, než ve Wellingtonu nastoupili proti nim Jihoafričané

Ve čtvrtém kole šampionátu, jehož se účastní  čtyři nejlepší ragbyové týmy z jižní polokoule Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina, došlo k senzačním výsledkům.

O překvapení se postaraly nejdříve Argentina v australském Gold Coastu a poté i Jižní Afrika v novozélanském Wellingtonu.

Boks šok! Springboks ohromili All Blacks svým vítězstvím, píše komentátor Greg Paul v  NZ Herald. Chválí dobrou hru Boks v průběhu zápasu, a zvláště pak dobrou obranu Boks, která ustála neskutečný tlak domácího týmu v samém závěru zápasu. Bodejť by je nechválil, vždyť All Blacks tak často neprohrávají a už vůbec neprohrávají doma, v tomto desetiletí například sehráli 115 zápasů a prohráli pouhých 10, z toho ten poslední s Jižní Afrikou je jediný, který prohráli na novozélandské půdě!

Hračí Springboks se v průběhu zápasu propracovali ze skóre 0:12 na poločasových 17:24 a tři minuty po začátku druhé půle vedli už 31:17. Domácí přidali, stáhli na 24:31, ale po pětce křídla Aphiwe Dyantyiho hosté opět odskočili v 57. minutě na 24:36. A na 36 už zůstali, protože All Blacks rozpoutali útočný tajfun, vlna za vlnou se valila na Gazely, že to místy připomínalo černé vlny cunami. Jejich ataky byly vedeny takovou silou, razancí a rychlostí, že se obrana Springboks ani nestačila formovat. A tak po Taylorově a Saveově pětce Nového Zélandu  stáli před vyrovnáním, jenže do třetice všeho zlého Beauden Barrett potřetí v utkání trefil jen tyč branky. Blacks stále ještě měli šanci na výhru, ale ztratili ji v 83.minutě netaktickým pokusem McKenzieho o kop po zemi do brankoviště.

"Ztratili jsme zápas, protože jsme dovolili Jižní Africe 36 bodů, a to je něco, co tým musí kontrolovat,“ vyjádřil se po utkání Nový Zéland – Jižní Afrika 34:36 (17:21) lapidárně kouč All Blacks Steve Hansen.

Byl to velmi vyrovnaný zápas, jak dosvědčují hlavní ukazatelé, provázený řadou chyb na obou stranách. Domácí Australané v jeho průběhu položili stou pětku ve vzájemných utkáních, Argentinci položili dvě pětky, které nakonec nebyly po zhlédnutí videa uznány ale i tak  zvítězili na australské půdě po 35 letech. Po utkání se odehrál v ragby nevídaný incident mezi několika naštvanými diváky a australskými hráči při odchodu do šaten. To jsou asi tak nejpozoruhodnější věci, které se odehrály během a po vcelku průměrném utkání. Ovšem Argentinci si zaslouží uznání za důraznou obranu, která nedovolila domácím hráčům takové výlety mezi jeho přihlížejícími obránci, jak to několikrát předvedli sami.

"Zdaleka to nebylo dokonalé, ale blahopřeji klukům, vyhrát po vysilujícím zápase s All Blacks a navíc po 35 letech na australské půdě, je docela dobré", komentoval výhru Austrálie – Argentina 19:23 (14:17) trenér Mario Ledesma. "Myslím, že to byla dobrá hra... položili jsme pětkrát, dvě pětky nám neuznali. Jednou, myslím, že to bylo správně, ale druhá měla platit, ale nechci se hádat", analyzoval trenér.

"Výsledky obou utkání dokazují, jak jsou soupeři v Poháru čtyř vyrovnaní, což pro příznivce ragby může být nejlepší pozvánka na sledování zápasů z MS v ragby, které zahájí prakticky v tyto dny ale až za rok  v Japonsku. Vůbec bych se nedivil, kdyby celky  Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina postoupily až do semifinále světového šampionátu," poznamenal pro ragbyový magazín Českéragby.cz ragbyový expert Jiří Štuksa.