Ragbisty Belgie vystřídají v soutěži na výsluní European Champions 2021 Nizozemci

„Waterloo Belgie ve Waterloo," zahrál si  trochu s lacinou slovní hříčkou ragbyový publicista Karel Gaman, když přiznal, že se mu to  přímo nabízelo, protože naděje Belgičanů, že se udrží v elitní skupině mistrovství Evropy, padly v utkání proti Nizozemsku ve Waterloo a jako na potvoru 2 minuty před koncem, když se Černí ďáblové dopustili chyby v rucku v pozici, ze které bylo velmi jednoduché z nařízeného trestného kopu trefit branku. Poslední květnovou sobotu se ve Waterloo hrálo dramaticky probíhající utkání, ve kterém exceloval Nizozemec David Weersma s podílem 18 bodů ve prospěch ragbyové reprezentace země tulipánů.

Belgičané museli jít do baráže s vítězem Europe Trophy Nizozemskem podle regulí evropských soutěží, které nepřipouštějí přímý postup a sestup, poslední tým vyšší soutěže se vždy musí utkat s prvním týmem nižší soutěže o setrvání ve vyšší soutěži. Belgičané v ročníku 2020 nemohli kvůli covidu odcestovat do Rumunska a prohráli kontumačně 0:28. Vyhráli jen nad Ruskem 38:12, a také schytali nejtěžší porážku s Gruzií 6:78, v  Rumunsku by pravděpodobně nevyhráli, ale už jen fakt, že se o to ani nemohli pokusit, znamenal pro ně  smůlu.

Vraťme se ale k baráži o účast mezi evropskou  elitu v neuzavřených soutěžích. Vyhráli Nizozemsci zaslouženě?

„Nizozemci si výhru zasloužili, hráli více rukama, zvolili podivuhodnou taktiku kopů po zemi s rychlým sledováním, takže často zastavili a znemožnili rozvinutí útočných snah Belgičanů už v zárodku a hlavně na jejich polovině. Na druhé straně si vůbec neporadili s rojovou hrou Černých ďáblů, zvláště mauly, mnohé mauly znamenaly posun i 20 metrů a chaotická obrana hostů proti maulům vynesla Belgičanům i řadu trestných kopů, kterými se posunovali dopředu," měl jasno Karel Gaman.

Zaslouženou výhru Nizozemců viděl při sledování internetového přenosu i Eduard Krützner senior, který doufá, že staronový účastník dokáže  v dohravaném programu Rusům, Španělům i Portugalcům v domácím prostředí pořádně zatopit. Horší to budou mít vítězové baráže při utkání s Rumunskem a s Gruzií, kam budou muset za svými soupeři cestovat.

Co se do 12. minuty druhého poločasu zdálo jako budování bodového náskoku Nizozemců, kteří už vedli 13:0, vzalo za své během 10 minut, nejdříve Maxim Jadot prorazil obranu brankoviště po mlýnu, pak Jens Torfs se v šesté fázi dobývání nizozemského brankoviště proháčkoval k další pětce, Alan Williams po obou pětkách proměnil následný kop a Belgie v 69. minutě otočila na 14:13. Jenže Belgičané chybovali v obraně  a Bart Wierenga jim proklouzl do brankoviště, s kopem Weeresmy to znamenalo další zvrat, Nizozemci vedli 14:20.

Jenže za pár minut bylo zase všechno jinak. Jak se to stalo? Po trestném kopu do autu a maulu, s jehož obranou si Nizozemci nevěděli rady a zmateně pobíhali okolo, se Belgičané protlačili do brankoviště, míč měl v rukou Thomas De Molder a Williamsův kop na branku přinesl v 75. minutě těsné vedení 21:20. Tak už to mohlo zůstat, kdyby si ovšem  Belgičané nechali míč a snažili se udržet ho do konce, ale Belgičané odkopli a Nizozemci se usadili na hranici jejich dvaadvacítky a tam také přišel  ruck, ve kterém domácí chybovali.  Italský rozhodčí Andrea Piardi pak nařídil trestný kop, který Weeresma proměnil a zajistil Nizozemcům nejen první výhru nad Belgií od roku 2010, ale i postup do evropského šampionátu a dalšího kola kvalifikace na RWC 2023.