Ragby ve světě je v pohybu. V Evropě vrcholí všude možně tamější domácí nejvyšší soutěže!

Je to tak. Ragby ve světě je v pohybu. V Evropě vrcholí všude možně tamější domácí nejvyšší soutěže a všimněte si, že se finále hrála nebo budou hrát na jaře v květnu a v červnu a nikoliv na podzim, k čemu se při uskutečňování bezduchých experimentů s tuzemskou nejvyšší ragbyovou  soutěží před lety uchýlilo současné vedení České rugbyové unie. 


  Itálie ...                                                                                                                Itálie zatím mistra nezná. Finále o mistra země se odehraje ale  už brzo, ve středu 2. června 2021 v Padově, kde se utká domácí tým Petrarca Padova o 91. italský titul  Peroni Top 10 s Rovigem.


 Anglie ...V Premiership je už známa čtveřice týmů, která bude hrát  semifinálové zápasy. Jde o první Bristol Bears, druzí Sale Sharks, třetí Exter Chiefs a čtvrtí Harlequins. 

Ve Francii se také blíží finálové boje TOP 14. Poslední očekávané kolo rozhodne o čtyřech týmech, které se mezi sebou utkají o dvě místa v semifinále. První dva kluby Stade Toulouse a Stade La Rochelle jdou přímo do semifinále.

V PRO D2 se také hraje semifinále. To  první hraje  USA Perpignan  se čtvrtým Oyonnaxem a překvapení soutěže druhý bretaňský klub RC Vannes s Biarritzem. K soupeři Perpignanu, s kterým  hraje v Česku  dobře známý Oyonnax, malá poznámka. Za tento klub totiž v minulosti hráli i čeští reprezentanti a dokonce Ragbisté roku  Lukáš Rapant a Miroslav Němeček, kteří však nejsou jediní čeští reprezentanti,  jež zanechali ve francouzských klubech stopu. Bohužel to vše je dnes už jen minulost.

V třetí nejvyšší soutěži Nationale hrají o postup do finále, nám dobře známe kluby - Jágrova Nice s Narbonnem. Zde v minulosti hrál Robert  Voves a česká reprezentace zde měla  zimní přípravu reprezentace. Druhé semifinále hraje  Bourg-en-Bresse, kde hráli rovněž čeští  reprezentanti Pokorný, Suchý a Šrajer s Albi, kde ve své době hrála česká reprezentace U-18 na mezinárodním turnaji.


  Evropa ...                                                                                                            Patrně hodně českých příznivců ragby si naladilo na internetu TV Rugby Europe v sobotu 29. května 2021  velmi zajímavé utkání v rámci Mistrovství Evropy mezi posledním z Championatu Belgií a vítězem Trophy Nizozemskem. Oranje nakonec po velkém boji baráž vyhráli 23 : 21 a čekají je dohrávky zápasů s týmy Championatu - Gruzie, Španělsko, Rusko, Rumunsko a Portugalsko. Černí ďáblové budou v nové sezoně hrát v Trophy soutěži.
 

 Portugalsko ...                                                                                                   V Portugalsku se stal šampionem klub působící v hlavním městě země  Technico Lisabon, který ve finále  zvítězil nad GD Direito 15 : 11. 


 Španělsko ...                                                                                                     Ve Španělsku obhájil titul v nejvyšší soutěži Honor Liga už po páté klub VRAC Qnesos Entrepinanos, který zvítězil nad Lexus Alcobendos 19 : 15.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)