Skandál jako dům, když po utkání Belgie - Španělsko 18:10 hosté honili rumunského rozhodčího

Skandál jako dům, když po utkání Belgie - Španělsko 18:10 hosté honili rumunského rozhodčího
Skandál jako dům, uvedl rumunský server Pro Sport napadení rumunského rozhodčího Vlada Iordăchescu španělskými hráči po utkání evropského šampionátu Belgie – Španělsko, které bylo současně utkáním pátého  kola evropské kvalifikace na RWC 2019. Překvapivá porážka Leones v Bruselu 10:18 jim zmařila šance na přímý postup, když nepřeskočili bodově Rumuny a postup si budou muset vybojovat v šestém kole kvalifikace.

Je ovšem s podivem, že federace Rugby Europe delegovala na utkání rumunské rozhodčí, když bylo jasné, že Rumuni jsou na výsledku zápasu zainteresováni a jejich rozhodčí budou jaksi ve střetu zájmů. Rozhodně nebudou zcela nestranní a neutrální, podvědomě budou přát více domácím Belgičanům.

Jak uvedl  španělský sportovní deník Marca, byla žádost FER (Federación Española de rugby) o výměnu tria rumunských rozhodčích marná, odpověď z RE zněla, že rozhodčí byli na utkání delegováni už dávno a nic se nezměnilo. Záležitost je o to choulostivější, že prezidentem Rugby Europe je navíc Rumun Octavian Morariu.

Už v průběhu zápasu byly strkanice mezi hráči a na závěr se seběhlo něco, co snad nikdo ani nepamatuje, regulérní fotbalová honička z pralesní ligy na rozhodčího. Zvláště aktívní byl španělský rváček, tak se totiž označuje jeden z postu v ragbyovém týmu,  Pierre François Barthére, který se údajně nejvíc angažoval v honičce na rozhodčího.

Ovšem několik hodin po zápase Španělé vystřízlivěli. Kapitán Jaime Nava se omluvil za zavrženíhodné události na konci utkání s Belgií: "Já jsem kapitán a musím se omluvit za pronásledování rozhodčího. To, co se stalo, neodpovídá sportovní etice a hodnotám ragby i našeho týmu."

Španělská federace přesto nehodlá jen tak záležitost přejít a chce RU předložit video, které má doložit záměr rozhodčích španělský tým poškodit. Zvláště se zdůrazňuje, že rozhodčí si vždy při útočných akcích Španělů našel záminku k zastavení jejich akce, zatímco pro Belgičany byli při jejich útočných akcích překážkou jen bránící Španělé.

Rugby Europe pak k události vydala toto prohlášení

K utkání mezi Belgií a Španělskem, které se odehrálo  v Bruselu, Rugby Europe sděluje, že vždy nasazovala nejvyšší standardy při výběru rozhodčích pro zápasy bez ohledu na úroveň soutěže. RE poskytla příležitost i nejlepším světovým rozhodčím.

Stejně jako u ostatních mezinárodních významných soutěží byli rozhodčí pro mistrovství Evropy jmenování kvalifikovanou nezávislou a neutrální komisí. Během turnaje byla nominace přezkoumána a potvrzena na základě výkonnosti rozhodčích.


Ceníme si toho, že zápasy jsou předmětem velkých emocí, ale bylo by nevhodné oficiálně komentovat událost dříve, než bude provedena obvyklá celková revize.
To je obvyklý postup u každého zápasu."Překvapivá prohra Španělska v Belgii, má nepřijemnou dohru. Na utkání byl nominován rumunský rozhodčí Vlad Iordachescu, načež Španělská Federace podala žádost o změnu, protože bylo v zájmu Rumunska, aby Španělé prohráli. Rugby Europe však jejich žádost zamítla. Bohužel rumunský rozhodčí utkání zapomněl na smysl pro fair-play a svým rozhodováním údajně značně poškodil tým Španělska, tím se stalo, že na RWC postupuje přímo Rumunsko. Španělská Federace podala oficiální protest jak k Rugby Europe tak k World Rugby. Je velká škoda, že i v našem sportu, který se vždy pokládal za sport džentlmenů, dochází k takovému neférovému jednání. Bude zajimavé,  jak se k tomu postaví RE i WR, nechme se překvapit," napsal pro Českéragby.cz Eduard Krützner starší. 

"Není bez zajímavosti, že Rumuni navíc to vítězství Belgie nad Španělskem k přímému postupu na MS vůbec nepotřebovali. Stačila by jim i výhra Španělů, jen by nesměli dát více než tři pětky, aby Rumuni vyhráli kvalifikaci jednobodovým rozdílem v tabulce," soudí pohledem na konečnou  tabulku autor  tohoto příspěvku.

Konečná kvalifikační tabulka o postup na MS

1. Rumunsko      8    6   0   2      296:126  (pětky  42:14)  sedm bonusových   31 bodů
2. Španělsko      8     6  0    2     217:85    (pětky 26:6)   dva bonusové body   26 bodů
3. Rusko             8     4   0   4    226:144  (pětky 31:18)   tři bonusové body    20 bodů
4. Belgie             8      2  0   6     170:257  (pětky 21:34)  tři bonusové body   11 bodů
5. Německo        8      2  0   6    149:446   (pětky 17:65)  dva bonusové body  10 bodů

Jak se o přímém postupujícím na MS z první divize rozhodovalo?

Do kvalifikace na MS byla zařazena všechna utkání Rumunska, Španělska, Ruska, Belgie a Německa odehraná v první divizi ME v ročníku 2017 i 2018. Zápasy těchto týmů s Gruzií se nezapočítávala, neboť Gruzínci si svoji účast na MS už zajistili svým třetím místem ve skupině na MS 2015.

Favoritem přímého postupu bylo Rumunsko, jenže Rumuni v roce 2017 prohráli s Němci a i když se v tomto ročníku po vítězství nad Gruzií při stejném bodovém zisku stali mistry Evropy právě před Gruzií, v postupu na MS nastal ztrátou bodů s Německem problém.

Ztráta s Německem Rumunům totiž  chyběla v samostatně počítané tabulce. A to nebylo všechno. K  tomu v roce 2018  utržili Rumuni  od Španělů porážku  v Madridu 10:22 a protože Španělé porazili i Rusko 20:13,  najednou se tu pro Rumunsko zjevil vážný jiný kandidát na přímý postup na MS. Rumuni však ve dvouleté kvalifikační skupině získali celkem sedm bonusových bodů a Španělé jen dva a tak při stejné celkové bilanci šesti výher a dvou porážek skončili  Rumuni s pětibovým náskokem jako první. Nakonec i  kdyby Španělé v Bruselu vyhráli a nedali čtyři a více pětek, zůstal by Rumunům stejný jednobodový náskok na konci kvalifikace jako před neodehraným posledním kolem.

není bez zajímavosti, že zápasy nejvyšší skupiny ME, která byla i kvalifikací na MS, rozhodovali většinou rozhodčí ze zemí, které na MS postoupily přímo.  Zápas Rusko - Španělsko 13:20 rozhodovali  například irští rozhodčí, utkání Španělsko - Rumunsko 22:10 francouzští rozhodčí stejně jako duel Rumunsko - Rusko 25:15.  Rugby Europe nasadila na utkání ME i rozhodčí ze zemí účastníků této soutěže. Pro utkání Rusko - Belgie 48:7 to byli například španělští  rozhodčí a rumunští rozhodčí  byli nasazeni na utkání Belgie - Španělsko 18:10, o kterém se před začátkem soutěže nepředpokládalo, že může být klíčové.  Je skutečně náhoda, že tím hlavním rozhodčím byl právě Vlad Iordăchescu, který rozhodoval týden předtím zápas  Česko -Švýcarsko  17:13. I v tomto utkání nebyla českému týmu uznána jedna pětka pro údajné nepoložení míče na trávník brankoviště. K žádným protestům však nedocházelo.   Při zápasech ME se nepoužívá video jako tomu bývá na MS nebo například při Pohár šesti národů, který se hraje každý rok v únoru a v březnu.

Nakonec Španělé, kteří v kvalifikaci na MS skončili druzí, ještě mají velkou šanci se na světový šampionát probojovat, ale v šestém kole narazí na Portugalce, kteří se do role vyzývatele druhého týmu evropské kvalifikace dostali výhrou nad českými ragbisty  45:12.
(ps, Karel Gaman, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)