Ragbyový svět má jasno. Mistry světa jsou hráči Nového Zélandu

Kdo čekal, že se z finále MS v ragby stane ještě dramatické utkání, zejména poté, co v úvodu druhého poločasu novozélandský borec, který nezapře, že má kořeny s původními obyvateli země, kde se hraje nejlepší ragby,   Ma ́a Nonu položil v pořadí druhou pětku. Skore bylo navýšeno  na 21:3 a už mnoha lidem bylo jasno, kdo je mistr. Jenže ...

Pak se stalo, že novozélandský zadák Ben Smith za nebezpečnou skládku dostal žlutou kartu, odešel na deset minut ze hřiště a soupeř začal úřadovat. Austrálie totiž z desetiminutové přesilovky vytěžili čtrnáctibodové snížení.

Australané po autovém  vhazování protlačili šišku do brankoviště a snížili na 21:10. Ve chvíli, kdy se vyloučený  Smith mohl vrátit  do hry, nebyl složený Kuridrani, který se pak proběhl  až do brankoviště za  druhou pětkou Australanů. A to nebylo všechno. Kopáč Austrálie  Foley proměnil následný kop po pětce   a australský tým byl zase ve hře za stavu  21:17.  To, že Smith seděl na hanbě  déle než stanovených 10 minut, způsobili zase Australané, kteří  po vypršení deseti minut dlouho drželi míč ve své moci a hra dlouho  nebyla přerušena, což je podmínka hříšníkova návratu.

Ke klíčovému zvratu však nakonec nedošlo. Kopáč v černém  Carter svůj tým uklidnil kopem ze hry, což je drop. Míč před odkopem se odrazil od země  a chlapík na novozélandské útokovce jej  poslal nad břevno  brány snad  ze vzdálenosti více než čtyřiceti metrů. Byl to hodně důležitý moment.

Jenže to nebylo všechno. Následoval ještě jeden kop a  ke konci duelu diváci viděli parádní akci rodící se úprkem  přes celé hřiště, při kterém se  předvedl jako koncový hráč střídající Barrett.

"Viděli jsme exhibiční duel. Zápas byl tím pravým vyvrcholením turnaje. Neskutečné tempo, maximální důraz při skládkách, ohromná tvrdost při každém souboji i skvělé útočné akce," líčil své dojmy z finále bývalý kouč české reprezentace a nynější ministerský  úřed Martin Kafka.

Mistři byli od začátku  lepším týmem bodujícím zásluhou úspěšných kopů kanonýra Cartera. Až teprve  minutu před poločasem se Novozélanďané poprvé probourali do brankoviště soupeře.

Po pauze Australany zmrazil  Ma ́a Nonu, ale i s náskokem  21:3 neměli borci Nového Zélandu ještě titul jistý. Snížení na 21:17 bylo posledním australským bodováním na šampionátu. Pak už zase bodovali jen mistři na konečných 34:17.

Nový Zéland vyhrál na mistrovství světa čtrnácté utkání za sebou. Po triumfech v roce 1987 a před čtyřmi lety pokaždé jen doma, mají  titul poprvé vyhraný v Evropě.

Pro zlatou generaci v čele s Carterem, Nonuem, Conradem Smithem a především kapitánem McCawem to bylo to nejlepším loučení s All Blacks.

Nový Zéland - Austrálie 34:17 (16:3)
Body: Pětky ... Nehe Milner-Skudder (39. minuta), Ma’a Nonu (42.), Beauden Barrett (79.),  kop po pětce za 2 body ...  Dan Carter (40., 80.),  trestné kopy  za 3 body ... Dan Carter (8., 27., 36., 75.),  drop gól (kop ze hry za 3 body) ... Dan Carter (70.) -  Austrálie ...      Pětky: David Pocock (53.), Tevita Kuridrani (64.), následný kop ... Bernard Foley (54. a 65.)  a trestný kop ... Bernard Foley (14.) * Pětky 3:2

(ps, Prvnizpravy.cz &  Sportovnilisty.cz & Českéragby.cz,  Foto: z TV)