Apeluji na všechny české ragbyové kluby, požadujte návrat k systému podzim - jaro !!!

Od soboty  25. května  do neděle 26. května  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Velké Britanie,  z Francie, z Itálie, z Německa, ze Španěska, z Gruzie     a z tuzemska ...       Ragbyová Evropa slaví nové šampiony. Měl jsem možnost vidět v televizi vrcholné ragby v podobě  finále Champions Cupu, který vyhrál Toulouse nad Leinstrem 31:22 (15:15) až v nastavení. Byla to ukázka špičkového ragby od začátku  až do poslední minuty zápasu. Pro mne prostě óda na ragby. Toulouse má v současné době nejlépe sestavený tým, kde na každý post, má na lavičce stejně výborného hráče. Zápas se hrál v Londýně, na vyprodaném stadionu Tottenham Hotspur, v úžasné sportovní atmosféře.  Francouzi už pošesté získali Pohár pro nejlepší mužstvo v Evropě. Nejlepším hráčem byl po zásluze vyhlášen asi nejlepší současný hráč na světě Antoine Dupont.


    Ve druhé nejvyšší soutěži Challenge Cupu získal poprvé klub z Jižní Afriky Sharks z Durbanu, který ve finále vyhrál nad Gloucesterem 36:22. Toto vítězství "Žralokům" zajistilo v příštím ročníku účast v Champions Cupu.


    Ve Francii měl TOP14 přestávku. ***  V Itálii bude finále příští neděli 2. června 2024 a utkají se v něm Petrarca Padova s Viadanou.  ***  V Portugalsku se mistrem stal v Divizi National Honra, klub Belenesse, který porazil Agronomii 19:18. ***  Ve Španělské Division de Honor zvítězil Vrac Questos Entrepinares nad Burgosem, také jen velmi těsně 20:19.


    V Německé Bundeslize se příští víkend odehraje semifinále, ve kterém nastoupí Hannover s Neunheimem a Frankfurt s Handushsheimem.


    V Nizozemsku  Ereklase, kde hraje12 klubů,  se mistrem stal klub RC Gool který porazil RC Haagse 22:12.


    Mistrem Gruzie je klub AIA Kutaisi, který ve finále porazil Lelo Tbilisi 19:3.


  Takév Česku  je rozhodnuto o finalistech  Extraligy.  Říčany rozdrtily Vyškov 67:0 a Praga po velkém boji rozhodla o svém postupu do finále, výhrou nad domácí Tatrou 22 : 21  ***   V baráži dokázala Sparta vyhrát ve Vídni, nad místní Donau 31:20 a Slavia až v posledních vteřinách zápasu porazila Dragon 17:15. Odvety se budou hrát za 14 dní, ale už dnes je jasné, že jak Dragon, tak Slavia do české  nejvyšší soutěže patří. Věřím, že o tom nejsou pochybnosti. Znovu apeluji na všechny kluby, aby v zájmu zkvalitnění tuzemských soutěží, si v rámci povinného hodnocení letošní soutěže, požadovaly  návrat k systému podzim - jaro, který je léta úspěšně zaveden, ve všech evropských federacích. S tím souvisí také rozšíření Extraligy minimálně na sedm klubů, což přesně odpovídá současné výkonnosti českých  předních klubů (Říčany, Praga, Tatra, Vyškov, Sparta, Dragon a Slavia). ***  Současná situace v ostatních klubech je velmi složitá, chybí dostatečný počet dobře trénovaných hráčů, kteří by mohli  úspěšně odehrát celou soutěž, což potvrzují výsledky z nižších soutěží. Pokud některý klub bude mít dostatečný počet hráčů a finanční zajištění pro start v Extralize, pak by bylo výhodné, aby jako osmý klub získával herní zkušenosti v nejvyšší soutěži. Je přece nelogické, aby česká unie, která eviduje maximálně  15 - 16 klubů, které jsou schopné postavit vlastní XV tým s dostatečným počtem náhradníků, pořádala Extraligu a další čtyři ligy. Doporučuji si pečlivě prostudovat systém soutěží všech evropských unií a pokud tak učiníte, zjistíte, že žádná z nich nic podobného jako máme v Česku, neorganizuje. V současné situaci si přiznejme, že máme maximálně  na Extraligu (7-8 již uvedených klubů) a 1.Ligu (Petrovice, Přelouč, Plzeň, Havířov, Mariánské hory, Zlín, Olomouc, Bystrc ... asi osm  klubů). Žádaná změna  by určitě pomohla  ke zkvalitnění domácích soutěží,  po kterém  každým rokem marně volám nejenom já, ale celá řada dalších ragbyových osobností. Na o co se zbytkem  klubů, které mají problémy s počty hráčů? Pořádejme pro ně  turnaje X ragby. Logicky pak béčka, jako všude na světě mohou  hrát  pozápasy, nebo předzápasy.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Miloš Březina )

(2024 /  71  / 20 /  02 / 06)