Bohužel počasí ragbistům v tuzemsku příliš nepřálo, ale budeme si muset zvyknou na nepřízeň počasí

Poslední   únorový víkend byl pro ragbisty hodně výživný. Hrál se Pohár šesti národů,  ale zahájila i ragbyové extraliga,  nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj komentář. Nuže ...

Tentokrát dávám přednost české  extralize, která odehrála celé první kolo na pražském stadionu s  umělým povrchem na Markétě. Bohužel počasí ragbistům  příliš nepřálo, ale budeme si muset na nepřízeň počasí zvyknout, neboť  pokud se české reprezentaci mužů jednou konečně povede postoupit do vyšších soutěží Rugby Europe, tak bude muset hrát svá utkání právě i v těchto zimních termínech.

V prvním zápase představila Tatra nové jihoafrické hvězdy, které se viditelně ještě neaklimatizovaly a byly zatím zklamáním. Mile překvapila o šikovné Gruzínce posílena Slávie. Byla Tatře vyrovnaným soupeřem, o čemž svědčí výsledek 19:12 pro Tatru. Slavie hrála s velkým elánem, ale zbytečně nevyužívala dobrých šancí na TK.

Ve druhém utkání Sparta přehrála Dragon a zvítězila 25:17 po poločase 17:3. Bylo to bojovné utkání, které bylo bohužel často přerušováno rozhodčím, který neměl cit pro pravidlo o výhodě.

V následujícím zápase Říčany přesvědčily, že jsou nejlépe připraveny  na českou  jednokolovou extraligu a nedaly nováčkovi se Zlínu, žádnou šanci. Výsledek je toho jasným  důkazem 88:0. Přesto je třeba pochválit tým Zlína za bojovný výkon, ale viditelně Zlínským  schází zkušenosti ze zápasů se silnými soupeři.

Pro mne osobně byl velkým zklamáním výkon Pragovky v zápase s Vyškovem. Vysoká porážka 59:12 mluví za vše. Tak odevzdaný výkon, bez bojovnosti, s děravou nesystematickou, pasivní obranou a ani s náznakem jakékoli souvislé akce, naznačilo, že v klubu něco nefunguje. Naopak Vyškov předvedl velmi dobrý výkon, tým byl bez slabin a všichni šlapali až do poslední minuty. Vyškov bude určitě patřit k favoritům této nesystematické jednokolové soutěže.

Je třeba vzít v úvahu, že kluby nebyly dostatečně rozehrané, ale celková herní úroveň všech týmů, zatím značně zaostává za současným vývojem ragby, které se neustále zrychluje, jak absolutní rychlosti jednotlivých hráčů, tak akcí, se stále se zlepšujícím agresivním systémem obrany. Navíc k tomu přispívají svými výkony rozhodčích, kteří se snaží co nejvíce uplatňovat pravidlo o výhodě. Tím se značně liší čistý čas hry v náš neprospěch, který se pak negativně projevuje na fyzické kondici našich hráčů, zejména pak reprezentantů. Při této příležitosti je třeba připomenout, jak velkou chybou bylo podcenění zápasu se Švédskem, protože hrajeme v soutěži, která má velmi nízkou sportovní úroveň a k dnešnímu dni už byly skrečovány čtyři  oficiální zápasy, což v historii Rugby Europe nemá obdobu.

Třetí kolo Poháru šesti národů  pokračovalo zápasem Itálie s Irskem 20:34. Zápas vynikající úrovně, potvrdil stále se zlepšující herní projev Italů a první místo ve světovém žebříčku Irska. Hrálo se ve strhujícím tempu, s agresivní, aktivní obranou, maximálním nasazením a bojovností. Podle mého názoru má současné světové ragby problém s posuzováním vysokých skládek a čištěním v racku. První vlaštovkou bude změna pravidla o skládání, kdy bude skládka povolena pouze od pasu dolu. Kladu si otázku, jak budou hráči skládat od pasu dolu, v případech kdy soupeř jde do kontaktu z velmi nízkého postavení. Hráči jsou velmi dobře fyzicky připravováni, ale tvrdost v kontaktech je tak agresivní, že dochází k mnoha zraněním, World Rugby proto žádá členské unie, aby sledovaly příčiny a počty zraněných ve svých soutěžích. Současnou slabinou všech týmů je kvalita taktických kopů, která často postrádá úspěšné získávání území.

Ve druhém zápase na Millennium stadionu v Cardiffu Welšané potvrdili trvající problémy a podlehli Anglii 10:20. Zápas velmi průměrné úrovně, ani Angličané příliš nepřesvědčili, položili jen 3 pětky a tím pádem nezískali bonusový bod.

Francie přivítala v Paříži stále se lepšící Skoty a po velkém boji vyhrála 32 : 21. V první půli Bleus dominovali a položili 3 pětky a vedli 19 : 7, ale Skoti jsou opravdu bojovníci a ve druhé půli vydřeli další 2 pětky a zápas byl rozhodnut až v posledních minutách kdy hráč zápasu Ficku položil 4 pětku. Zápas jen potvrdil jak obtížně se posuzuje nebezpečná hra, oba týmy hrály prakticky celý zápas ve 14, protože nejprve druhořadník Skotů Gilchrist dostal červenou za nebezpečnou hru, která podle mého názoru byla spíše na žlutou a o pár minut jí také dostal pilíř Haouas Francie. Hrálo se velkém tempu, na každé straně došlo k více jak 100 tvrdých skládek, kopáči se nemýlili, rozhodčí nechal hře hladký průběh, prostě ukázka moderního ragby.

V Poháru 6 zemí hráčů do 20 let, Francie rozdrtila mladé Skoty 54:12, Italové podlehli Irům 27:44 a Wales prohrál s Angličany 21:37.

V Championnatu Rugby Europe žen XV rozdrtilo Španělsko - Švédsko 90:5, když položily 14 pětek a 10 x KP. Úroveň této soutěže je trochu moc rozdílná. Španělky však nemají kam postoupit.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)