Bude se v roce 2025 hrát pražské derby Sparta - Slavie v ragbyové extralize?

Do nezáviděnihodné situace se dostaly ragbyové  týmy mužů nejstarších tuzemských  klubů Sparty a Slavie. Tradiční extraligové pražské derby oba týmy spolu naposled hrály v březnu 2023 a pak došlo k tomu, že se extraliga zužila z osmi týmů na šest účastníků a Slavia v rozhodujícím utkání o udržení v extralize s Pragou na jaře 2023 prohrála o jediný bod 19:20. Slavie Praha tím pádem propadla do nižší soutěže první ligy, kterou na jaře 2024 vyhrála bez porážky s celkovým skorem 684:85.

Ragbisté Slavie se proto nyní jako vítězové první ligy  ucházejí o postup do extraligy ve dvoukolové baráži, ve které na domácím hřišti v prvním kole porazili poslední tým extraligy Dragon Brno 17:15 a čeká je v sobotu 8. června 2024 odveta v  Brně v Cacovicích. O účast v extralize bojuje i Sparta, která jako celkově  pátý extraligový tým  v prvním utkání baráže porazila ve Vídni tamější ragbisty 31:20. Odvetu odehrají borci Sparty v sobotu 8. června 2024 v Praze ovšem  vzhledem k jiné  sportovní akci naplánované  na trávníku ragbyového hřiště Sparty na stejnou dobu na Podvinném Mlýně budou muset ragbisté Sparty odehrát na cizím  hřišti Pragy, které je od toho sparťanského jen půlhodiny volné chůze proti proudu Rokytky.

Zatímco hráči Sparty si věří, že i v odvetě v Praze porazí rakouské ragbisty a tak se  v extralize udrží, ragbisté Slavie s náskokem pouhých dvou bodů z prvního utkání jsou v horší situaci. Na brněnském hřišti  v Cacovicích není pro soupeře Brna  vůbec  snadné tam uspět.  Brněnským ragbistům jde navíc i o existenci klubu, neboť v případě sestupu do nižší soutěže by jim magistrát neposkytl už dotaci v takové výši, jakou mají, když hrají tu nejvyšší soutěž.

   Jak říkáme   ...


"U nás se v Brně při přiznávání dotací sleduje jen,    jakou soutěž kdo    hraje a vůbec nikoho nezajímá, že zrovna  ta ragbyová nejvyšší soutěž má jen šest týmů," potvrdili pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz hráči Dragonu před začátkem letošního ročníku extraligy.

Sestup z první ligy tedy z druhé nejvyšší soutěže hrozí také ragbistům Přelouče, kteří ještě nedávno pravidelně hráli dokonce tu nejvyšší soutěž. Páté místo v první lize a rozehraná baráž je svedla k měření sil s Říčany B, které první utkání vyhrály doma 50:20. 

   Jak říkám   ..."Celý systém soutěží je postavený špatně, protože ty soutěže neodpovídají  současnému stavu a počtu   hráčů v ragbyových klubech. Za pouhé tři měsíce jsme  v Česku  odehrali  extraligu, ale tu hrálo a bohužel se plánuje, že se bude hrát i v dalších letech  jen šest týmů. Nu a vedle extraligy máme ještě další čtyři soutěže, které se také hrají o šesti týmech,  mezi nimiž jsou  značné rozdíly. Proto také  některá utkání skončila s třícifernými čísly ve výsledcích.  Místo toho, abychom soutěže počtem účastníků uzpůsobily tak, aby silnější týmy hrály spolu, vedení Unie ragby si místo toho dokonce odsouhlasilo, aby tento v ragbyové Evropě nevídaný  systém platil dokonce více let. Proto nemalá skupina bývalých reprezentantů a trenérů mezi, nimiž jsou i členové Síně slávy českého ragby požadující  návrat  ragbyových soutěží  k celoročnímu systému  podzim -  jaro a s tím spojeným rozšířením počtu týmů a když ne na osm účastníků, tak alespoň na sedm. Nechat v současné době hrát Slavii nebo Dragon Brno se soupeři, kterým budou tyto týmy zase nadělovat tříciferné porážky, je  luxus," řekl pro Ceskeragby.cz legendární český ragbista Eduard Krützner senior.
 

  Praha a Vídeň   25.  května 2024     Ragby                                                                                          Extraliga baráž ... po prvních  utkáních  (25. května 2024)  dopadla takto

Slavia Praha - Dragon Brno   17:15  (5:7)  * Vídeň - Sparta Praha  20:31  (3:18)


Kam na ragby ?
          Sobota  8. června 2024                                                                          

Extraliga baráž o extraligu

 Dragon Brno  - Slavia Praha   od 15 hodin v _Cacovicích

Sparta Praha  -  Vídeň  od 14 hodin  na hřišti Pragy


Baráž o první ligu

Přelouč  -  Říčany  od 12 hodin  na hřišti pod parkem 

         Neděle   9. června 2024                                                                         
Baráž o první ligu

Bystrc Brno - Petrovice      od 14 hodin 

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, Foto: Petr  Skála )

(2024 /  76  / 21 /  03 / 06)