České ragby nemá dostatek kvalitních hráčů na tři věkově rozdílná reprezentační mužstva

Ragbyové události prvního prosincového  víkendu   okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

    První prosincový víkend se za velké zimy hrály zajímavé semifinálové zápasy Super Cupu. Ve vzájemném utkání se potkaly týmy vítěze  B skupiny   Romain Wolves s posledním klubem skupiny A s Tel-Aviv Heat. V zápase velmi dobré úrovně se vzhledem k válečným událostem v Izraeli hrálo na Národním ragbyovém stadionu Maďarské ragbyové unie v Budapešti za mlhy a dešti.  Zápas sledovala slušná divácká kulisa, přestože to byl zápas dvou v Maďarsku zahraničních týmů. Utkání prokázalo, že herní úroveň skupiny A je viditelně vyšší. Tel-Aviv zvítězil 31:6, když Rumunům, kteří kralovali ve skupině, ve které hráli čeští bojovníci, díky aktivní a agresivní obraně, nedali Telavivané příležitost  položit žádnou pětku.

  Gruzínský tým Black Lion s řadou reprezentantů, suverénně přehrál Castilla Y Leon 41:0. Hrálo se v Tbilisi v krásném ragbyovém komplexu, bez sněhu a za krásného počasí. Skóre však neodpovídalo  situaci na hřišti, neboť Španělé měli několik slibných akcí, ale velmi tvrdá a agresivní gruzínská obrana, jím nedovolila bodovat. Je třeba podotknout, že Španělé v zápase volili místo trestných kopů kopaných  na branku, možnost kopů do autu v blízkosti brankoviště soupeře, proto nakonec vůbec nebodovali.

  Zápasy mezi kluby, které hrají ve skupině A a B, jasně potvrzují, že klubové týmy  v Áčku jsou na daleko vyšší herní úrovni, než v té nižší skupině. A tak nizozemská  Delta dostala lekci od portugalských Lusitanos 8:53, na pětky 1:8. Portugalské ragby potvrzuje, jak je důležité plnit a analyzovat vytčené cíle těmějšího strategického plánu, pro soustavné zkvalitňování tréninkového procesu, včetně náročných domácích soutěží, všech kategorií. S tím úzce souvisí soustavné zvyšování odborných znalostí trenérů, ale i rozhodčích a ostatních funkcionářů. Cheme-li se  kde inspirovat, mělo by to být v Portugalsku.


  Čeští  bojovníci Bohemia Warrios se v Bruselu utkali v boji o celkové umístění  s Brussels Devils a opět jasně prohráli 44:10. Hrálo se za velmi chladného počasí a v zápase ještě v 26. minutě český tým  překvapivě vedl 7:6, ale pak už utkání měli pod kontrolou  soupeři, kteří, i když   nepředváděli vůbec  žádné super ragby, celkově porazili tým z Česka na pětky 6:1.  Sestava českého výběru hrajícího v Bruselu znovu potvrdila, že v současné době české ragby nemá dostatek kvalitních hráčů na tři věkově rozdílná  reprezentační mužstva. Áčko, dále "Dvacítka" a plánovaný mezičlánek  "Třiadvacítka", startující pod názvem Bohemia Warrios, nejsou naplněny podle očekávání. Cílem přeci mělo být, aby hráči Bohemia Warrios získávali potřebné herní zkušenosti, které by jim umožnily úspěšně doplňovat Áčko.  A jak to dopadlo se složením a se zápasy třiadvacetiletých českých bojovníků? Čtyři zápasy, čtyři jasné prohry a  hráči  do 23 let v Bohemia Warrios počtem nepřevyšovali ty starší bojovníky. Teď české bojovníky čeká ještě cesta do Nizozemska, kde se utká v sobotu 9. prosince 2023 s Deltou,  v boji o poslední a předposlední místo poháru. Jinak s Deltou  již Češi hráli v Praze a prohráli s ní.


V Dubai byl v prosinci 2023 rozehráný  další ročník HSBC Sevens pro tucet nejlepších  týmu na světě, mužů i žen. V mužích startují reprezentace Nového Zélandu, Argentiny, Fidži, Austrálie, Francie, Velké Británie, USA, Irska, Španělska, Samoy, Kanady a Jižní Afriky. *  Na turnaji   žen zase  hrají týmy Austrálie, Velké Británie, Kanady, Fidži, Francie, Brazilie, Irska, Japonska, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Španělska a USA. * Pokud se chystáte  pátrat, které země nemají zastoupení na obou turnajích, ušetříme vám pátrání následující informací. Jsou to Argentina a Samoa, jejíž týmy hrají jen na turnaji mužů a pak Brazílie a Japonsko, jejíž týmy zase hrají jen na turnaji žen.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 171 /  40 /  18)