Český tým si vítězství 34:24 nad Litvou plně zasloužil a hráčům náleží poděkování za bojovnost a předvedenou hru

Ragbyové  utkání Česko - Litva a  duel regionů Čechy - Morava, oba zápasy se hrály 25. listopadu 2023 v Praze na Markétě,  okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

Zasloužené a cenné vítězství českých ragbistů nad silnou Litvou 34:24 jsem viděl za mrazivého počasí přímo v Praze na Markétě. Bylo to utkání  velmi dobré úrovně, ve kterém český  tým zvítězil větší bojovností a vůlí po vítězství. Litva  zaspala začátek zápasu a po čtvrt hodině už prohrávala 14 : 0, když český roj byl důraznější právě před jejich brankovištěm. Hra se pak pomalu vyrovnávala a Litevci prokazovali,  že jejich ragby je stále na vzestupu. Do poločasu se jim podařilo snížit až na 14:13, když dovedli využít českého nepovedeného překopu. I ve druhé půli Litevci překvapovali  a dokázali položit další pětku a dokonce se ujali také vedení v zápase. Pak oba týmy bojovaly s nepříznivým počasím a proto se skóre  stále měnilo. Do konce utkání zbývalo deset minut, když za stavu 24:24 Dan Hošek zavelel k útoku, který skončil Bejčkem položenou pětkou. Navýšení zajistil bezchybný Cimprich, nejdříve na 31:24. Síla a bojovnost českého týmu soupeře už do konce utkání nepustila na svoji polovinu a donutila ještě  soupeře chybovat v obraně. Velmi dobrý rozhodčí z Nizozemska Gert Visser potrestal Litevce TK za postavení mimo hru a přesný kopáč  Ciprich uzavřel skóre na 34:24. Tuzemský  tým si vítězství plně zasloužil a  hráčům náleží poděkování  za předvedenou hru a  bojovný, odpovědný výkon. Realizačnímu týmu se povedl výběr hráčů,  který vyhrál i za  těžkých povětrnostních podmínek.

Nutno poznamenat, že čeští ragbyoví vyjednavači  termínů mezistátních zápasů zařazených do soutěží  ME, když vybrali 25. listopad 2023, asi nepředpokládali, že se před utkáním bude muset z celé hrací plochy z umělého trávníku odklízet sníh a že ve druhém poločase bude vydatně sněžit, ale i tak se dalo tušit, že  tradičně listopad přináší větší nebezpečí  z vlivu  nepříznivého počasí než bývá  na jaře.

Na Markétě se po chumelenici, která zasáhla hřiště na konci mezistátního zápasu, hrálo ještě jedno střetnutí a to regionů Moravy a Čech. Docela by mne zajímalo,  kdo byl odpovědný za výběr Čech a podle jakých kritérií byli vybráni hráči z Čech, když hladce prohráli s výběrem Moravy 14:43? Tím vůbec nechci snížit zasloužené vítězství Moravy, ale pokud chtěli tuzemští odborníci prověřovat výkonnost širšího kádru reprezentačních mužstev, pak je i k tomuto utkání  třeba přistupovat odpovědně. Zaprvé už vybrané  termíny zápasů odstartovaných 25.listopadu 2023 a pokračujícících ještě  v prosinci 2023, kdy většina hráčů už je mimo pravidelný tréninkový proces, je nezodpovědné. Zadruhé  na tyto tři regionální zápasy možná už chybí potřebné finance. A za třetí, proč se zápasy Čech a Moravy nehrály ve volných termínech? Věřme, že  členové Metodické komise ze zasněžených  regionálních  střetnutí vyvodí nějaké závěry, aby se tyto nepovedené akce a omyly napříště neopakovaly.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)