Českým hráčkám nevyčítejme nic, vždyť se tu nehraje v ragby žádná soutěž o patnácti hráčkách

První březnový  víkend byl pro ragbisty hodně výživný. Hrálo se druhé kolo extraligy mužů a hrála se semifinalová utkání Rugby Europe Championship. Nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj komentář. Nuže ...

Semifinálové zápasy Rugby Europe Championship vyhráli favorité, ale překvapivě až po velkém boji. V zápase Portugalsko - Španělsko 27:10  byli Španělé lepším týmem a v poločase dokonce vedli 10:7, ale ve druhé půli Portugalci roztočili svoji strojovou, velmi rychlou hru a dostali Španělsko pod velký tlak, který jim umožnil bodovat. Z výborného  utkání je možné se poučit a uvědomit si,  jak je nám vzdálená možnost opět se do této soutěže kvalifikovat. Našim cílem pro příští léta by mělo být, zaměřit všechny síly k tomu, abychom se vrátili alespoň do soutěže Trophy a tam se udržet. To je reálný cíl, ale i to bude velmi náročné."

Favorit šampionátu Gruzie také hrála velmi vyrovnané utkání s Rumunskem, které mile překvapilo. Bylo to tvrdé, poměrně rychlé utkání, které bylo  bojem dvou silných rojů a s minimálním počtem úspěšných akcí útoků. Domácí vyhráli 31:7, ale poslední pětka byla položena až ve třetí  minutě nastavení s velkým štěstím pro Lelos. Stalo se to tak, že ze skrumáže na dvaadvacítce  Gruzie získal míč a jejich hráč jej odkopl, zřejmě s úmyslem do autu, aby byl konec. Míč doplachtil až k dvaadvacítce soupeře a odskočil přímo do náruče nabíhajícímu křídelníkovi, který s ním lehce doběhl až pod bránu. Štěstí k ragby také patří.

V zápasech o umístění Nizozemsko porazilo po velkém boji  Belgii nakonec 31:19. Bylo to tvrdé agresivní utkání, s řadou individuálních chyb, které s přehledem řídil Skot Todd, který se snažil dát zápasu hladký průběh, využíváním pravidla o výhodě. Nizozemci položili čtyři  pětky, Belgičané tři.
Ve druhém utkání o konečné umístění Polsko přivítalo Německo a prohrálo překvapivě v Gdyni 18:23. Němci byli lepším týmem, měli nebezpečný útok a lepší herní systém. Poláci měli  zejména silný roj. Zápas mohl mít ještě lepší úroveň, ale nizozemský  rozhodčí Visser hru značně kouskoval a nenechával výhody. Nutno dodat, že oba týmy se dost zlepšíly, což bylo vidět z jejich  snahy  o rychlé moderní ragby.

NOVA Sport příznivcům ragby  nabídla tři  výborná utkání moderního rychlého a agresivního ragby. Tím nejkrásnějším byl koncert Bristol Bears, kterému se zatím letos moc nedařilo, ale  v zápase se silným týmem Northampton Sains, mu nadělil děvět  pětek, jednu lepší než druhou a zvítězil 62 : 8 a to ještě ta jediná pětka Svatých byla z předhozu. Medvědi nedali soupeři žádnou šanci, výborně a tvrdě bránili, vyhýbali se skrumážím, hráči v plné rychlosti, měli vždy komu přihrát díky výborné podpoře, hráli celoplošné ragby. Můj oblíbený trenér Pat Lam vrátil týmu sebedůvěru a účinné rychlé, běhavé ragby. *
Ve druhém zápase další lahůdku, tentokrát ji předvedli Harlequini, kteří dominovali nad Exeter Chiefs a po zásluze zvítězili vysoko 40:5. Doporučuji tato úžasná utkání důkladně analyzovat, protože je to vysoká škola ragby, která nám ukazuje, jakým směrem se současné světové ragby ubírá. *
Duel Sale Sharks - Saracens, to byl  zápas dvou různých poločasů. V prvním dominoval vedoucí tým soutěže, ale ve druhém poločase domácí Žraloci převzali iniciativu a dostali Saraceny pod velký tlak. Navíc rozhodčí vyloučil hráče hostů za diskutabilní faul a tak dohrávali se čtrnácti hráči. V nastavení obrali Žraloci Saraceny o bod za porážku o méně jak 7 bodů, když za stavu 28:24, pětkou pod bránu zvýšili na konečných 35:24.

V Trophy XV žen si  ženy Česka přivezly domů z Portugalska krutou porážku 0:51. Tuzemským hráčkám není možno nic vyčítat, protože tu máme  závažný problém, který by měla  česká Unie ragby řešit,  neboť už žádný český klub nemá ve svých řadách patnáct hráček a tím pádem, se u nás nehraje XV soutěž ragby žen.  *   Ve druhém utkání stejné soutěže  zvítězily Němky v Bruselu nad Belgii 14:10 a ten  zápas dobře odpískala česká  rozhodčí Hana Erika Radochová. Za čtrtnáct  dnů  se Češky doma utkají v Brně  s Finskem a tento  zápas pak rozhodne o třetím místě v soutěži.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)