Českým ragbistkám blahopřeji k pátému místu v prvním kole Kvalifikace na světovou serii sedmiček 2024

   V celém světě vrcholí soutěže, jen česká jednokolová extraliga má měsíční přestávku. Důvodem je příprava českého  reprezentačního mužstva na zápasy v rámci soutěže RE Conference 1 sever.  Jenže Luxembursko zápas skrečovalo, což jen dorovnalo počet kontumačních utkání této skupiny na rovný půltucet a s Lotyšskem se hraje až 29.dubna 2023 v Rize. Marně jsem ve Sportovním kalendáři ČSRU roku 2023 hledal nějakou akci, která by zajišťovala našim reprezentantům kvalitní přípravu na tyto zápasy, ale marně. Nemusím nikomu zdůrazňovat, že pro klubové trenéry, stejně jako pro hráče je velmi obtížné udržovat náročnou herní formu zejména v období, kdy se měsíc nehrají žádné tuzemské soutěžní zápasy. Tato dlouhá   přestávka samozřejmě negativně ovlivní i formu českých  reprezentantů, protože také i jim chybí herní rytmus z domácí soutěže.

Rugby Europe pokračovala dalšími zápasy v různých soutěžích. Bohužel se ukazuje, že Rugby Europe se dlouhodobě nachází ve velkých problémech, jak finančních, tak v odborných. Příkladem bylo utkání v soutěži Developement,  ve kterém Rakousko na svém hřišti rozdrtilo Kosovo 95:3. Toto utkání, ve kterém Rakušané položili 15 pětek, tedy každou šestou minutu pokládali,  plně prokázalo, že Rugby Europe  nemá vůbec žádné poznatky o činnosti v některých členských uniích. Díval jsem se na záznam z utkání a měl jsem dojem, že někteří hráči Kosova hráli ragby snad poprvé v tomto utkání. Oni ani Rakušané nepředváděli žádné úžasné ragby a výsledek mohl být ještě vyšší, kdyby měli slušného kopáče, ten proměnil jen pět kopů nasledných po pětce.

  V jiné skupině v Conferenci 1. jih byl k vidění  dobrý výkon Izraele v utkání se Slovinskem,  ve kterém Izraelci hladce zvítězili 50:7. Vítězové tohoto utkání by mohli být soupeřem českých ragbistů v boji o vítězství v plánovaném  duelu  prvních týmů z obou Konferencí.  ***  V Conferenci 2 bylo zase k vidění  bojovné utkání, slušné úrovně, mezi Andorrou a Finskem. Finové diváky, kteří je dlouho neviděli hrát,  překvapili stále se zlepšujícím výkonem a vyhráli 31:23.

TV NOVA Sport příznivcům ragby  nabídla zápas z Premiership Newcastle Falcon s Northampton Saints. Svatí tentokráte zcela deklasovali domácí Sokoly 66:5, kteří za celý zápas nenašli efektivní agresivní obranu, na pestrou hru Northamptnu.

  Českým  děvčatům rád  blahopřeji k pátému místu v I.kole Kvalifikace na světovou serii sedmiček 2024, která se právě odehrála a ještě v podobě druhého turnaje se bude hrát v Jižní Africe. Všechny ucelené a konečné výsledky kvalifikace žen ostatně byly jako první v Česku uveřejněny na webu Ceskeragby.cz, ale prakticky ve stejnou dobu byly  rovněž k nalezení  na webu Havířova, který léta  úspěšně edituje Karel Gaman. Pro mne je velkým překvapením, že v kvalifikaci neuspělo Polsko, které bylo velkým favoritem. Druhé kolo může ještě zamíchat konečným pořadím z tohoto náročného turnaje, ze kterého pouze vítěz se kvalifikuje na OH 2024.

  Ve Francii, na Britských ostrovech, dále v Itálii, ve Španělsku a v Portugalsku, ale i v dalších zemích se rozehrávají závěrečné boje o mistrovské tituly, které jsou největší prověrkou formy hráčů, jež budou  vybráni do reprezentačních mužstev startujících  na Světovém poháru.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 


(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, Koláž: Petr Skála)

(2023 / 60 /  15 /  9)