Čeští ragbisté se patrně někde za Lisabonem rozloučí s druhou divizí ME

Čeští ragbisté se patrně někde za Lisabonem rozloučí  s druhou divizí ME
Čeští ragbisté nastoupí  ke svému poslednímu utkání ve druhé divizi ME, ve kterém se s největší pravděpodobností hraničící s jistotou rozloučí po dvouletém učinkování se svými soupeři, s kterými, s nimiž v ročníku 2018 - 2019 hráli,  se všemi prohráli.

Čeští ragbisté ještě boj o udržení mohli hodně zdramatizovat před týdnem v utkání s Nizozemskem, ve kterém ještě minutu před koncem vedli 22:17, což by jim umožnilo získat do tabulky čtyři body, ale ragbisté ze země tulipánů byli proti a nejenže položenou pětkou vyrovnali, ale následným kopem ještě získali dva body navíc a celkové vítězství.

Do Lisabonu odcestoval ragbyový tým v pozměněné sestavě, než ve které hrál proti Nizozemsku. Kromě zraněných hráčů Marka Loutockého a Emília Cardaniho z duelu s Nizozemci, neodcestoval ani kapitán Vojtěch Havel, jehož ženu v těchto dnech čeká porod  a Jiřího Franka neuvolnil jeho  zahraniční klub.

"Utkání, jak jsme se dozvěděli od portuglaských rozhodčí, kteří pískali  náš zápas s Nizozemci, se bude hrát asi 50 kilometrů za Lisabonem, kde je sídlo jednoho z úspěšných klubů v zemi, který se pořadatelství ujal za odměnu za  dlouholetou práci pro portugalské ragby. Tam  chceme hrát podobnou hru jako jsme hráli proti Nizozemcům a případně získat další body do tabulky," řekl pro ragbyový magazín Českeragby.cz hlavní trenér Dan Beneš.

Čeští ragbisté s portugalskýmu ragbisty v historii československého i českého ragby nikdy na hřišti nevyhráli. První utkání dokonce Portugalci s Československem tehdy prohráli, ale kontumačně. ¨

Jak k tomu došlo?

"Zápas zařazený  tehdy do A skupiny ME se měl hrát na jaře v roce 1974 v Šumperku, ale těsně před cestou portugalských sportovců do Československa, vypukl v Portugalsku vojenský převrat, letiště v zemi soupeře byla uzavřena a tak hrozilo, že se ragbyový svatek v Šumperku neuskuteční. Nakonec se tam ragby hrálo. Místo duelu s Portugalskem se hrálo  přátelské utkání české reprezentace s jedním z francouzských ragbyových týmů, který v té době byl na návštěvě ve Vyškově a  toto narychlo uspořádané utkání zachránilo televizní přenos, který se ze  Šumperka odvysílal. Československo tehdy nad o některé české hráče posíleným francouzským týmem vyhrál velkým rozdílem, ale protože padlo mnoho tehdy čtyřek, tak spokojeni byli diváci na stadionu i u televize," zavzpomínal publicista Petr Skála. 

Je vůbec možné, aby se český tým teoreticky ještě ve druhé divizi udržel? 

"Je, ale je to za určitých předpokladů a není to už ani v rukách českých ragbistů i kdyby vyhráli nad Portugalskem rozdílem tří položených pětek, které by jim přinesli zisk pěti bodů do tabulky. Tím pádem by měli celkově šest bodů. Jenže v tabulce nejbližší soupeři jsou Švýcaři se čtyřmi body a se dvěma zápasy k dobru nebo Litva s pěti body a se třemi zápasy k dobru. Mimochodem se ještě oba soupeři spolu utkají 13. dubna 2019, kde se budou chtě nechtě přidělovat  někomu čtyři, případně i pět nebo tři, dva či jen jeden bod. Česko, aby se udrželo, muselo by mít mít o bod více než Litva nebo Švýcarsko, neboť obě utkání čeští ragbisté prohráli a v případe sstejného počtu bodů rozhoduje výsledek vzájemného utkání," vysvětlil pro ragbyový magazín Českéragby.cz publicista Petr Skála, který také opravil mylné komentáře, že stačilo položit čtvrtou pětku a Češi by získali bychom v utkání s Nizozemskem bonusový bod. 
Jak může český tým získat  body do tabulky, které ještě nezískal?


Vítězný tým za jakékoliv vítězství získá 4 body.
Vítězný  tým, který zvítězí rozdílem tří a více položených pětek získá navíc ještě jeden bonusový bod.
Tým, který remizuje,  získá stejně jako soupeř 2 body.
Tým, který remizuje a pokud plichty dosáhne rozdílem tří a více položených pětek a i to je možné, získá ke dvěma bodům navíc ještě jeden bonusový bod.
Jako tým, který prohraje rozdílem sedmi a ještě menším počtem  bodů, získá jeden bonusový bod.

Aktuální tabulka Rugby Trophy Europe

1.  Portugalsko               3  3   0   0   131:24      14
2.  Nizozemsko              4  3   0    1   114:55      13
3.  Polsko                       4  2   0   2    79:136       9
4.  Litva                           2  1   0   1    30:43        5
5.  Švýcarsko                  3   1   0   2   46:89        4
6.  Česko                        4  0   0   4   59:112        1 Rugby Trophy Europe v ragby


Portugalsko - Česko  


LISABON   - 
23. března 2019    od 16 hodin na hřišti  někde za Lisabonem


(ks + ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)
TMySQLDbLink: Table './ceskeragby/url_log' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
UPDATE `url_log` SET `id`='790de1ea-d7a6-442f-a83c-805c7e397d6d',`time`='9.111',`memory`='33.05' WHERE `id`='790de1ea-d7a6-442f-a83c-805c7e397d6d'