Coronavirus zastavil na neurčito téměř všechny domácí a zahraniční soutěže v ragby

Zatímco na jižní polokouli pokračuje Super Rugby sedmým kolem s jediným omezením v Buenos Aires, kde budou hrát domácí Jaguares poti Highlanders bez diváků, keltská liga Guinness a francouzská nejvyšš soutěž Pro 14 byla přerušena na neurčito. V Poháru šesti  se bude hrát ze tří utkání jen jediný duel Walesu se Skotskem, ale přesto britská media spíše řeší desetitýdenní trest pro pilíře Anglie Joe Marlera, který v utkání s Walesem chytil Aluna Wyn Jonese za genitálie a ostré výhrady trenéra Eddie Jonese vůči rozhodnutí rozhodčího Bena O'Keefe vyloučit Manu Tuilagiho pro jeho atak ramenem na hlavu George Northa.

V poháru šesti zemí  se v pátém kole odehrají jen zápasy Wales v Skotsko hlavní soutěže a soutěže juniorů U20. Všechny ostatní zápasy včetně zápasů žen jsou odloženy.


Rugby Europe ruší všechny zápasy a akce zatím do 15. dubna 2020. Nebudou se tedy hrát ani zápasy 5. kola evropského šampionátu Rumunsko - Belgie, Gruzie - Rusko a Španělsko - Portugalsko a zápasy divize Trophy a nižších divizí, ani Mistrovství Evropy U20 v Coimbře v Portugalsku od 22. března do 28. března 2020 a Mistrovství Evropy U18 v ruském Kaliningradu v termínu 12. až 18. dubna 2020.  Ruší se i rozvojové hry v Srbsku.

Rugby Evropa bude nadále sledovat vývoj s místními vládami a zdravotnickými úřady a bude respektovat pokyny přijaté v zájmu celkového veřejného zdraví ve vztahu ke coronavirusu.

Jak říkám ..."Za této globální pandemie pro nás musí být prioritou ochrana zdraví a bezpečnosti hráčů, trenérů, činovníků a fanoušků. Doufáme, že dané období bude stačit, aby se věci vrátily do pořádku. Pokud ne, nebudeme váhat prodloužit pozastavení našich aktivit," řekl Prezident Rugby Europe Octavian Morariu.


Události kolem coronavirusu zasáhly i český sport a rovněž ragby. A tak VV ČSRU vydal na základě vládou ČR vyhlášeného Nouzového stavu pro území ČR od 14.00 hodin dne 12. března 2020, následující rozhodnutí: Veškeré soutěže organizované ČSRU se s okamžitou účinností odkládají do odvolání.

Už dříve bylo zrušeno slavnostní vyhlášení ankety Ragbista roku 2019, které mělo proběhnout v pátek 13. března 2020 v Praze.


(kg, ps,Českeragby.cz, SportovniListy.cz, , havirov.rugby-cz.com, foto: Petr Skála)