Evropské ragbyové soutěže, které se kromě té české hrají od podzimu do jara, jdou do finiše!

Od soboty  18. května  do neděle 19. května  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Velké Britanie,  z Francie, z Itálie, z Německa, ze Švýcarska, z Polska    a z tuzemska ...        Ragby v Evropě i v domácích českých soutěžích finišuje. V Premiership  v posledním kole se  rozhodlo o účastnících semifinale, ve kterém se utkají nejdříve 31.května 2024  Northampton se Saracens a 1.června 2024 Bath se Salem. Finále se bude hrát 6.června 2024  na stadionu Twickenham. Je dobře, že NOVA Sport z posledního kola  vysílala  dva zajímavé zápasy, které divákům  ukázaly, jakým směrem se dnešní světové ragby ubírá.

     Francouzská TOP 14 má za sebou 24.kolo a tak  do finálových bojů už zbývají jen dvě kola. Bude ještě zajímavé sledovat, kdo se probojuje do šestice finalistů. Francouzský systém, je založen na tom, že první dva kluby mají před finálovými boji volno a třetí  hraje se šestým a čtvrtý hraje  s pátým týme. Pak teprve následuje semifinále. Hráči v TOP 14, tak odehrají v sezoně minimálně šestadvacet  zápasů + 2 až 3 ve finálových zápasech, což celkově je  28 až  29 zápasů v systému podzim - jaro. Je dobré to vědět, ale co nám je do toho, jak to mají uspořadané Francouzi, s kterými se nemůžeme srovnávat úrovní ragby a několik let i systémem soutěží.

     Italská nejvyšší soutěž TOP 10 dospěla až do finále, ve kterém se 2.června 2024 utká Viadana a Petrarca Padova. Italská soutěž se,  světe div se, hraje systémem podzim - jaro.

     Německá nejvyšší soutěž má před sebou  už  čtvrtfinálová utkání, která se hrají  25.května 2024. Na programu jsou duely Hannover 78 - München RFC, Berlin RC - Handsehuhseim, Frankfurt 1880 -Leipzig a Neunheim - Germania.

     Ve Švýcarsku se bude 25.května 2024 hrát  14.kolo nejvyšší soutěže, kterou hraje osm klubů od podzimu do jara. Tabulku vede Yverdon, druhý je Nyon a třetí Hermance. Ovšem jeden švýcarský tým Servette Geneve  hraje ve francouzské Fédéral 1, ve které je už v semifinále.

     V Polské nejvyšší soutěži hraje 9 klubů a po 16.kole vede Sochaczewo s 60 body, 2.Ogniwo Sopot má 57 bodů a 3.Juvenia Krakow má 53.bodů. Také v Polsku se hraje soutěž od podzimu do jara.

     V tuzemské  Extralize se až teprve v posledním kole základní části   rozhodlo o celkové čtveřici klubových týmů, které si zahrají o titul a dvou týmech, které si zahrají v baráži. Říčany zvítězily nad Pragovkou 40:19 a udržely si první místo. Tatra porazila Dragon 15:7 a uhájila druhé místo a Vyškov v bojovném utkání, bohatém na pětky zvítězil na Podvinném Mlýnu v rozhodujícím zápase nad Spartou 48:38. Na vítězství Moravanů se nejvíce zasloužili zejména Jiří Pantůček, podle mého názoru v současné době nejlepší hráč Extraligy, který své velké přednosti, dovede využít pro efektivní útočnou hru Vyškováků a navíc sám vyšperkoval svůj výkon čtyřmi položenými pětkami. Druhým tahounem mužstva je velmi zkušená útokovka Martin Kovář, který je jednak dobrým kopáčem, ale hlavně velmi dobrým dirigentem hry. Ve Spartě byl v tomto duelu nejlepším hráčem zkušený zadák Martin Schneider.  Ceskeragby.cz o posledním kole Extraligy informovalo   zde ...


    Další zápasy v nižších soutěží potvrzují, že model domácích soutěží rozhodně neplní podmínky, které by měly systematicky zvyšovat jejich  tolik potřebnou kvalitu a náročnost. Do nebe volající jsou výsledky 2.Ligy,  ve kterém béčko Říčan rozdrtilo kdysi ligový Havířov 102:0  a zdá se vám normální, když  ve třetí nejvyšší české soutěži  prohraje béčko pražské Slavie doma s Mariánskými Horami 0:106 ? 

     Český  "sedmičkový" reprezentační ženský tým bojoval v polském Krakowě o splnění snu, startu na OH v Paříži. V prvním hracím dnu prohrála děvčata  s Čínou, ale dovedla zvítězit nad Thajskem i Hong-kongem. Umístila se na druhém místě ve skupině A a tak druhý hrací den české  dívky čekal jejich  neoblíbený soupeř, domácí Polsko. Češky prohrály 5:24 a to je odsoudilo k boji o páté místo s Argentinou. Po statečném boji Česko prohrálo  12:15. V utkání o třetí místo vyhrála Belgie nad Keňou 26:7 a následné finále bylo jednoznačnou záležitostí Číny, která  porazila domácí Polky vysoko 36:0.    Ceskeragby.cz  o turnaji žen "7"  informovalo zde ...

     V Mnichově na  Turnaji mužů Challange VII  ve finále vyhrála Uruguay nad Německem 21:19 a třetí místo si zajistil Hong-kong, když porazil Chile 12:0.

     Vracím se ještě ke startu české  VII reprezentace mužů  na velmi slabě obsazeném  turnaji v Orsey u Paříže, kde startovaly pouze čtyři  týmy. Účast  Česka na turnaji  potvrdila, proč  výkonnost reprezentačních mužstev ve světě se nám čím dál tím více vzdaluje.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .


(Eduard Krützner senior  pro SportovniListy.cz, koláž a foto: Petr Skála)

(2024 /  68 / 18 /  02 / 06)