Hraje se o pohár Weba Ellise, který byl v roce 2006 k vidění v Praze. Medákovy dojmy z MS 2023 po osmi prvních duelech

S prvními dojmy ze Světového poháru se   Eduard Krützner senior svěřil alternativnímu ragbyovému webu Ceskeragby.cz, pro který napsal komentář k osmi odehraným utkáním.

V zahajovacím utkání na pařížském stadionu Saint Denis, Francie přesvědčila, že je na Pohár dobře připravena, když za velkého vedra porazila zaslouženě jednoho z favoritů All Blacks 27:13. Zápas to byl průměrný, chybělo větší nasazení, hráči byli přesvědčeni, že oba týmy z této skupiny postoupí do čtvrtfinále. Světový tisk kritizoval výkon rozhodčího z Jižní Afriky Peypera, který byl prý příliš přísný při rozhodování a uznal All Blacks diskutabilní pětku ve 44.minutě, kterou položil Telea zřejmě po  předhozu, ale Jihoafričan se ani nedotázal video-rozhodčího.

Itálie si lehce poradila s Namibií a potvrdila stále se lepšící formou, vítězstvím 45:8.

Irsko rozdrtilo Rumuny 82:8,  když jim nedalo žádnou šanci. Rumunské ragby je dlouhodobě ve velké krizi a kdo ví, zda ve skupině dosáhne na body do tabulky.

Průměrný výkon podal tým Jižní Afriky, který patří k velkým favoritům turnaje v zápase se Skotskem, vyhrál sice 18:3, ale brilantní výkon to nebyl.

Pro mne velkým zklamáním byl výkon Argentiny, která za celé utkání nenašla účinnou zbraň na obranou hru Anglie. Anglie zvítězila díky výbornému Fordovi, který nakopal všech 27 bodů. Dal dokonce tři dropy a 6 trestných kopů. Anglie nepoložila sice žádnou pětku a Pumy ji položily až v závěru utkání, aby zkorigovaly prohru na 10:27. Ford přesvědčil o svých kvalitách a více jak stoprocentně nahradil pykající první útokovku Farrela.

Japonsko s řadou naturalizovaných cizinců porazilo Chile 48:12. Chilani však ukázali, že jihoamerické ragby se neustále zlepšuje, díky velmi kvalitní soutěži.
   Austrálie byla odepisována, ale v utkání s Gruzií odehrála solidní zápas a vyhrála 35:15. Gruzínci nikdy neprodají svoji kůži lacino a zejména jejich roj, bude pro každý tým velmi nepříjemným soupeřem.

Zápas Wales - Fidži jsem si nechal na konec. Byl to rozhodně nejkvalitnější zápas uplynulého víkendu a ukázka vrcholového ragby, které bylo napínavé až do poslední minuty. Wales si celý zápas udržoval dosti přesvědčivý bodový odstup, díky urputné obraně svého brankoviště. Výborní Fidžané položili tři pětky, které jim nebyli uznány z různých důvodů, ale jejich bojovnost je neopouštěla až do konce zápasu. Čtvrt hodiny před koncem zápasu prohrávali 32:12 a zdálo se, že o vítězi je už rozhodnuto. Nezměrná bojovnost i fyzička v závěru utkání  unavené Welšany málem zdolala. Položili dvě krásné pětky a pět  minut před koncem to dotáhli na 32:26, což jim pořád dávalo šanci na vítězství. Wales byl stále pod tlakem ve své 22 a v poslední minutě utkání málem jeden z nejlepších Fidžanů obrovitý 3/4 Sami Radradra nezpracoval dlouhou přihrávku od své útokovky a udělal předhoz. Kdyby ten míč chytil, na 100% by bodoval a mohl připravit velké překvapení, takto tento nádherný zápas skončil vítězstvím Walesu 32 : 26.

Velké vedro ve Francii značně ovlivnilo výkony všech mužstev a vyžádalo si každých 20 minut přestávku na občerstvení hráčů. Současná pravidla ragby, která chrání zdraví hráčů však velmi obtížně řeší, dle mého názoru, nezaviněné nárazy hráčů hlavami, stejně tak boj o míč ve výskoku. Zatím je velmi málo využíváno výhodné pravidlo 50/22, stejně tak jsou na nízké úrovni taktické kopy, které jsou jen velmi vzácně účelné a většinou nabízejí soupeři dobré podmínky pro protiútok.

A nyní trochu zajímavostí ...  Nejmladším hráčem bude dvacetileté křídlo Francie Bielle-Biarrey, který byl nominován na utkání s Uruguay. ***   Statistika po prvním víkendu: Wales ve výborném utkání s Fidži měl 252 úspěšných skládek. Urputná a efektivní obrana Walesu rozhodla o vítězství v utkání a její hráči vedou statistiku nejvíce skládajících hráčů - Willi Rowlands - 27 x, Gareth Thomas - 23 x a Jac Morgan 20 x, pak teprve následuje Japonec Jack Cornelsen z 19 skládkami.  ***   Pořadí kopáčů : Ford - Anglie - 27 bodů, Donaldson - Austrálie - 25 a Sexton - Irsko - 24. ***  Bývalý trenér All Blacks zkritizoval výkon rozhodčího Carleye, který netrestal opakované přestupky Walesu v jejich 22 m, v závěru zápasu, kdy Fidžani dostali soupeře pod velký tlak a rozhodčí si zřejmě zapomněl žlutou kartu doma.

Velmi kladně hodnotím  záslužnou práci České televize pro rozvoj ragby v Česku, díky zajištění všech přenosů ze Světového poháru. Chválím také vytvoření "Ragby parků", které rozhodně pomohou k zviditelnění našeho sportu a jak věřím, přivedou do našich klubů nové zájemce o tento nejkrásnější sport.

Těším se na další zápasy, které propagují ragby po celém světě a nám ukazují jakým směrem se současné světové ragby ubírá.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz s využitím tabulek na havirov.rugby-cz.com foto a  koláž: Petr Skála)