Je tu návrh pro Světový pohár v ragby používat vedle červené a žluté karty kartu oranžovou

  V poslední době se rozpoutala velká diskuze nad posuzováním pravidla o vysoké skládce - nebezpečné hře. Pravidla mají chránit především zdraví hráčů. Dvě poslední červené karty, které rozhodčí dali Freddie Stewartovi (Anglie - Irsko) a Zachovi Mercerovi (Montpellier - Exeter), byly shledány jako přísné a komise hráče osvobodila.  Šéf rozhodčích pro Světový pohár Joël Jutdge navrhl, aby pro Světový pohár byla používána karta "oranžová", která byla již úspěšně vyzkoušena v Super Rugby. Tato varianta umožňuje video-rozhodčím, aby po dobu 10 minut, kdy hráč odpočívá na trestné lavici, rozhodli, zda se jedná o hrubé porušení pravidla o "nebezpečné skládce", nebo pouze o přestupek, který je trestán pouze žlutou kartou. Tato nová úprava pravidel zabraňuje dlouhým přerušením hry, které velmi negativně ovlivňuje plynulost hry.

World Rugby chce také řešit vážný problém, kterým je velký nárůst "komocí" hráčů (comotion vertebral). Za posledních deset  let jich bylo na britských ostrovech zaznamenáno více jak 400. Bohužel u velké většiny hráčů, kdy ke komocím docházelo častěji, dochází k demenci. Kromě zdravotním problémům, dochází také k soudním jednáním, mezi klubem a hráčem a pokud se jedná o reprezentanta, tak mezi národní unií a hráčem. Většina unií má ve svých předpisech článek, který po první komoci, hráči nedovoluje nastoupit k utkání po dobu jednoho týdne, po druhé komoci už jsou to tři  týdny. My toto pravidlo nemáme zakotvené v našich předpisech a v "Zápise o utkání" není ani rubrika - zranění - komoce.


Letos bude Francie hostitelem 1.ročníku Mondialu rugby amatérů. Bude se konat v jižní Francii v termínu od 22 do 30 září 2023 a zúčastní se jej 20 nejlepších amatérských klubů z celého světa.  Kluby jsou rozděleny do čtyř  skupin po pěti  týmech. Bude odehráno 60 zápasů, ve kterých bude startovat 600 hráčů. Francii bude reprezentovat rugby klub Digne (les Bains), což je šestnáctinásobný mistr Provence. 

Skupina A - Francie, Nový Zéland, Itálie, Uruguay, Alžírsko (namísto Namibie)
              B - Jižní Afrika, Irsko, Skotsko, Tonga, Rumunsko
              C - Wales, Austrálie, Fidži, Gruzie, USA
              D - Anglie, Japonsko, Argentina, Samoa, Chile

Očekává se tedy v době Světového poháru velký svátek amatérského ragby , který dovolí herní srovnání amatérského ragby v jednotlivých zemích a rozhodně značně pomůže k rozvoji ragby v jednotlivých zemích.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)

(2023 / 56 /  14 /  9)