Jediný bod rozhodl o sestupu z extraligy ragbyového týmu nejstašího českého klubu Slavie Praha

Jediný bod rozhodl o sestupu z extraligy ragbyového týmu mužů nejstaršího českého klubu  Slavie Praha.  Stalo se tak v  sobotu 13. května 2023 na ragbyovém stadiónu Slavie Praha v Edenu, kde se v přímém souboji o udržení v extralize utkaly dva pražské kluby. Domácí Slavie hostila Pragu a přestože v poločase měla šestnáctibodový  náskok, nakonec nevyhrála.

Ragbisté Slavie totiž do poločasu stačili medvědům z Vysočan položit v jejich brankovišti Horou, Miřáckým a Hrdličkou tři pětky a se dvěma proměněnými kopy po položených pětkách červenobílí vedli 19:3.  O přestávce, při které hráči obou týmů zůstali na hřišti, se z kruhu hráčů Pragy ozývaly nepřeslechnutelné výzvy  pro borce ve žlutočerných dresech určené jim do druhého poločasu jako například:  " Máme na to!" nebo "Musíme vyhrát!" a ještě "Z extraligy nespadneme!"

Jak si hráči Pragy řekli, tak postupně k tomu dospěli. Do útoku zavelel vazač Dan Hošek, který  při protlačeném mlýnu až do brankoviště Slavie položil svoji první pětku v utkání. Tu druhou pětku už  dal Hošek po několikametrovém rychlém běhu podle pomezní čáry dop brankoviště, když ho hráči soupeře nesložili. Šestnáct minut před koncem utkání pak rozhodčí Zachariev přiznal Pragovce trestnou pětku, po které se následný kop proti brance, jak víte, nekope a protože poškozenému  týmu se připisuje najednou hned sedm bodů.

Slavie v tu chvíli prohrávala sice jen o pouhý bod, ale prohrávala. Do konce utkání už svoji porážku neodvrátila a rozhodující zápas prohrála  19:20, když naposled skorovala ve 34. minutě.


  Jak říkáme ...

"Celý systém, jak se během několika týdnů odehrála jednokolově letošní  extraliga, je podivný a vůbec to nepomáhá propagaci tohoto sportu. To bych řekl i kdybychom vyhráli a sestupovala by Praga. Proč se bude hrát extraliga jen v šesti, to nám nikdo nezdůvodnil.   Ti, co to vymysleli, tady na utkání byli, ale ani nám po utkání nepřišli  podat ruku," postěžoval si trenér Slavie Martin Javůrek.

Jeho asistent  Jan Fojtík dostal sestup svých svěřenů k narozeninám. "Vyhráli jsme jen na počet udělených žlutých karet 3:1," zavtipkoval někdejší nejlepší hráč na postu mlýnové spojky v zemi Jan Fojtík.

"Museli jsme vyhrát. Nemůžeme hrát něco jiného než extraligu. Chceme  se stále utkávat   s těmi nejsilnějšími našimi týmy a proto jsme ve druhém poločase otočili skore. Mrzí nás, že jsme si v první půli třikrát neuhlídali rychlé útočníky Slavie a umožnili jim bodovat," prohodil pro ragbyový magazín ceskeragby.cz po utkání klíčový borec Pragy Dan Hošek.  

"Zažil jsem, že Praga spadla z nejvyšší  soutěže. Bylo to v roce 2006 a spadli jsme zrovna poté, kdy nás v baráži poslala z  ligy právě Slavie. Zarážející na současné soutěži je její pouhé jarní trvání. Liga se musí hrát po celý rok od podzimu do jara," zavzpomínal bývalý reprezentant, trenér, ale i prezident Unie Bruno Kudrna, který se v hledišti na derby potkal se svými spoluhráči z reprezentace i z ligy.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.


(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 70 /  15 /  11)