K ragby v Havířově: Tři žluté a jedna červená karta je na mezistátní utkání trochu moc

Tří žluté a jedna červená karta udělené jen  českým ragbistům při mezistátním utkání v Havířově, kde se hrál duel  Ukrajina -  Česko a ještě další dva zápasy z evropského šampionátu odehraných v sobotu 23. března 2024 ve skupině Trophy  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior. 

  Česká reprezentace zakončila vítězně svůj start v Rugby Europe Trophy, zápasem s Ukrajinou. Hrálo se v Havířově za velmi proměnlivého počasí, před slušnou návštěvou a borci Česka zvítězili 48:18. V prvním poločase  soupeře přehrávali ve všech směrech, ale druhý poločas už byl horší, dopouštěli  se řady chyb a Ukrajinci převzali iniciativu, také díky častým  přestupkům proti pravidlům. Tři žluté a jedna červená karta je na mezistátní utkání, trochu moc, zejména se soupeřem, který má minimální možnosti na potřebnou přípravu. Válka jim neumožňuje pořádat domácí soutěže, ale také hrát svá reprezentační utkání na domácích hřištích. Nejvíce mně bylo líto Lukáše Rapanta, který se tímto zápasem rozloučil s úspěšnou dlouholetou reprezentací. Jeho vysokou skládku soupeře, rozhodčí ocenil červenou kartou, ale Lukáš si při ní bohužel přivodil komoci, takže musel být odvezen na nosítkách. Rapant byl vždy velkým bojovníkem a oporou první řady českého nároďáku a určitě si zasloužil lepší konec své velmi úspěšné sportovní kariéry. Za zmínku určitě stojí, že se český  tým dovedl v omezeném počtu hráčů stmelit a pak dokázal ještě položit dvě velmi důležité pětky. Zejména ta  založená po překvapivém  rychlém rozehráném  autu, byla ukázkou chytrosti tuzemských hráčů, stejně jako individuální akce rychlonohého Miřáckého, potvrdily  daleko větší vyhranost českého týmu.  Reprezentační tým Česka si zřejmě udrží  třetí místo v této přece jenom náročnější soutěži, než byl start v soutěži Conference, kde sportovní výkonnost účastníků, nekladla na české reprezentanty, tolik důležité nároky na získávání potřebných zkušeností a návyků, které jsou základem pro systematický rozvoj herní formy hráče ragby.   Je nutno přiznat, že mužstvo Ukrajiny se snažilo o co nejlepší výkon, mělo několik dobrých a úspěšných akcí a kdyby  Ukrajina měla možnost hrát pravidelné domácí soutěže na svém území, pak by bylo velmi nebezpečným soupeřem pro všechny reprezentační týmy této soutěže.

  Švédsko potvrdilo dobrou formu, když přesvědčivě zvítězilo v Sialiai nad domácí Litvou 27:8. Herní projev Švédů se zápas od zápasu zlepšuje a atletickému mužstvu Litvy nedalo příliš šancí bodovat. Nakonec jsme se i sami  na podzim 2023 na Markétě přesvědčili, když jsme nad Litvou  vyhráli  jen 34:24, že je Litva silným soupeřem. Každopádně ta odveta v Litvě  nebude pro české ragbisty vůbec lehkým utkáním. Jinak  Švédsko zřejmě získá v polovině dvouleté souteže   druhé místo, protože má pouze o jeden bod méně než Česko  a doma se ještě utká 6. dubna 2024 s Ukrajinou.

  Švýcarsko porazilo doma Chorvatsko 35:10 a je již jistým vítězem ročníku 2023-24 Trophy. Švýcaři zůstanou patrně bez porážky a s pěti výhrami, neboť v posledním zápase se doma utká s Ukrajinou. V tom předposledním zápase se dlouho Chorvati drželi na dostřel od Švýcarů, ale závěr duelu už byl zcela v režii hráčů Helvetského kříže.

  Nový odvetný ročník 2024 - 25  bude pro českou  reprezentaci velmi náročný, neboť doma se utká opět s Ukrajinou a pak už jen  s nebezpečnými Švédy. Jede do Švýcarska, ale také do Chorvatska a Litvy. Doporučoval bych na podzim odehrát jen dvě utkání, pokud možno se slabšími soupeři tak, aby jedno utkání se hrálo doma a druhé  venku. Vzpomeňme na loňský podzimní sportovní kalendář se třemi zápasy reprezentace, které  ve spojitostí s termíny domácího Poháru, nebyly zajisté dobrou volbou. Na jaro 2025 by bylo vhodné domluvit odehrát zbývající tři zápasy ale  v  pozdějších termínech, třeba až na konci března a dubna a tím se vyhnout problémům s nepříznivým počasí. Koncem března a v dubnu už by i hráči mělí být rozehranější.

  Po skončeném úspěšném Světovém Poháru v roce 2023 ve Francii, se rozvinula velká polemika, zaměřená na problematická posuzování různých herních přestupků, některými rozhodčími. Vedení World Rugby v čele s jeho prezidentem Billem Beamontem rozhodlo, pověřit komise odborníků, aby vypracovaly návrhy na úpravy současných pravidel, která by rozhodčím, ale hlavně také hráčům, umožnily jasný výklad pravidel. Šéf rozhodčích Joël Jutge sestavil komise, které mají za úkol navrhnout zásadní změny, jež  budou jednak chránit zdraví hráčů, ale hlavně zamezí nejasnostem v jejich posuzování. Ve hře musí převládat inteligence, individuální technika, rychlost i taktika, před hrubou silou a antiragby, které některé unie praktikovaly na SP. Do konce března 2024  jednotlivé komise, předloží návrhy k posouzení a konečné úpravy pravidel budou schváleny na zasedání WR dne 9.května 2024. Věřme, že změny přispějí k ještě větší oblíbenosti ragby, jak pro hráče, tak pro všechny fanoušky na celém světě, kteří si oblíbili ten nejkrásnější kolektivní kontaktní sport, kde se stále ctí smysl pro fair-play.
  A víte co  ...
Ragbyové výsledky ME Trophy ze 23. března 2024 a aktuální tabulku  najdete ...    Zde ...

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  41 / 11 /  02 / 05)