Kdo jiný by měl bránit otce zakladatele tuzemského ragby Ondřeje Sekoru než ragbisté

Novinář, spisovatel, kreslíř, sportovní činovník, překladatel a významná česká osobnost dvacátého století Ondřej Sekora je také otcem zakladatelem tuzemského  ragby. Sekora  ve dvacátých letech minulého století totiž  udělal  pro hru se šišatým míčem v tuzemsku toho tolik jako v téměř ve stoleté historii této hry nikdo jiný. Přeložil pravidla a opatřil je českým názvoslovím, které nám mimo jiné mohou závidět sportovci z mnoha jiných sportů, dále nezištně zorganizoval první zápas týmů českých klubů, které trénoval   a duel 9. května 1926 sám rozhodoval. Nejenže sám napsal o tomto utkání referát do sportovního týdeníku, ale stal se i prvním předsedou spolku sdružující  tehdejší československé  ragbisty.  Svojí osobností zařídil, aby se ragby hrálo nejenom v Brně, ale následně v Praze v roce 1927 ve Slavii Praha a o rok později ve Spartě Praha. Snadno  odhadnete, kdo jako rozhodčí pískal první ragbyové derby týmů klubů pražských S. Ano autor postaviček Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka byl nezpochybnitelnou klíčovou osobou tuzemského ragby v první polovině dvacátého století.

Ondřej Sekora byl prvním českým novinářem, který z cyklistického etapového závodu Tour de France ve dvacátých letech posílal do mateřské brněnské redakce Lidových novin zprávy a ilustrace z Francie.

  Co si budeme namlouvat. Ondřejovi Sekorovi současní ragbisté toho dluží hodně a nezachrání to ani jeho nejbližší uvedení do Síně slávy českého ragby, kde už dávno měl být. 

  Jedno však  musíme jako ragbisté učinit už nyní, zejména proto, že nežije nikdo z nejbližších příbuzných Ondřeje Sekory.

  V červnu 2022 totiž pražské Národní divadlo v roce, kdy si připomínáme 55 let od úmrtí Ondřeje Sekory, vytáhlo otázku Sekorova poválečného členství v komunistické straně a pod titulkem v divadelním časopise nepodepsaného článku rozvinulo  tupou tezi, zda pohádková postava Ferda Mravence byla také komunistou a jak se to promítlo do dění v mraveništi.

To není žert, ale spíše Kunderův Žert. Otázkou je, proč zrovna pro současné angažované svazáky působící nejenom v tomto případě ve státní instituci, kterým Národní divadlo je,  je postavička Ferdy Mravence podezřelá?  Možná, že celá trapná záležitost s kritikou postavičky Ferdy Mravence a Sekorovy tvorby pro děti jenom charakterizuje atmosféru, ve které žijeme a ničeho, čehož dosáhli naši předkové, si moc nevážíme.    

  Zbývá dodat, že Ondřej Sekora se zasloužil o ragby v Československu a čeští ragbisté  mu za to zůstávají stále málo vděční.

Petr Skála (*1954), publicista a  editor webu Ceskeragby.cz.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála) <