Když v českých klubech hraje okolo 300 dospělých ragbistů, tak každý třetí hráč je reprezentant

Na události bohatý prodloužený ragbyový víkend  ve dnech od 28.  října do 30. října 2022 okomentoval pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

  Na Světovém poháru žen na Novém Zélandu už známe semifinalistky. Ragbistky Black Fernes zvítězily s Walenkami, Francouzsky porazily Itálii, Kanada vyhrála nad  USA a Anglie za deštivého počasí porazila Austrálii. Francouzsky se v semifinále utkají s domácím týmem Nového Zélandu a Angličanky s Kanadou.  Redakce  ČT Sportu zařadila přenosy z této vrcholné ragbyové akce žen do programu a tak byla možnost i v Česku sledovat hru nejlepších světových ragbistek. Mohli jsme se tak přesvědčit, že ženské ragby má ve světě stále se zvyšující úroveň."

   Dalším kolem pokračoval Super Cup Rugby Europe. Portugalští Lusitanos zvítězili s přehledem nad Nizozemskou Deltou 47:10 a vedou skupinu západ, Iberians se dost nadřeli s Brussels Devils, aby vyhráli 29:10. Ve skupině východ vede překvapivě Tel Aviv Heat, když zatím vyhrál všechny utkání, naposled s Roumanien Wolves 43:5  a v gruzínském derby zvítězili loňští vítězové Black Lion nad mistrem Gruzie RC Batumi 37:0."

   V Trophy soutěži Rugby Europe se dobře uvedl úspěšnější soupeř českých ragbistů v duelu o postup Švédsko. Skandinávci vyhráli přesvědčivě nad Chorvatskem rozdílem dvaceti bodů 37:17. Utkání sledovala na olympijském stadionu ve Stockholmu početná  návštěva diváků. Zajímavostí je, že se do soutěže vrátila Ukrajina, která dokázala zvítězit v předchozím víkendu v Chorvatsku tamější reprezentanty 27:22. Připomínám, že  účastníky této soutěže, jsou národní reprezentace, které Česko v minulosti snadno poráželo  jako jsou  Švédsko, Chorvatsko, Litva, Švýcarsko a Ukrajina.

V Conferenci jih 2, velmi slabý tým Černé hory podlehl Bosně a Hercegovině 18 : 20 v utkání plném chyb a nízké herní úrovně."


    Tuzemský Pohár určil finalisty, staly se jimi Říčany, které dvakrát  s přehledem porazily Tatru a Sparta zase dvěma vítěznými zápasy s Pragovkou. Finále se hraje v sobotu 19.listopadu 2022 na Markétě od 17,00 hodin. Ovšem Velmi nevhodné rozhodnutí je, že od 14,00 hodin se hraje utkání v rámci Trophy žen Česko - Belgie a poté je naplánován turnaj mládež, takže diváci v podzimním počasí stráví na stadionu více jak 5 hodin. Rozpis tohoto poháru zatím neurčil termín a místo zápasu o 3.místo a předpokládám, že je tomu také tak s ostatními zápasy.

    Další neodehrané utkání v Poháru, jen potvrzuje, že systém této soutěže  je nevhodný, pro kluby po sportovní stránce je nezajímavý, stejně jako pro hráče a mediálně zcela nepoužitelný.
Viděl jsem některé zápasy a musím konstatovat, že úroveň hry v pohárových utkáních má neustále sestupnou tendenci. Jen v některých zápasech měl klub 22 hráčů uvedených v zápise o utkání. Není přece normální, aby v tomto Poháru úspěšně startovali hráči, kteří překročili věkovou hranici čtyříceti let  a už se se svoji ragbyovou kariérou dávno rozloučili. Smutné na tom je, že pak na hřišti při utkáních tito veterání patří často k nejlepším hráčům.  Důvodem  je, že v řadě klubů mají nedostatek dobře trénovaných hráčů. Ti, co nehrají,  jsou  zranění, ale Česká rugbyová unie zase vůbec tato zranění neregistruje, přestože World Rugby své členské unie neustále žádá, aby se tomuto velmi vážnému problému zabývaly. Pro unie dokonce vypracoval formulář o zranění hráčů, který mají důsledně respektovat."


    V současné době chce Česká rugbyová unie vytvořit reprezentační tým hráčů U-23, který by měl startovat v příštím roce v Super Cupu. Kdo u nás v Česku sleduje evropské ragby a zápasy z této velmi náročné soutěže, pak si musí položit jednoduchou  otázku. Zní: Máme na tak špičkové ragby dostatek velmi dobře trénovaných hráčů, kteří startují v kvalitní domácí náročné soutěži, která je formuje pro úspěšné vystoupení v Super Cupu?  Odpověď je pro mne jasná: Nemáme, neboť do výběru U23 bylo nominováno 47 hráčů, což  samozřejmě ukazuje na to, že o formě a herních zkušenostech těchto hráčů nemáme vůbec žádné exaktní informace. Kromě reprezentace U23,  máme ještě reprezentaci U20, což je minimálně dalších 35 hráčů. Stejný počet 35 hráčů  je u Áčka. To je celkem cca 115-120 hráčů, kteří by měli hrát ve velmi náročné domácí soutěže. Tu už bohužel z různých důvodů léta nemáme. Výsledky reprezentačních týmů to plně potvrzují.  Když si ovšem pročtete některé zápisy ze zápasů, tak zjistíte, že v našich klubech hraje okolo 300 hráčů, z toho část jen v řádu minut. To  znamená, že každý třetí hráč je reprezentant, ale máme tolik výborně trénovaných hráčů? Nakonec,  místo kterého klubu v současném Super Cupu by měl český výběr hrát ?
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)