Letní pohár vyhrála Praga Praha. Jen tak letmo, všechny přebírané poháry zůstaly ve Vysočanech

Letní pohár v ragby odehraný během tří červnových víkendu splnil patrně záměr, s kterým jej organizátoři spouštěli do života. Pohár, jehož pravidlům, kdo s kým a kde bude hrát příště, málokdo  po odehrání prvního kola rozuměl, přesto pohár  odstartoval tuzemskou  ragbyovou sezónu uzemněnou od října 2020 do  konce května 2021 vládními opatřeními a dalšími rozhodnutími, která uzavřela nejenom sportoviště, ale rovněž veškeré  počínání amatérských sportovců v zemi.

Ragby však bylo během června 2021 zprovozněno čtyřmi ligovými  týmy z Prahy (Praga, Tatra, Sparta a Slavia) a dvěma venkovskými (Říčany a Přelouč),  ale bohužel  bez dvou moravských celků (Vyškov a Dragon).

Pohárem se prohnala bez porážky jediná Praga, která nejdříve porazila po pěti a půl letech a patnácti porážek v řadě vysočanského soupeře Spartu 16:14, poté v Říčanech tamější středočeský tým 30:20 a nakonec doma ve finále Tatru 37:12.

V posledním kole všechny celky nastoupily bez sedmičkových reprezentantů v tu dobu reprezentující vlast na turnaji v Zágrebu. Tato skutečnost byla poznat na hře  všech šesti celků a u Přelouče dokonce i na počtu hrajících borců.

Ve finále Praga vyhrála nad Tatrou zásluhou úspěšného  kopáče Petra Čížka, který v roli kopáče zastoupil v týmu roli Matyáše Hopp, který jinde reprezentoval Česko v  sedmičkách. Pragováci právem po utkání převzali pohár určený vítěznému týmu turnaje, o který se patrně hrálo poprvé a možná i naposled.

Sparta během 168 hodin opět na stejném místě doma ve Vysočanech vyhrála nad Slavií Praha a převzala do držení pohár určený pro vítěze derby.

Přelouč se tentokrát neubránila třícifernému číslu ve výsledku a není divu. Se Středočechy začínala se čtrnácti hráči v poli,  aby dohrávala po zranění jednoho Přeloučana ve třinácti.  Autor komentáře,  aniž by znal další podrobnosti ze zápasu, je přesto  přesvědčený, že Přelouči za příhlášení a odehrání Letního poháru, patří velký obdiv, který by se možná dal vyjádřit při probíhajím utkání třetího kola soupeřem třeba činem z oblasti fair play. Nešlo při komplikacích s počtem hráčů v týmu z Pardubického kraje  ze strany Středočechů vyrovnat početní  stav hráčů na hřišti stažením dvou hráčů? Autor komentáře tvrdí, že by byl  první, který by takový počin, kdyby nastal,  navrhl k ocenění.

Říčany - Přelouč  101:5  (40:0)  pětky 15:1

Konečné pořadí Letního poháru: 1. RC Praga Praha , 2 RC Tatra Smíchov, 3. RC Sparta Praha, 4. RC Slavia Praha, 5. RC Mountfield Říčany, 6. RC Přelouč.

(Petr Skála, Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

Nedotknutelní ragbyoví rozhodčí

28.3.2024 08:10:00

O rozhodčích v jakémkoliv sportu se často nepíše a nepíše se ani o jejich rozhodnutích, třeba jsou pozoruhodná. To platí i o ragby. Vzpomenul jsem si na několik příběhů, které jsou s odstupem času ...