Má nové vedení České rugbyové unie skutečnou snahu o renezanci ragby nebo ji předstírá ?

Eduard Krützner senior  se 21. ledna 2023 zúčastnil  slavnostního vyhlášení výročních ragbyových cen za rok 2022, kde  došel k poznání, že nové vedení České rugbyové unie  začalo mít snahu o renezanci ragby. Dokonce zjistil, že jeho časté připomínky publikované i na alternativním  webu Ceskeragby.cz nakonec našly uplatnění, třebaže mu to nikdo nyní nedokáže přiznat. Ve svém následném komentáři si všímá také tuzemských soutěží, které by měli ragbisté hrát v roce 2023. Bude ten rok úspěšný přeje si, ale zároveň se i ptá  Eduard Krützner senior v aktuálním komentáři  pro Ceskeragby.cz.

  "Zúčastnil jsem se slavnostního vyhlášení Ragbisty roku 2022 a s potěšením konstatuji, že Česká rugbyová unie má velkou snahu o renezanci našeho sportu, jak na domácí, tak mezinárodní scéně. Rád bych přispěl svými dlouholetými zkušenostmi, několika návrhy na zlepšení  práce vedení Unie, které by uspíšily plnění avizovaného  úsilí o návrat českého ragby mezi evropskou elitu. Rád konstatuji, že moje časté připomínky nakonec našly  uplatnění. Návrh na snížení počtu klubů v nejvyšší domácí soutěži (extralize) jsem navrhl již před třemi  roky, stejně jako doporučení nahradit nefunkční "společenství" soutěží pro kluby, které nemají dostatek hráčů na XV ragby, ale mohou hrát  aspoň o 12 hráčích, čímž si zajistí integritu hráčů ve svém klubu a touto snahou mohou získat nové zájemce o náš sport a vrátit se k XV ragby."

Můj návrh se týká zkvalitnění tuzemských  soutěží, což nakonec  požadují  všichni trenéři. Letošní jarní extraliga by měla určit 6 klubů, které budou startovat od podzimu v této soutěži. Zdůrazňuji od podzimu, i když Výkonný výbor ČSRU schválil odehrát erxtraligu se šesti  kluby až na jaře 2024 dvoukolově, včetně play-off a play down. To znamená, že musíte mít  na jaře 2024 deset termínů pro doma-venku + 2 pro play-off a down + 1 náhradní termín. At´ počítám, jak počítám,  je to  13 hracích termínů. Pokud si spočtete kolik termínů budeme mít  na jaře 2024, tak jich máme  maximálně 17 a to ještě pokud začneme prvním víkendem v březnu a skončí se  posledním víkendem v červnu. Zbývají tedy pouhé 4 termíny pro akce reprezentace (letos jich má 5) k tomu je třeba přičíst minimálně 2 x turnaje Mistrovství Evropy VII. Domácí soutěže VII by se pak musely hrát až v červenci. To samozřejmě přinese  problémy, protože tuzemští  hráči jsou amatéři a červenec je jediný měsíc pro dovolené. Od srpna se už musí týmy připravovat na novou sezónu. Je tedy evidentní, že dvoukolová soutěž, jak byla schválena na rok 2024, se nemůže z nedostatku termínů, uskutečnit. Navíc letošní sportovní kalendář nerespektuje zásady pro kvalitní soustavný, metodický tréninkový proces. Měsíční přestávka v soutěžích v měsíci dubnu, rozhodně negativně ovlivní tréninkovou morálku, ale i celý tréninkový proces."

Výkonný výbor  také schválil pokračovat v podzimním poháru, který se prokazatelně neosvědčil a rozhodně nezlepšil úroveň domácích soutěží. Znovu doporučuji, aby si odborníci a ti, co se za ně považují, prostudovali systémy soutěží všech evropských unií nebo federací. Prakticky všechny praktikují léty prověřené dvoukolové soutěže s play-off v sezoně podzim - jaro. Vrchol všech soutěží je naplánován na květen, včetně RE. Podle mého názoru a dle velkých problémů s počty hráčů v našich klubech doporučuji, aby kluby extraligy podzim - jaro 2023-24, odehrály po zápasech áček zápas béček s minimálním počtem 12 hráčů ve složení 8 náhradníků + talenti, případně starší hráči či dorostenci. Samozřejmostí je soupiska Á týmů s 10 hráči, bez reprezentantů. Naskýtá se tu možnost doplnit mužské béčko mladými hráči, když klub bude mít minimálně dvě  mládežnická družstva z kategorií - U14, U16, U18. Pokud by měly hrát v jiný den,  nastaly by velké problémy. První liga by se hrála, pokud se všichni přihlásí za současného stavu v 7 týmech, dvoukolově s play-off. Tedy 14 zápasů. Druhá liga by se hrála ve 12 hráčích v počtu dle přihlášek (minimálně 1 družstvo mládežnické) ale zásadně bez společenstvích.  Pro ostatní kluby, pokud nějaké ještě zbydou doporučuji  pořádat turnaje X.ragby střídavě v místech klubů a snažit se o motivaci získat nové zájemce o náš sport, což by  letos šlo s využitím Světového poháru, který bude očekávaný za velké pozornosti sportovní veřejnosti."

Je velmi důležité, aby se soutěže mládeže značně zlepšily, hráče motivovaly a získaly na popularitě. Tyto zápasy lze při slušném počasí hrát i jako předzápasy před soutěžními zápasy mužů.

Pokud by se navržený model osvědčil, púak lze klidně přistoupit u extraligy k větší náročnosti, tím, že se bude hrát tříkolově. Termínu na to máme dost. Teprve až potom bych doporučil uvažovat o tom, že by nějaký náš výběr mohl úspěšně startovat v soutěži Super Cup. V současnosti  si přiznejme,  že  úroveň této soutěže je vysoko nad našimi možnostmi a případný start by mohl mimo jiné i vážně ohrozit zdraví našich hráčů. Což je důvod, abych opětovně upozornil na skutečnost, že v zápisu o utkání je nutný vyplnit záznam o zraněných hráčích."

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)

(2023 / 8  /  3 /  0  )