Medák podotýká a přeje ... Klidné Vánoce a v roce 2022 všem pevné zdraví a českému ragby úspěchy

Medák podotýká a přeje ... Klidné Vánoce a v roce 2022 všem pevné zdraví a českému ragby úspěchy
Pár dnů před koncem roku se ještě ve světě hrálo ragby na plné pecky.

Třeba v Championatu Rugby Europe se dohrával zápas Nizozemsko - Španělsko, ve kterém se opět  projevila výborná úroveň ragbistů z Iberského poloostrova. Španělé na národním stadionu v Amsterdamu dominovali a vyhráli vysoko 52:7. Rychlost je dominantou jak ve Španělsku, tak v Portugalsku. Obě Unie mají velmi náročné domácí soutěže, konfrontaci se silnými zahraničními celky, systematické proškolování trenérských kádrů, vedená předními evropskými experty. Reálné strategické plány rozvoje, pravidelně kontrolované a případně upravované v zájmu zkvalitnění tréninkového procesu na všech úrovních.

Dohrávalo se také odložené utkání z RE Super Cupu Tel-Aviv Heat s gruzínským mistrem Black Lion. Také tady se projevila kvalita domácí gruzínské soutěže, která má v Gruzii opravdu vysokou úroveň, což Izraelci právě postrádají. Ve velmi pohledném rychlém, náročném a tvrdém utkání zvítězili Lvi z Tbilisi 52:28 (17:7). Kuriozitou tohoto zápasu bylo, že kapitán Lvů mlynář Mamukashvili položil tři  pětky. Právě souhra silného roje Gruzínců rozhodla utkání, jakmile se přiblížili brankovišti soupeře bodovali.

Champions Cup a stejně tak Challange Cup mají velké problémy, protože některé zápasy musely být skrečovány z důvodů pozitivních výsledků Covidu u řady hráčů.


JaponskoJaponsko se rozhodlo zkvalitnit domácí profesionální soutěže. V tamější první divizi bude startovat 12 týmů, rozdělených do dvou skupin po šesti klubech. V první divizi mohou startovat jen tři  zahraniční internacionálové a šest  hráčů cizinců, kteří nehráli za reprezentaci. Ve druhé divizi i v třetí divizi hraje vždy 6 klubů. Systém ve všech divizích je samozřejmě doma - venku. Proto, aby byla zaručena neustálá vysoká úroveň tři poslední týmy z každé divize hrají baráž ze třemi nejlepšími z nižších soutěží. V první divizi po odehrání základních kol, první tři z každé skupiny, vytvoří  finálovou skupinu o šesti týmech první divize, opět doma - venku a play off. Příkladně náročná soutěž, která hráčům zajišťuje odehrát v sezoně minimálně 20 těžkých zápasů + play-off může být dobrý tip pro české tedy  domácí, nenáročné  ragbyové soutěže.


  Co si lze přát do Nového roku? Klidné svátky vánoční a do Nového roku hlavně to zdravíčko a snad také radost z úspěchů českého ragby," přeje všem čtenářům Eduard Krützner senior.

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)