Medák podotýká ... Česko má šanci postoupit do vyšší evropské soutěže


   Český národní tým udělal důležitý krok k postupu do Rugby Europe Divize Trophy, vítězstvím nad Lotyšskem 54 : 17. Hráči Česka po velké herní přestávce se v prvním poločase trochu hledali a nedotáhli řadu nebezpečných akcí k bodování. Přesto v poločase vedli 19:3. Ve druhé půli chvilku zlobili Lotyši a položili svoji první pětku. Pak se ale projevila  daleko lepší herní výkonnost tuzemských ragbistů a bojovného soupeře přehrávali ve všech směrech. Ke konci zápasu bylo na hřišti už jen jedno mužstvo, protože Lotyšům došla fyzička a neměli sílu na aktivní bránění. Česko položilo osm  krásných pětek a tak zápas byl dobrou propagací hry, kterou všichni máme rádi, ragby."

   Švédové sice vyhráli v Maďarsku 29 : 25, položili pět pětek, ale na vítězství se pěkně nadřeli. Pokud čeští  hráči předvedou podobný výkon v sobotu 14. května 2022 ve Švédsku, měli by si konečně zajistit vytoužený postup do Divize Trophy, kam rozhodně výkonnostně patříme. Ale tam to nebude vůbec lehké, protože týmy,  které v této soutěži startují, udělaly za poslední léta, kdy Češi hráli v Conferenci, velké herní zlepšení. Herní projev hráčů, ale zejména celého týmu roste jen zápasy se silnými soupeři. Držíme palce, aby to ve Švédsku dobře dopadlo a Češi přivezli cenné vítězství, které nás vrátí mezi ty lepší evropské země."

  Hrály se čtvrtfinálové zápasy jak v Champion Cupu, tak Challange Cupu. Dařilo se zejména francouzským klubům.  V Champion Cupu se do semifinále probojovali borci ze Stade Toulousain, když uhráli remízu 24 : 24 ve velmi vyrovnaném utkání v Munstru. Tento zápas se zapíše do historie poháru, protože o postupu nakonec rozhodly kopy na bránu a tady byli Francouzi  úspěšnější.  *  La Rochelle je ve výborné formě a vyhrál v bojovném zápase nad Montpellier 31 : 19 a je tedy dalším francouzským klubem, který si vybojoval semifinále. Stejně tak Racing 92 přehrál Sale Shraks 41 : 22 Posledním semifinalistou jsou překvapivě hráči Leinster Rugby, kteří porazili Leicester Tigers 23: 14.
V Challange Cupu Toulon po velkém boji vyhrál nad London Irish 19 : 18 a v semi-finále jej čekají Saracens, kteří zvítězili Gloucestru 41 : 15. Edinbourg prohrál s Wasps 30 : 34 a Lyon postoupil na úkor Glasgow 35 : 27."

   Finále Rugby Europe Super Cupu (pohár mistrů) se hrálo v Lisabonu a ve velmi vyrovnaném zápase domácí Lusitanos podlehli mistru Gruzie Black Lion 14:17. Zápas výborné úrovně hraný ve velkém tempu, ve kterém byli gruzínští  rojníci o  něco lepší než Portugalci, ale v útoku dominovali rychlíci z Lisabonu. Lusitanos byli lepším týmem, ale o výsledku nakonec rozhodl nepřesný Irský rozhodčí. *  Úroveň této soutěže je výborná a měli bychom si přiznat, že na týmy které v ní startují,  náš výběr výkonnostně zdaleka nebude stačit. Ani Rumuni, Němci, či Poláci v ní nestartují, protože výkonnostně na soupeře nemají a navíc účast v této soutěži je velmi finančně náročná. Výkonnost roste těžkými zápasy, ale při velkém výkonnostním rozdílu přináší spíše negativa, včetně častějších zranění.

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)