Medák podotýká ... čistý herní čas je ve světě daleko delší než v české extralize

TV Nova sport příznivcům ragby opět nabídla zajímavé zápasy z Premiership. Ragbisté Bristol Bears zvítězili ve velmi vyrovnaném utkání nad Sale Sharks 32 : 15. Vítězství si zajistili až v posledních deseti minutách.

Napínavý boj byl i v utkání Harlequins s Exeter Chiefs, které skončilo vítězstvím domácích až v závěrečné minutě.  Výtečná stále se lepšící útokovka Harlequins Smith, rozhodl zápas přesným překopem pro své křídlo, které položilo pětku k praporku a srovnalo skóre na 12 : 12 a sám Smith za lijáku a od lajny prokopl a tím vyhráli domácí 14 : 12.  
Hodně bodů také padalo v zápasu Saracens s Glousterem, ve kterém hosté zvítězili 25 : 24.

Na všech týmech je zřejmé, že se v přípravě věnují regulérním skládkám, aby se tak vyhnuly TK, po případě kartám za vysoké skládky. Ve všech zápasech byla odpískána pouze jedna, ale za to za červenou kartu za skládku otočením soupeře na hlavu. Na druhé straně týmy stále neumí využít taktických kopů pro získání území, nepřímým kopem ze své poloviny do 22 soupeře.

Jak říkám ...

Někdy mně připadá, že jsou hráči příliš svázáni taktikou pro zápas a neumí efektivně číst hru soupeře. O tom svědčí řada velmi nepřesných kopů, které dávají soupeři velký prostor pro účinný protiútok. Pokud si provedete analýzu z těchto zápasů, zjistíte, že čistý herní čas je dnes daleko delší než v české extralize, díky lepší individuální technice, systému hry, rychlosti akcí a citlivým posuzování pravidla výhody zkušenými rozhodčími. Tento nepříznivý vývoj se ještě prohloubí tím, že Výkonný výbor České rugbyové unie  schválil na příští dva roky soutěže, které v žádném případě nemohou zlepšit jejich úroveň. Jen velmi náročná dlouhodobá soutěž je zárukou efektivního formování hráčů a tím pádem zkvalitňování herní výkonnosti mužstev, které v nich startují. O tom snad žádný zkušený trenér nepochybuje, tak proč se podle toho už léta neřídíme?" zeptal se na závěr svého komentáře Eduard Krützner senior.


(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláže: Petr Skála)